Test: akční kamera Lamax Action X7 Mira

Pořízení povedené fotky či akčního videa (na konci článku) je dnes bonusem ke každému dobrodružství, ať už je řeč o himálajských výstupech, trialových sjezdech, nebo o procházce se psem k rybníku za vsí. Kolik gramů jste ochotni přibalit? DSC_0397

Na vybavení pro outdoor klademe značné nároky, a to hlavně co se týče vysoké odolnosti a nízké váhy. Akční sportovní kamerka není vysloveně nezbytnou součástí vybavení, takže čím lehčí a skladnější je, tím lépe.

Kamera Lamax Action X7 Mira je nástupcem modelu X6 (test si můžete přečíst zde). Nový model lehce zeštíhlel a podstoupil pár zlepšení. Akční kamery se obvykle poměřují se známou značkou GoPro, která dlouhodobě dominuje trhu. Ale ruku na srdce, kdo by za sportovní kameru byl ochoten dát něco kolem 10 000 Kč bez většiny příslušenství?

Velká jako krabička od sirek

Velká jako krabička od sirek

Proč přemýšlet o Lamaxu X7?

Prvním důvodem je rozumná cena. Za 2 990 Kč dostanete kameru s vodotěsným pouzdrem do 30 m, barevným 1,5″ displejem, dvěma bateriemi a zhruba desítkou různých přípravků pro připevnění kamery na řídítka, helmu nebo stativ. Chytrou vychytávkou jsou i druhá dvířka pouzdra. Sice s nimi ztratí vodotěsnost, ale díky dvěma otvorům bude na natočeném videu slyšet i zvuk, což je jinak obvyklým nedostatkem videí. Kamera je ale stále chráněna proti nárazům a vyměnit dvířka zpět za vodotěsná je otázkou pár sekund.

Technickými parametry se Lamax X7 vyrovná svým konkurentům. Pokud se bavíme o videu, můžete natáčet Full HD video v kvalitě 1080p při 30 snímcích za sekundu, nebo HD video v kvalitě 720p při až 60 snímcích za sekundu, což se hodí především pro vytváření zpomalených záběrů. U fotek potom čekejte kvalitu až 4K, což odpovídá 12 Mpx. Objektiv kamery zachytí úhel 170°, takže vám rozhodně nic neuteče.

U akčních kamer je podstatná výdrž baterie. U Lamaxu najdete v balení baterky rovnou dvě a na každou natočíte lehce přes hodinu videa v nejvyšší kvalitě. Osobně jsem baterku měnil až po třech dnech, ale natáčel jsem spíše kratší spoty a více jsem fotil. Kamera ukládá záznam na microSD kartu o velikosti až 32 GB, která ale není součástí balení.

Stejně jako starší verze nabízí kamera možnost pořízení fotek v sérii, úpravu expozice a cyklické nahrávání. Za zmínku stojí použití Lamaxu X7 jako webkamery s nepřekonatelným rozlišením. Řidiči ocení funkce, které z kamery vytvoří černou skříňku se záběry těsně před nehodou a po ní.

Fotka z testované kamery

Fotka z testované kamery

Novinky sedmičky

Rozměry kamery jsou opět o něco štíhlejší, konkrétně 58,1 x 40,8 x 22,4 milimetrů. Lamax X7 tak už skoro připomíná krabičku od sirek. Na konstrukci zaujme především několik úsporných prvků. Třeba prostor pro baterii, kde se opravdu neplýtvá ani mikrometrem místa navíc. I přesto do sebe vše překvapivě snadno pasuje a není třeba s ničím zápasit. Tělo kamerky je pogumované, neklouže a příjemně se drží v ruce.

Váha Lamaxu je 56 gramů, ve vodotěsném pouzdře 118 gramů. Pokud přidáte druhou baterii, přičtěte si pár gramů navíc. Do batohu tak kameru strčíte bez obav, a pokud ji namontujete na helmu, nebudete o ní skoro vědět.

Významnou inovací je vylepšení čipu, což dramaticky zvyšuje kvalitu fotek a videí, která z kamery získáte. Ačkoli tento parametr nejde změřit tak snadno jako třeba rozlišení, podepisuje se na kvalitě záznamu mnohem zásadněji. U Lamaxu X7 dochází k citlivé úpravě expozice, což sice na přímém slunci občas trochu přepálí pozadí, ale ústřední motiv snímku je vždy vyvážený s živými barvami.

Přepracované ovládání je velice přehledné a tlačítka, která se objevila navíc, byla správnou volbou. Nemusíte se učit žádné zběsilé kombinace, vše si přehledně navolíte několika stisknutími. V odolném pouzdře máte přístup jen ke třem hlavním tlačítkům, která se pohodlně ovládají i v rukavicích.

Má široký úhel záběru, nic vám neunikne

Má široký úhel záběru, nic vám neunikne.

Připojení přes wi-fi umožňuje ovládat kameru Lamax X7 přes aplikaci v mobilu. Vidíte živý náhled obrazu z kamery, můžete pořizovat snímky i videa a volit jejich kvalitu. Hodí se to hlavně tehdy, když máte kameru na nějakém hůře přístupném místě (třeba špička kajaku) nebo máte plné ruce práce a kameru ovládá někdo jiný (třeba horolezení).

Bohatě postačí

Sedmička od Lamaxu hravě zvládne zastat funkce o třídu dražších kamer. Míří na všechny, kdo chtějí akční kameru za rozumné peníze. Ačkoliv se nejedná o technickou špičku trhu, získáte kompletně vybavenou kameru, která bohatě stačí na „domácí“ outdoor natáčení. Profesionálové s vysokými nároky zůstanou nejspíš u amerických GoPro, ale proč si pořizovat Maserati, když vás do cíle sveze i Octavia?

Přímé srovnání se svým předchůdcem

Video z kamery Lamax Action X7 Mira

 

Video z kamery Lamax Action X6

 

Srovnání s konkurencí

tabulka
 
Text a foto: Matyáš Vejskal

 1. Štěpán napsal:

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jesli jde natáčené video „pausnout“ a pak pokračovat v natáčení. Dík

  • admin napsal:

   Lze přestat natáčet a pak začít znova, ale uloží se to jako nový soubor. Dohoromady je pak můžete poskládat v pc. Uživatelský rozdíl není od obyčejného „pausnutí“ tak velký.

 2. Jan napsal:

  Nejde pauznout, hlavně si to nekupuj – já už mám druhou a zuřím!

 3. Pavel napsal:

  Proč zuříš? Uvažuji o ní.

 4. jenda napsal:

  Jaký typ držáku je dodávaný s originálním ochranným pouzdrem? Je to tento http://mounties.cz/sortiment/104-buckle.html ? V servisu ppři výměně pouzdra ho zapomněli vrátit zpět … díky

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


6 × šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>