Test na vlastní lyže: areál Matrei–Kals ve východním Tyrolsku
Areál s přesným názvem “Grossglockner Skiresort Kals – Matrei“ leží přímo pod nejvyšší rakouskou horou Grossglockner (3798 m), jejíž zvonovitou siluetu tu budete mít skoro pořád před očima. Největší vychodotyrolské lyžařské středisko vzniklo v roce 2008 propojením dvou menších resortů Matrei a Kals. Jak to tam vypadá dnes?
Příjezd a první seznámení
Matrei je malebné pětitisícové alpské městečko, kterým prochází hlavní silniční tah směrem od italských hranic skrz Felbertaurský tunel do Salzburku. Z Prahy je to sem 576 kilometrů, což znamená asi šest hodin vcelku pohodlné jízdy přes Rozvadov, Regensburg a Mnichov. Jen asi dva kilometry od centra města přímo u silnice začíná přibližovací kabinková lanovka, u jejíž spodní stanice najdete i půjčovnu lyží.
Nadmořská výška Matrei je 920 metrů. Kabinka vás vyplivne o 1200 metrů výš v 2120 metrech. Tenhle velký vertikální rozdíl zajišťuje, že nahoře v kuloáru je sníh od začátku podzimu do konce jara, a to i když dole ve městě je zcela holo. A i kdyby náhodou nesněžilo nebo zrovna tálo, je komplet celý areál Matrei–Kals pokryt umělým zasněžováním.
Jedenáctikilometrový sjezd
Na horní stanici lanovky máte dvě možnosti. Buď budete lyžovat v propletenci širokých červených sjezdovek Happeck a Goldried s několika sedačkami. Nabídka tratí je tu tak široká, že vám jen samotný průzkum trvat celý den. Od nejspodnější stanice případně můžete navíc sjet až do Matrei, odkud vás pravidelný skibus doveze zpět na dolní stanici kabinky.
Nebo od horní stanice kabinky další sedačkou vyjedete na centrální hřeben Cimaross (2621 m), který má dvě zajímavosti. První je designová samoobslužná restaurace Adler Lounge, skvělé místo na oběd v podobě tyrolských specialit. Druhou je asi nejkrásnější panoramatický výhled na Vysoké Taury. Jako na dlani máte před sebou kolem šedesáti třítisícovek, který vévodí nezaměnitelná zvonovitá silueta Grossglockneru.
Z hřebene Cimaross jsme si k východu užili nejdelší sjezd celého areálu – 11,3 kilometru s výškovým rozdíl 1400 m! V horní části si můžete vybrat ze dvou černých a jedné červené sjezdovky, ve spodní části prosvištíte po přibližovací cestě lesem. Po celé délce budete sledovat kabinku, rozdělenou zhruba v polovině mezistanicí. Její spodní stanice leží v Kalsu, což je typický tyrolská vesnice s 1200 obyvateli přímo pod Grossglocknerem. Po stráních jsou rozhozeny statky, prostě idylka.
Adrenalin pod Blauspitze
A právě v Kalsu začíná asi nejkrásnější podoblast celého rozlehlého lyžařského areálu. Představuje ji několik černých a červených sjezdovek podél dvou návazných sedaček, končících pod vrcholem Blauspitze (2575 m). Zásadní výhodou je tu relativní opuštěnost. Méně lyžařů v kombinaci s prudším terénem znamená, že to tu můžete pořádně rozpálit a užít si svižný adrenalin. Odpočinek vám poskytne závěrečný dojezd podél říčky ke spodní stanici sedačky.
Shrňme, že areál Matrei–Kals není pro úplné začátečníky. Díky převaze dlouhých sportovnějších tratí (hlavně červených) potěší hlavně zkušenější lyžaře, což ale neznamená, že by šlo o obtížný terén. V naprosté většině se tu svezete na šesti– až osmisedačkách s krycími bublinami. Přináší to nejen nulové čekání, ale i možnost lyžování ve špatných klimatických podmínkách. Protože je ale oblast pod Grossglocknerem orientována k jihu, převládá tu slunečné počasí.
Divoká karta
Kdosi spočítal, že zdejších 15 vleků má kapacitu 21491 lyžařů, kteří mají k dispozici 41,6 skoro kompletně uměle dosněžovaných tratí. Lyžařské terény jsou tu velmi různorodé a členité, ale kdyby vás to snad po týdnu omrzelo, vsadíte na “divokou kartu”. Zdejší skipas Ski Hit platí nejen ve všech skiareálech Východní Tyrolska, ale i v korutanských skiareálech Mölltaler Gletscher a Ankogel. Celkem je to více než 300 km sjezdovek. A kdyby vám to snad nestačilo, jen asi půl hodiny autem z Matrei leží areály St. Jakob im Defereggental, Lienz nebo Sillian. Celek nabízí velmi odlišné lyžařské podmínky, na jejichž důkladné vyzkoušení by nestačila ani celá zima.
Sečteno a podtrženo – areál pro středně zkušené sjezdaře nás potěšil hlavně rozmanitostí tras.
Kde se ubytovat?
Možností je celá řada, ale my jsme zvolili hotel Hinteregger v centru Matrei, provozovaný rodinou Hradecky. Zní vám to povědomě? Jde o potomky českého imigranta z 19. století. Majitelé hotelu (a zároveň i personál) už sice česky nemluví, ale kromě němčiny samozřejmě ovládají i angličtinu. V jejich starém měšťanském domě najdete moderní designové pokoje obložené finskou břízou a samozřejmě i welness. Bonusem je domácí kuchyně, založená na biosurovinách z vlastní farmy. Ke spodní stanici lanovky je to z hotelu jen asi pět minut.
Více: www.matreiosttirol.com, www.gg-resort.at, www.hotelhinteregger.at
Napsat komentář