Suunto Spartan Ultra: čtvery hodinky v jedněch

Nejvyšší model outdoorového “počítače na zápěstí” jsem podrobně testoval deset měsíců. Moje poznatky by vydaly na knihu, takže shrňme: tohle je skutečná revoluce. otvirak

Finská firma Suunto vyrábí kompasy už od roku 1936. Do širšího globáního povědomí outdoorových sportovců se dostala v roce 1998, kdy na trh uvedla hodinky Vector – první “počítač na zápěstí”, vybavený výškomerem, barometrem, kompasem a teploměrem. Osobně jsem si Vectory pořídil na jaře 2001 a dodnes si pamatuju, jak mi to tehdy změnilo sportovní a cestovní aktivity. Najednou jsem věděl, jaké převýšení jsem zdolal nebo že se blíží změna počasí.

Po řadě dalších úspěšných modelů outdoorových hodinek Suunto v létě 2016 představilo revoluční model Spartan. Aktuálně jsou na trhu tři různě vybavené řady: Ultra, Sport (s variantami Sport, Sport WHR Baro a Sport Wrist HR) a Trainer, dostupné v celé řadě designů. V Česku jsou k dostání třeba na www.suuntocz.cz.

modely

V Česku se první hodinky iniciační řady Spartan Ultra objevily na jaře 2017 a já měl příležitost je dlouhodobě testovat. Deset měsíců se mnou trekovaly v řadě evropských pohoří, jezdily na kole, na běžkách i na sjezdovkách, pádlovaly po Sázavě, běhaly… Tady je souhr mých zkušeností.

1. “Počítač na zápěstí”

Výraz “hodinky” je v tomto případě asi stejně zavádějící, jako když svému smartphonu řeknete “telefon”. Máte pravdu, dá se s ním i telefonovat – kromě asi tak 999 dalších věcí. Už dávno to není telefon, ale plnohodnotný počítač. Naviguje, přehrává hudbu, natáčí video, připojuje se na web, fotí… A můžete si do něj stáhnout tisíce aplikací, které z něj dělají spoustu dalších užitečných nástrojů než je jen telefon.

To samé platí i pro hodinky Suunto Spartan. Je to počítač na zápěstí, který vám kromě jiného i ukáže, kolik je právě hodin. Jakmile si ale hodinky připojíte do webové aplikace Movesount, můžete si do nich stahovat nové aplikace a updaty. Stránka vám je hned nabídne, samozřejmě zdarma. Movescount navíc hodinkám přidává zcela nový uživatelský rozměr (viz níže).

Ja a hodinky

Jde tedy o otevřený systém – “otevřený” hned ve dvou smyslech slova. Do hodinek si lze zaprvé stahovat to, co výrobce postupně vyvíjí a doplňuje. Příkladem je 17. říjen, kdy Suunto přišlo s velkým updatem všech tří řad Spartanů. Popis všech novinek je mimo možnosti tohoto textu, ale namátkou zahrnují třeba měsíční fáze, východ a západ slunce, odhadovaný čas dosažení zadaného bodu zájmu na trase, bouřkový alarm nebo nová data pro lyžování a snowboarding.

A zadruhé je systém otevřený v tom smyslu, že dovoluje měnit různá uživatelská nastavení. Jaký vzhled a barvu má mít displej? Které menu a které sporty chci vidět nejdřív, protože je právě já používám nejčastěji? Systém ale není otevřený pro vývojáře aplikací (na rozdíl třeba od smartphonů nebo od hodinek Suunto Traverse). Nemůžete si tedy sami vytvářet programy pro nové sporty, ani nemůžete využívat aplikace a produkty dalších stran.

Bezky Jizerky

To je nevýhoda i výhoda zároveň. Možná to podvazuje kreativitu a zužuje nabídku aplikací. Na druhou stranu ale zase dostanete jen profesionálně dotažené a perfektně odladěné aplikace, které fungují na 100 %. Firma Suunto je vyvíjí na základě podrobné analýzy nejrůznějších sportů a průzkumu potřeb těch, kdo ho provozují. “Jaké parametry výkonu zajímají třeba cyklistu?”, ptají se ve Finsku.

K dnešnímu dni jsou majitelům Spartanů dostupné aplikace pro více než přes 100 sportů.

2. Displej: barevná revoluce

V segmentu multisportovních hodinek jsou Spartany zcela novým levelem Mají totiž barevný displej, který je díky vysokému rozlišení natolik kontrastní, že je skvěle vidět i v přímém slunečním svitu. Coby čerstvý padesátník ze zvyšující se krátkozrakostí jsem to ocenil kolem poledne při bezmračné obloze na horském hřebenu. Abych informace přečetl, nemusel jsem si displej clonit rukou. Viz fotka kompasu u bodu 13., kde je jasně vidět, že stín leží mimo displej. A nebo tahle fotka hodinek na kovadlině:

Image formalni rucickovy displej

Důležité je zmínit, že displej je dotykový a interaktivní. Některé funkce hodinek proto nemusíte ovládat tlačítky a složitě si tedy pamatovat, které a kdy stisknout. Pokud například chcete změnit barvu nebo vzhled ciferníku hodinek, nové ciferníky si z nabídky prostě přetahujete pohybem prstu. Některé funkce zase aktivujete poklepnutím špičky prstu.

Displej je standardně je zhasnutý, ale pro vysokou čitelnost nemusít nic mačkat. Číslice, ručičky a symboly nikam nemizí, jsou tam pořád. Podsvícení má smysl teprve až ve tmě. Barevnost je samozřejmě i designovým prvkem – kromě jiného. Pokud to trochu přeženeme, díky uživatelským nastavením si můžete hodinky aktuálně přizpůsobovat třeba barvě kravaty nebo auta. Především ale barevnost zásadním způsobem zlepšuje přehlednost a zvyšuje intuitivnost a rychlost orientace ve zobrazovaných informacích. Příkladem je třeba tenhle graf výškového profilu trasy a místa, kde jsem právě stál:

Vyskovy profil trasy

Různé barvy mají třeba i tepové zóny, aktivity nebo sporty. Stačí si zapamatovat, že běh má šedou barvu, trekking zalenou barvu, lyžování modrou barvu nebo jízda na kole červenou barvu. I navigace je díky barvám mnohem přehlednější. Uvědomíte si to třeba při srovnání Spartanů s předcházejícím modelem Ambit, kde se musíte spolehnout na klasický dvoubarevný displej. Je to podobné, jako s televizí, počítačovou obrazovkou nebo displejem mobilu. Ano, kdysi to všechno stačilo černobílé, ale kdo by se dnes vracel do “předbarevných” dob?

Když už jsme u displeje, stojí za zmínku i zvýšený počet řádek. Zatímco třeba u modelu Traverse byly jen tři, u Spartanů jich je sedm. Znamená to víc zobrazovaných informací na jedné obrazovce, aniž byste museli přepínat.

3. Odolnost a servisovatelnost

Spartany jsou multisportovní hodinky určené do drsných podmínek. Musejí odolat vodě, prachu, nárazům, rozdílům teplot a spoustě dalších nástrah prostředí. Už tady o několik délek vítězí nad smartphonem se sebelepšími sportovními a outdoorovými aplikacemi. Mobil bývá “tak trochu” vodotěsný, ale tyhle hodinky jsou přímo určeny i na plavání, takže pracují i pod hladinou. I když nejde o hodinky pro hloubkové potápěče, vydrží ponor až do 100 metrů.

Šasi z polyamidu vyztuženého uhlíkovými vlákny, ocelová nebo titanová luneta a safírové sklíčko přežijí i velmi nešetrné zacházení. Během roku jsem hodinky rozhodně nešetřil, včetně několika pádů na kole, výpravy na via feraty nebo prolézání jeskynních plazivek. Není na nic jediné škrábnutí. V servisu specializované pražské firmy HSH zažili i totální extrém – neopatrného pána, kterému na předchozí model Suunto Ambit sjela zapnutá flexa. Samozřejmě to na nich zanechalo následky (viditelný zářez), ale kutil si prý pochvaloval, že mu hodinky zachránily ruku.

Běžným způsobem Spartany nezničíte, ale dejme tomu, že se vám je nějak podaří poškodit. Třeba pád z kola sklíčkem na kameny by zřejmě znamenal škrábance. Oproti jiným značkám ale Suunto nabízí nízké TCO, tedy “total cost of ownership”. Do celkové cena produktu totiž kromě kupní ceny musíte započítat třeba i poruchovost, cenu výměnu baterie nebo cenu oprav. A hodinky Suunto nejsou “jednorázovky”, ale dají se dobře servisovat. K filozofii finské firmy patří, že většinu poškozených dílů lze jednoduše vyměnit. U outdoorových hodinek některých jiných značek to bohužel vůbec není pravidlem. Tak třeba právě to sklíčko tam bývá zalité v plastu, takže jeho poškrábání by znamenalo drahou výměnu celého šasi.

4. Kvalita zpracování a kontinentální hrdost

Suunto Spartan nejsou laciné hodinky. Nejlevnější řadu Spartan Trainer sice pořídíte už kolem 7000 Kč, ale nejvyšší řada Ultra HR jde i přes 20 000 Kč. Jedním z hlavních důvodů je, že se nevyrábějí někde v Číně, na Taiwanu nebo ve Vietnamu, ale ve finském Vantaa (severní předměstí Helsinek). Evropská kvalita prostě něco stojí, a severská zvlášť. Že Suunto vyrábí vysoce kvalitní hodinky s výbornou pověstí dokazuje koneckonců i fakt, že se v Číně objevily kopie některých modelů:

Suunto kopie

Tyhle hodinky sice designově vypadají jako Suunto Core, ale je to jen falešná nápodoba, parazitismus na evropském úspěchu. Kopírovali by snad Číňani něco nekvalitního a neznámého?

Hodinky Suunto Spartan jsou důvod ke kontinentální hrdosti. Tohle všechno že se dá nacpat do malé “krabičky” na zápěstí, a že to dokážeme v Evropě? A zadruhé koupí Spartanů podporujete kontinentální ekonomiku, protože peníze zůstanou “doma”. Rovnice je prostá: “Evropané, chcete být bohatší a mít vyšší platy? Kupujte evropské výrobky!”

5. Menu a orientace v něm

Oceňuji uživatelskou přívětivost a přehlednost. V menu totiž nemusíte nic složitě hledat – vše je skoro přesně tak, jak to intuitivně předpokládáte. K základnímu seznámení s hodinkami tak stačí jen pár desítek minut a obejdete se i bez manuálu. Prostě jen zkoušíte a hrajete si, čímž se v menu velmi rychle zorientujete. Přispívá k tomu i vibrační a zvuková odezva na důležitých místech.

Od výchozí obrazovky (čas a další základní informace) v menu jednoduše listujete horním a spodním tlačítkem.

Směrem nahoru postupně najdete následující položky, které představme jen velmi stručně. Na podrobný popis jejích možností bychom totiž potřebovali tlustou knihu.

Cvičení, což jsou desítky přednastavených konkrétních sportovních aktivit od běhu přes trekking až třeba po plavání. Příjemné je, že kromě popisné charakteristiky jsou ikony jednotlivých sportů odlišeny i barevně, což v rámci podmenu velmi usnadňuje orientaci.

Navigace, zahrnující kompas a GPS. Přesněji řečeno plnohodnotnou GPS se všemi funkcemi, na které jsme zvyklí z většího ručního přístroje. Určení polohy, navigování po předem zvolené trase, návrat do výchozího místa body zájmu (POI)…

Záznamník aktivit, ve kterém se dočtete, jaké sporty jste přesně dělali a kdy. Plánovat a porovnávat tak můžete přímo v terénu a ze zápěstí. Doma to pak najdete podrobněji ve webové aplikaci Movescount.

Zaznamnik aktivity

Stopky se všemi běžnými funkcemi včetně mezičasů.

Nastavení, kde si hodinky můžete personalizovat. Zvolíte si tu třeba tóny, podsvícení displeje nebo různé varianty základní obrazovky (digitální nebo ručičkové s různým rozvržením informací a různými barvami). V Nastavení si i k hodinkám i připojíte různé externí snímače a spárujete si je s mobilem.

Směrem dolů v menu najdete tyto položky:

Aktivita. Řekne vám, kolik kroků jste ta den ušli, případně kolik kalorií jste spálili.

Trénink, který se dá podrobně naplánovat v aplikaci Movescount.

Regenerace. Kolik času budete po kterém sportovním výkonu potřebovat? Hodinky vám to přesně spočítají.

Outdoor. Tady se dozvíte nejdůležitější charakteristiky venkovního prostředí a svého pohybu v něm. Tedy třeba výškové změny v rámci trasy nebo změny tlaku vzduchu v čase, ze kterých se dá odhadnout, co se děje s počasím. Podstatné je, že to všechno vidíte v přehledných barevných grafech.

6. Výdrž baterie

Buďme přesní – Spartany žádnou baterii nemají. Jsou místo ní vybaveny akumulátorem. Prostě k nim jen připojíte magnetický konektor (který se na šasi doslova “přilepí”) a USB koncovku zastrčíte do počítače, nabíječky nebo powerbanky. Pak už jen čekáte, až se akumulátor dobije, o čemž jste informováni ikonou s procenty.

Důvody pro toto řešení jsou přinejmenším tři. Zaprvé je to uživatelsky pohodlnější a levnější. Z hodinek se nic nevyndavá, nic se nekupuje a znovu nenandavá. Zadruhé je to na rozdíl od většiny starších modelů hodinek Suunto (namátkou třeba X–Lander, Vector nebo X6) citlivější k elektronice. Nemusíte se bát, že při výměně baterie špatně nasadíte těsnění nebo málo otočíte kryt, čímž hodinky ztratí vodotěsnost. A zatřetí Spartany “žerou” tolik, že by výdrž baterie byla příliš krátká. Není se čemu divit – analýza tolika proměnných a výpočty tolika parametrů jsou energeticky náročné a GPS čip je hotový Otesánek.

napajeni

Výdrž Spartanů na jedno nabití závisí zaprvé na konkrétním modelu. U největšího a prémiového modelu Ultra je nejdelší – v režimu hodinek až 15 dnů. A zadruhé výdrž záleží na nastavení ciflivosti GPS, respektive na intervalu vzorkování. Srozumitelně si to můžeme představit jako když si v noci svítíte je občasným bliknutím baterky. Baterie vám vydrží tím déle, čím méně často blikáte. Tím méně ale taky uvidíte.

GPS čip Spartanů Ultra se s družicí může volitelně spojovat třemi způsoby: 1. každou sekundu na plný výkon, 2. každou sekundu na snížený výkon a 3. každých 60 sekund. Čím častěji to udělá, tím přesněji budete znát svou polohu, tím lepší bude měření vzdálenosti, kterou jste urazili a tím přesnější bude vaše trasa v mapách aplikace Movescount. Zaplatíte za to ale kratší výdrží akumulátoru (u modelu Ultra podle zvoleného intervalu vzorkování postupně 18 hodin, 26 hodin a 65 hodin).

Horší vzorkování nemusí být chyba ve dvou případech. Zaprvé jde o délku sportovního výkonu. Pokud vyrazíte na půl dne na kolo, výdrž akumulátoru vás nemusí zajímat, protože se do ní bohatě vejdete. Zadruhé jde o typ sportu. Častější vzorkování a vyšší přesnost GPS se hodí třeba u běhu, sjezdového lyžování a dalších rychlejších disciplín. Na treku ale bohatě postačí nižší přesnost, která vám přinese bonus v podobě dlouhé výdrže. Za jednu minutu neujdete tak velkou vzdálenost, aby byla chyba při odklonu ze směru příliš velká. Při šedesátisekundovém vzorkování akumulátor vydrží 65 hodin, což znamená 2,7 dne na treku v horách.

A pokud vám v terénu dochází “šťáva”? Akumulátor můžete buď operativně dobít z třeba z powerbanky či ze solárního panelu, nebo jedním tlačítkem nastavit pomalejší vzorkování GPS. Výdrž akumulátoru se tím prodlouží. Nutno ale dodat, že Suunto je v ní mezo výrobci “chytrých” hodinek na špici.

Podle mých osobních zkušeností si výrobce udávané výdrže akumulátoru nevymýšlí. Platí to i po skoro ročním užívání hodinek, kdy už bych čekal, že se projeví “paměťový efekt” (opotřebení akumulátoru a snížení jeho kapacity).

7. Možnosti personalizace

Koupíte si hodinky a pak si z nich uděláte VAŠE hodinky, což je příjemné už psychologicky. Máte k tomu dvě roviny:

      A). Přizpůsobení funkcí. Každý z nás provozuje jiné sporty, takže ho zajímají jiné informace. Spartany si proto můžete upravit tak, abyste přednostně viděli data, která jsou důležitá právě pro vás. Rychlost? Nastoupané metry? Vzdálenost? Počet bazénů?

Cifernik digitalni

      B). Přizpůsobení vzhledu. Barvu ani tvar hodinek nezměníte, ale můžete měnit třeba typ nebo barvu displeje. Pokud jste si vybrali neutrální černý nebo šedý model a nastavíte si na něm klasický ručičkový displej, budete mít na zápěstí decentní pánský chronometr, ladící s formálním společenským oblečením. Spartany díky tomu nemusíte odkládat ani na svatbě, plese nebo pohřbu. Tím se tenhle model liší třeba od předcházejících hodinek Suunto Ambit nebo Traverse, což jsou prostě už vzhledově instrumenty do hor.

8. Tělesné parametry

Hodinky Spartan Wrist a Trainer snímají tepovou frekvenci přímo ze zápěstí (opticky z krevních kapilár). Je to pohodlnější, ale méně přesné. Součástí Spartanů s funkcí HR je proto hrudní pás, zajišťující výsledky na medicínské úrovni. Obával jsem se gumového škrtidla, které bude znesnadňovat pohyb a pod kterým se budu potit, ale všechno bylo jinak. Pokud si úzký pás správně nastavíte, skoro o něm nevíte. Na první pohled i pocit je zřejmé, že při konstrukci pásu tým designérů, ergonomů a sportovců hodně přemýšlel.

Pás si jednoduše poprvé spárujete s hodinkami a je to tak už navždy. Nic dalšího už řešit nemusíte. Pás jen stačí nasadit na tělo a na miniaturní “pecce” zapnout snímač. Hodinky to poznají a začnou zaznamenávat váš tep.

hodinky s pasem

Zajímavější jsou řešení pro prostředí a aktivíty, kde je problém s konektivitou. Prvním příkladem je plavecký bazén. Hodinky vám sice při plavání nevadí, ale signál se ve vodě nešíří. Pás má proto vestavěnou paměť, kde se záznam ukládá. Jakmile vylezete z bazénu, hodinky se s pásem samy sesynchronizují a data si můžete prohlédnout. Druhým příkladem jsou bojové sporty. Hodinky při nich na ruce mít nemůžete, abyste jimi nezranili soupeře nebo sebe. Necháte je v šatnové skříňce. Po zápase nebo tréninku se do nich data z pásu přelijí stejně, jako v předchozím případě.

Vaše další tělesné funkce sleduje a ukládá vestavěný akcelerometr, a to v režimu 24/7. Pozná třeba počet kroků, obrátky v bazénu nebo pohyby během spánku. Spartany díky tomu mají funcionalitu fitness náramku, který si nemusíte pořizovat zvlášť. Počet kroků během dne je celkem banální údaj, který vás asi napadne hned (více viz bod 16.). Podle lékařů je chůze nejpřirozenější a nejzdravější tělesná aktivita. Proč tedy nemít na zápěstí hlídače a “drába”, který vás každý den dotlačí ke splnění denního penza?

Pocet kroku

Osobně mne překvapilo, že akcelerometr neušálíte. Jako novinář totiž každý den několik hodin píšu na notebooku. Očekával bych, že rytmické pohyby ruky akcelerometr vyhodnotí jako chůzi, i když se nezvednu od stolu. Ale ne, počet kroků jsem si psaním nezvedl.

Z pohybů během spánku hodinky poznají vaše osobní spánkové fáze a kvalitu odpočinku. Pamatují si to sedm nocí zpátky a pokud máte model se zápěstním snímačem tepu, dovedou obě informace spojit. K čemu je to dobré? Náš spánek i tep během něj ovlivňuje řada proměnných. Sportovali jste večer? Najedli jste se před usnutím? Dali jste si horkou sprchu? Dopřáli jste si alkohol nebo třeba sex? Ráno se prostě podíváte, jestli to váš noční odpočinek zlepšilo nebo zhoršilo. Příště se můžete cíleně rozhodnout, jak si zajistit hlubší spánek.

Akcelerometr navíc i spolupracuje třeba s GPS (více viz bod 13.).

9. Sportování pod kontrolou

To, co jste dřív dělali intuitivně, vám Spartany umožní podniknout promyšleně. K racionalizaci sportování totiž většinou stačí jen jediné: znalost vstupních dat a výkonu. Hodinky vám změří nejen vzdálenost, rychlost, tepovou frekvenci nebo nastoupané metry, ale i desítky dalších parametrů, o kterých jste možná zatím neslyšeli. Třeba EPOC (spotřeba nadbytečného kyslíku neboli kyslíkový dluh), VOx (množství kyslíku, spotřebovaného na tělesnou hmotnost), spotřebu energie nebo dobu potřebnou na zotavenou po sportovním výkonu. Pokud chcete na zvyšování své zdatnosti, vytrvalosti a výkonu promyšleně pracovat, měli byste si to nastudovat.

Aplikace Movescount vám to všechno přehledně nakreslí do grafů a seřadí v čase. Profesionální sportovci na to dřív potřebovali složitá vyšetření v laboratoři a tým trenérů, kteří analyzovali výsledky. Vy to teď můžete mít na zápěstí. Poprvé v historii máte svůj výkon pod kontrolou.

11. Komunikace a konektivita

Spartany nejsou izolované hodinky, ale nástroj, který promyšleně spolupracuje s okolím, a to dvěma způsoby.

      A. Kabel – základní způsob dobíjení hodinek, ale i přenosu dat do/z webové aplikace Movescount. Na jednom konci je dock v podobě kolíčku na prádlo s magnetickým konektorem, na druhé straně je USB “samec”. Jednodušší už to být nemůže. Konstrukční řešení je navíc velmi promyšlené. Na hodinkách nejsou žádné otvory, kde by se držela pot, voda a špína.

spoluprace s mobilem

B. Bluetooth smart – tento bezdrátový komunikační nástroj je dostupný v položce menu Nastavení. Hodinky s jeho pomocí snadno propojíte třeba s hrudním pásem nebo s různými pody (příkladem je třeba cyklistický snímač kadence). A taky se smartphonem, což možnosti hodinek dále rozšiřuje. Příkladem jsou třeba notifikace hovorů a SMS v situaci, kdy máte mobil v “psím počasí” bezpečně uložený kdesi v hlubinách batohu. Mobil ale umožňuje i zprostředkované propojení hodinek s webem přes datovou síť přímo z terénu.    Obě tato datová rozhraní jsou základem podrobné vizualizace dosažených výsledků, která je na Spartanech asi nejzajímavější a nejzábavnější. Ve webové aplikaci Movescount si vytvoříte osobní účet. Získáte tak přesný přehled o svých osobních sportovních aktivitách, které jste s hodinkami absolvovali. Na časové ose i v mapě je vidět, kdy, kde a co jste provozovali a jakých parametrů jste přitom dosáhli. Každá z těch aktivit se dá zpětně vyhledat, prohlížet a analyzovat. Tady jsou dva příklady.

V březnu jsem lyžoval v rakouském Kaunertalu. Na profilu v Movescount mám uloženou mapu všech svých jízd:

Sjezdovani celek

Mapu si můžu i přiblížit a všechny své sjezdy na jednotlivých tratích si prohlédnout:

Sjezdovani detail

V souhrnné tabulce si navíc můžu třeba přečíst, kolik jsem v ten den sjel délkových kilometrů a výškových metrů, jako maximální a průměrnou rychlostí jsem jel…

Sjezdovani hodnoty

Každá sportovní aktivita zobrazuje informace, které jsou pro ni podstatné, a to jak v terénu na hodinkách, tak i později v Movescountu. Během dubnového treku slovenskými Bukovskými vrchy jsem na hodinkách viděl odshora zleva aktuální stoupání a klesání, ujitou vzdálenost, průměrnou rychlost a čas od startu:

Trekking hodnoty

V aplikaci Movescount pak doma kromě mapy a souhrnné tabulky máte k dispozici i grafy. Pro aktivitu Trekking se zaznamenává devět hodnot, které si v grafech můžete prohlížet buď zvlášť, nebo je vzájemným prokládáním libovolně porovnávat. Takhle u mne na treku souvisela tepová frekvence s nadmořskou výškou:

Trek tep a nadmorska vyska

Všimněte si nejméně šesti “propadů” tepu v době, kdy nadmořská výška zůstávala konstantní. Vysvětlení je zcela prosté – v té době jsme vždy právě odpočívali. Seděli jsme tedy na jednom místě (výška se neměnila) a vydýchávali se (moje srdce se uklidňovalo). A takhle u mne souvisela rychlost se spotřebou energie:

Trek rychlost a spotreba energie

12. Sdílení dat a komunita

V aplikaci Movescount nejste sami. Jsou tam statisíce uživatelů Spartanů z celého světa, což nabízí globální možnosti sdílení a porovnávání dat. Základním nástrojem jsou tzv. teplotní mapy (heat maps). Teplota je tu jen metaforou – tyhle mapy ukazují, jak je kde “horko”, pokud jde o konkrétní sportovní aktivitu. Těch disciplín je více než sto, ale takhle to třeba vypadá v okolí pražského Vyšehradu, pokud jde o běh:

Behani Vysehrad

Vidíme, že nejvíc se běhá po náplavce, přímo na Vyšehradě, v okolí Folimanky a v Havlíčkových sadech (tlusté hnědé čáry tras). A takhle se trekuje v okolí krkonošských Horních Míseček. Vidíme, že nejvíc majitelů hodinek vyráží na okruhy směrem na Benecko plus na Zlaté návrší (tlusté fialovo modré čáry tras):

Bezky Misecky

Aplikace Movescount samozřejmě neukazuje trasy všech běžců ani všech trekařů v dané oblasti. Zobrazuje jen ty, kteří vlastní hodiny Suunto Spartan a sdílejí z nich svá data na web. Vzhledem k vysoké oblibě konkrétních multisportovních hodinek, které jsou ve své kategorii leadrem na trhu, jsou ale teplotní mapy způsobem, jak si udělat poměrně kvalifikovaný a přesný názor.

Máte dvě základní možnosti, jak toho využít. Teplotní mapy vás může přitáhnout – vyrazíte podle ní běhat tam, kde je to “nejteplejší”, nejpopulárnější, a tedy zřejmě i pro běh nejhezčí. Navíc tak zvýšíte pravděpodobnost, že na “husté” trase potkáte parťáky, se kterými se můžete domluvit třeba na soutěžení v rámci Movescountu. Jednoduše si vyměníte GPS data celé trasy a během smluvených dnů nebo měsíců se budete navzájem trumfovat, kdo to uběhne rychleji nebo třeba s nižší tepovou frekvencí. Prostě kreativní způsob, jak se s neznámými lidmi v rámci spartanové komunity vyhecovat k co největšímu zamakání.

Druhou možostí je nechat se teplotní mapou pro určitý sport od dané oblasti naopak odradit. Toužíte po osamělém treku v pustých horách? Vyberete si “studenou” oblast, kde své trasy a data zatím ještě žádný turista nesdílel.

Možnosti konektivity tím ale nekončí. Máte hodinky spárované se smartphonem? Nasbíraná data můžete přímo z terénu instantně sdílet nejen na Movescount, ale i na sociální sítě. Nemusíte tedy čekat, až dorazíte domů k počítači. Zážitkem a výkonem se pochlubíte hned!

13. Navigace a orientace

Spartany mají zabudovaný čip, který zvládá signál GPS i GLONASS (alternativní ruský systém). Po skoro ročním užívání shrnuji, že to zvládá velmi dobře. Náběh je takřka okamžitý a se ztrátou signálu jsem se setkal opravdu jen výjimečně. Práci GPS čipu optimalizuje průběžná synchronizace orbitálních dat, která proběhne při každém přihlášení do aplikace Movescount. Hodinky zjednodušeně řečeno poznají, ve které části světa se právě nacházíte, a zaměří se přesně na ty satelity, které tam jsou k dispozici. GPS měření je díky tomu rychlejší a přesnější.

K čemu to je ale všechno dobré? Každý sportovec může GPS využít trochu jinak. Cyklista si hodinky přidělá na řidítka a získá tak sofistikovaný cyklocomputer. Ujetou vzdálenost změří přesněji než klasický (založený na počtu otáček kola). Navíc bude cyklista vědět, kde odbočit. Vodák na zápěstí uvidí, kolik kilometrů řeky a kolik minut plavby mu zbývá do kempu. Já nejčastěji vyrážím s batohem do hor. Jak navigace funguje proto ukážu na osobním příkladu.

Trasa Lotru v Movescount

V červenci jsem se potřeboval dostat z rumunské vesnice Balota na hřeben pohoří Lotru. Značka tam nevede a terén je relativně neprostupný a divoký. Za normálních okolností bych měl k dispozici jen velmi nepřesný plánek, stažený z webu, což by nutně znamenalo bloudění. Se Spartany ale stačilo v aplikaci Movescount otevřít mapu (na podkladě OpenStreetMaps), zvětšit ji a přepnout i na alternativní pohled z družice. Hned jsem viděl, kterými údolími musím jít, kde odbočit do kopců a přes které paseky a horské louky to vzít.

Zamýšlenou trasu si v Movescountu jednoduše “vyklikáte” přímo do mapy, což jde při vysokém zazoomování velmi přesně. V mapě se vám pak kromě samotné trasy zobrazí i vzdálenost (v mém případě 19,36 kilometru z vesnice až na hřeben), vertikální údaje (1847 metrů stoupání a 230 metrů klesání) a schématický profil trasy:

Nestačí vám schématická mapa v Movescount? Data vytvořené trasy můžete jednoduše přenést i map na Seznamu nebo do Google Earth a předem si detailně prohlédnout, kudy půjdete:

Trasa Lotru v Google Earth

Vytvořenou trasu si pak už jen jednoduše nahrajete do hodinek a můžete vyrazit. V terénu ji najdete v navigačním menu:

Celek trasy

Spustíte navigaci po trase a jdete terénem tak, abyste šipku drželi na modré čáře:

GPS navigace po trase

Pokud se z naplánované trasy odchýlíte, Spartany vám přesně ukážou, jak daleko od ní jste a kterým směrem trasa leží:

GPS navigace mimo trasu

V samotných hodinkách není k dispozici plnohodnotná mapa, což by ani technicky nešlo. Displej je na to přece jen příliš malý. K základní orientaci slouží “drobečková” skica (breadcrumb), která v terénu bohatě postačí. Ale právě vzhledem k možnosti předchozího vytvoření trasy na monitoru počítače se jen výjimečně dostanete do situace, kdy byste museli spoléhat jen na breadcrumb.

Ještě pořád si myslíte, že GPS navigace v hodinkách je zbytečný luxus? Ano, oproti mobilu nebo tabletu je tu samozřejmě omezená velikost displeje, ale zase máte navigaci stále po ruce (nebo spíš na ruce). Možnosti využití jsou takřka nekonečné. Co třeba stáhnout vaši trasu ve formátu GPX a poslat ji kamarádovi, který se pak může vydat přesně ve vašich stopách?

GPS navigace hodnoty trasy

GPS navíc zajímavě spolupracuje s akcelerometrem. Pokud dojde ke ztrátě družicového signálu (třeba v hustém lese nebo ve hlubokém údolí), díky technologii FusedSpeed hodinky vaši rychlost jednoduše dopočítají. Další vychytávkou GPS je autopauza. V tomto režimu hodinky poznají, že jsem se zastavil třeba v hospodě, a přepnou snímač na nejméně přesné vzorkování (viz bod 6). Díky tomu se zbytečně nevybíjí baterie, a to až do chvíle, kdy se začnu znovu pohybovat. Hodinky se pak zase samy přepnou na předem nastavenou vyšší přesnost vzorkování.

Kromě GPS mají Spartany i elektronický kompas:

Kompas

Poslouží jako alternativní orientační pomůcka, řekne vám, kterým směrem vychází slunce a ocení ho třeba i orientační běžci. Kompas má přesnost 5° a umožňuje korekci deklinace i kompenzaci náklonu.

14. Trekking a VHT

Spartany využijete při desítkách indoorových i outdoorových sportů, ale “pramatkou” všech venkovních aktivit je obyčejná chůze. Respektive turistika, v náročnějších podobách trekking a vysokohorská expediční turistika (VHT). Při nějaké méně či více extrémnější odrůdě chůze méně či více náročnějším terénem proto tyhle hodinky poslouží asi největší skupině uživatelů.

Položku Trekking najdete jednoduše přednastavenou v menu ve složce Cvičení. Pokud Trekking zapínáte nejčastěji, hodinky to poznají a začnou vám ho nabízet jako první. Zdánlivá banalita, ale potěší… Máte dvě základní možnosti:

A. Trek podle navigace – trasu si předem naplánujete, uložíte do hodinek (postup popisuju v bodě13.) a vyrazíte. Řadu parametrů budete znát předem (třeba délku nebo převýšení) a hodinky vás povedou

B. Trek “naslepo” – na hodinkách prostě jen zapnete aplikaci a vyrazíte Hodinky začnou nahrávat všechny důležité parametry vaší trasy (GPS souřadnice, délku, čas, převýšení atd.) i vašeho výkonu (zvlášť pokud máte nasazený a zapnutý i hrudní pás). Nahrávání dat můžete kdykoli přerušit (a znovu rozjet) a nakonec uložit do paměti. Hodinky se vás předtím zeptají, jak to šlo, a nabídnou příslušné emotikony (smajlíky). Informace jsou dostupné v reálném čase (na displeji hodinek) i libovolně zpětně (ve webové aplikaci Movescount poté, co hodinky připojíte k počítači a dojde k přenosu dat).

Na treku v Rumunsku

Tady je třeba připomenout, že s aktivitou Trekking (ale nejen s ní!) úzce souvisí další položka menu s názvem Outdoor. Více o ní píšu v bodě 5. Tady jen zmíním technickou zajímavost: barometrický výškoměr má imanentní chybu danou změnami počasí. Náhlý přesun tlakové níže nebo výše prostě může způsobit, že se ráno ve stanu probudíte až o stovky metrů níž nebo výš, než jste večer usínali. Hodinky mají proto kromě barometrického výškoměru i GPS výškoměr, který ale v horách zase částečně trpí chybami při měření a při odrazu signálu. Můžete si ale nastavit i nejpřesnější kombinované měření nadmořské výšky, který oba zdroje dat průměruje a dopočítává.

15. Komu jsou Spartany určeny?

Lidé jsou různí a každého osloví něco jiného, ale základní představu si můžeme ukázat na třech modelových typech uživatelů:

A. Technologický labužník (respektive “trendař”) ocení například pokročilý barevný interaktivní displej, vysokou konektivitu (hodinky si “rozumí” s webovou aplikací Movescount, se smartphonem a s různými pody) nebo spolupráci GPS modulu s akcelerometrem a barometrem. Hravost je důležitým rozměrem lidské povahy, stejně jako potřeba kvantifikovat, měřit a sledovat data. Tyhle hodinky to všechno umožňují.

B. Expertní uživatel zaměřený na konkrétní sport dostane všestranný nástroj k průběžnému zlepšování. Pokud své výsledky obratem vidíte, můžete se hned zamyslet, jaké proměnné je ovlivňují. Můžete si i lépe dávkovat trénink a stanovit si dlouhodobé cíle. U outdoorových sportovců k tomu navíc přistupuje radikální zvýšení bezpečnosti. Pokud máte na ruce “horského vůdce”, nemusíte se už bát třeba bloudění nebo náhlé změny počasí.

C. Běžný uživatel získá hodinky, které umožňují sdílet osobní výsledky s nekonečnou množinou sportovců. Kromě “teplotních map” a dalších možností aplikace Movescount není problém prezentovat data z hodinek na Facebooku a dalších sociálních sítí. Druhým hlavním přínosem pro běžného uživatale je funkcionalita fitness náramku, třeba při průběžném hlídání kondice a tělesné hmotnosti. A konečně třetím důvodem je, že jde vlastně o čtvery hodinky v jednom: 1. chytré hodinky (ve smyslu propojitelnosti se smartphonem), 2. multisportovní hodinky (měřící celou řadu parametrů), 3. fitness hodinky (hlídající kondici) a 4. společenské hodínky (po personalizaci vzhledu)

16. Proč si Spartany pořizovat?

“K čemu mít chytré hodinky, když mám smartphone plný aplikací, které jsem si stáhnul zadarmo?”, řeknete si možná. Jenže smarthpone nemá barometr (kromě prémiových), nemůžete u něj nastavit intrerval vzorkování GPS), neodolá vodě, je křehký, rychle se vybije… Ale hlavně se neobejde minimálně bez čtyř potřeb, ve kterých ho chytré outdoorové hodinky porážejí:

– Musíte ho držet v ruce, což při extrémnějších aktivitách dost dobře nejde. Umíte si snad představit koukání do mobilu na ferratě? K čemu je ale mobil v batohu? Váš pohyb už z principu nemůže měřit tak přesně jako chytré hodinky, které máte přímo na ruce. Na nich navíc můžete zvolené parametry sledovat v reálném čase třeba i v případě, že právě sjíždíte černou sjezdovku, plavete nebo třeba visíte na skále.

– Musí být nabitý, což průměrný mobil vydrží jen asi jeden den. Spartany stačí dobít jednou za patnáct dnů (model Ultra, podle využití GPS).

– Musí být připojený. Mobilní signál není všude, ale chytré hodinky se bez něj obejdou.

– Musí mít data. To souvisí s předcházejícím bodem, ale mimo Evropskou unii mohou být navíc data velmi drahá. Hodinkám stačí GPS signál, který je zdarma a skoro všude na zeměkouli.

Další otázka zní: “Proč mít zrovna hodinky Suunto Spartan, když jsou na trhu třeba i iWatch od Apple, případně multisportovní hodinky od Polaru nebo Garminu?” iWatch je v podstatě jen další displej k mobilu, tabletu nebo notebooku. Bez kontaktu s “mateřským” zařízením jsou to jen běžné hodinky, nic víc. iWatch se navíc nehodí na drsnější sportovní akce v přírodě, protože jim chybí zvýšená odolnost k necitlivému zacházení.

Výše zmíněné konkurenční modely jsou sice už lepší, ale pořád jde o multisportovní hodinky. Jak funkcemi, tak i vzhledem se zaměřují na přesně definovanou skupinu uživatelů. Suunto Spartan se ale hodí i pro běžný pracovní den ve městě, a to včetně notifikací příchozích hovorů a SMS. Netrčí z nich žádné snímače a na první pohled vypadají zcela neutrálně. Stačí jen zvolit “konzervativní” ručičkový displej a na schůzi správní rady nikdo nepozná, že jste se s hodinkami na ruce právě vrátili z Himálaje.

Chytré multisportovní hodinky vaše aktivity zpříjemní a zpestří. Dávají nový rozměr nejen sportování, ale i běžnému každodennímu životu ve městě. Už jen samotný fakt, že něco měříme, totiž naše vnímání a prožívání posouvá na vyšší rovinu. Hodinky nám tak nabízejí nové pohledy a otevírají netušené souvislosti. Tady jsou dva příklady:

1. Kolikrát jste vylezli na Everest? Nevím, kolikrát v životě jsem už šel nějakou vícedenní horskou hřebenovku. Více než stokrát? Až díky hodinkám Suunto Spartan jsem si ale loni v létě v Nízkých Tatrách uvědomil, že za 105 hodin tůry (4,4 dne) jsem kumulativně nastoupal 6340 výškových metrů. Základní tábor pod Mt. Everestem leží ve výšce 5545 m, vrchol nejvyšší hory světa pak ve výšce 8848 m. Když tedy jako já přeběhnete z Donoval do Vernáru, je to to samé, jako kdybyste 1,9 x vylezli na Everest.

Nizke Tatry

2. Kolik jste ušli kroků a kilometrů? Abych kompenzoval sedavé zaměstnání novináře, snažím se, pokud to jen trochu jde, ignorovat MHD a chodit po Praze pěšky. Na hodinkách mám nastaven denní limit 6000 kroků, který lékaři doporučují jako minimum. Pokud ho nesplním, večer se to dozvím a vyrážím na procházku. Zajímavé je i soutěžit sám se sebou. Pokud jsem podle GPS v hodinkách včera po Praze nachodil 5,7 kilometru, proč to dnes nezaukrohlit na 6 kilometrů?

17. K čemu Spartany používám já?

Chytré multisportovní hodinky vaše aktivity zpříjemní a zpestří. Dávají nový rozměr nejen sportování, ale i běžnému každodennímu životu ve městě. Hodinky nám tak nabízejí nové pohledy a otevírají netušené souvislosti. Osobně se věnuju celé řadě outdoorových sportů s důrazem na VHT (vysokohorský trekking). Navíc podnikám i expedice do exotických zemí, kde jako novinář hodně fotím a filmuju. K čemu mi hodinky Suunto Spartan jsou? Jaké konkrétní uživatelské benefity mi přinesly?

1. Rozšíření zážitků. Už jen samotný fakt, že něco měříme, naše vnímání a prožívání posouvá na vyšší rovinu. Nevím, kolikrát v životě jsem už šel nějakou vícedenní horskou hřebenovku. Více než stokrát? Až díky hodinkám Suunto Spartan jsem si ale loni v létě v Nízkých Tatrách uvědomil, že za 105 hodin tůry (4,4 dne) jsem kumulativně nastoupal 6340 výškových metrů. Základní tábor pod Mt. Everestem leží ve výšce 5545 m, vrchol nejvyšší hory světa pak ve výšce 8848 m. Když tedy jako já přeběhnete z Donoval do Vernáru, je to to samé, jako kdybyste 1,9 x vylezli na Everest.

2. Varování před deštěm. V období těsně před příchodem monzunu je v Jihovýchodní Asii velmi nestabilní počasí. Alarm náhlé změny tlaku vzduchu mne varuje před blížící se monzunovou bouří. Ve městech je to jen zábava – schovám se do kavárny. Na treku vietnamskou džunglí jsem ale díky Spartanům mohl utéct do vesnice doslova “za pět minut dvanáct”.

3. Navigace na treku. Její možnosti a výhody z osobní zkušenosti podrobně popisuju v bodě 13.

4. Vychytání světla. Pro natáčení a focení v Indii potřebuju měkké ranní a podvečerní světlo. Kromě budíku a přesné doby západu a východu slunce v dané lokalitě mi ho ve Spartanech pomůže “vychytat” i kompas, díky němuž předem vím, z kterého úhlu bude ráno terén nasvícený.

5. Efektivní hubnutí. Hrudní pás ve Spartanech Ultra snímá srdeční tep, který mi poskytuje představu o aerobním výkonu mého metabolismu. V laboratoři firmy Casri jsem si nechal udělat test tzv. aerobní zóny. Vím tedy, že moje tělo nejlépe spaluje tuk při srdečním tepu 147 – 153. Abych netloustnul, stačí se s nasazenými hodinkami a pásem cíleně dostat do aerobní zóny. Jinak řečeno jít si zaběhat přesně takovou rychlostí, při které mi srdce buší cílovou frekvencí.

6. Záznam a měření tras. Díky GPS je příjemné přesně vědět, kudy jste přesně jeli na kole a kolik kilometrů jste urazili:

Kolo mapa

Kolo hodnoty

Případně třeba kudy vedl váš výlet Šumavou, kolik kilometrů vám zabere cesta z chalupy do hospody nebo odkud kam jste spluli Sázavu na kajaku:

Kajak mapa

A pozor, nejde jen o momentální orientaci (na Sázavě samozřejmě nikdo nezabloudí, a to ani kdyby se během plavby vydatně posiloval rumem). Všechny vaše trasy a parametry se v aplikaci Movescount archivují. Vzniká tak “kniha vzpomínek”, ve které se ke svým akcím a sportovním zážitkům můžete i po letech přesně vrátit.

7. Body zájmu (POI). Možnosti jsou nejméně dvě: buď se v neznámém chcete dostat na nějaké předem zvolené konkrétní místo, nebo si naopak chcete na trase nějaké konkrétní místo “zapamatovat”. V prvním případě si POI do hodinek jednoduše předem nahrajete v aplikaci Movescont. Pak na to místo trefíte i v noci nebo “i kdyby trakaře padaly”. Někdy vám to může i zachránit život. Kdyby v březnu 1913 Spartany měli Hanč a Vrbata, uložili by si do nich polohu Labské boudy a nemuseli dnes mít tuhle mohylu:

mohyla

U mne byl častější druhý případ využití POI. Na treku rumunskými horami pohořím jsem si do hodinek ukládal přesné GPS souřadnice nejrůznějších POI. Místa, kde jsme tábořili, salaše s možností úkrytu před deštěm, místa s dalekými výhledy, prameny… Třeba tady:

Taboriste Lotru

Zaprvé si to teď můžu všechno zpětně najít v mapě na Movescont (a v dalších mapových zdrojích), což mi i po letech občerství vzpomínky. A zadruhé můžu komukoli přesně poradit, kde najde v Lotru vodu nebo odkud uvidí nejhezčí východ slunce. Prostě mu jen pošlu ty své uložené POI, kterých si do hodinek můžete uložit až 250.

POI

8. Přežití vedra. Vestavěný teploměr Spartanů se dá přes poledne využít k odhadu doby, po kterou je zdrávo zdržovat se na přímém slunci. “Přes poledne chodí ven jen běloši a vzteklí psi,” říkali prý kdysi v koloniálních dobách asijští domorodci.

9. Kondice. Abych kompenzoval sedavé zaměstnání novináře, snažím se, pokud to jen trochu jde, ignorovat MHD a chodit po Praze pěšky. Na hodinkách mám nastaven denní limit 10 000 kroků, který lékaři doporučují jako zdravotní minimum. Pokud ho nesplním, večer se to dozvím a vyrážím na procházku. Zajímavé je i soutěžit sám se sebou. Pokud jsem podle GPS v hodinkách včera po Praze nachodil 5,7 kilometru, proč to dnes nezaukrohlit na 6 kilometrů?

10. Zábava. Hravost a kreativita tím ale nekončí. Už jste slyšeli o GPS drawingu? S pomocí navigace a mapy v krajině vytváříte obrovské virtuální obrazce nebo nápisy (viz třeba Gpsdoodles.com). Co třeba zkusit v centru města “vychodit” srdce? Navrhněte si ho v aplikaci Movescount, nahrajte do hodinek a vyražte.

11. Ochrana před malárií. Pokud jsem v Asii, tři časové alarmy umožňující nastavení data mi pomáhají dodržet přesné intervaly užívání antimalarik. Protože jsem kdysi vystudoval parazitologii, považuju to za celkem důležité.

 12. Prevence horské nemoci (AMS). Potenciálně sice hrozí už ve výšce nad 3000 metrů, ale většina lidí ji pocítí až asi o tisíc metrů výš. Osobně se při VHT celkem běžně dostávám do výšek kolem 5000 m, kde mne AMS vážněji neohrozí za předpokladu, že nepodcením aklimatizaci. Problémem totiž není ani tak samotná výška, jako spíš přílišná rychlost výstupu, kdy tělo nemá čas na přizpůsobení nižšímu tlaku a nižší dostupnosti kyslíku. Základním opatřením proti AMS je tedy aklimatizace.

Ve Spartanech se dá zaprvé nastavit výškový alarm, který mne upozorní, že se při výstupu blížím k hranici nebezpečné zóny. A zadruhé se dá na hodinkách neustále kontrolovat jak aktuální výška, tak i analyzovat graf, jak jste se v horách pohybovali. To je pro aklimatizaci velmi důležité.

Himalajske sedlo

A pozor, AMS neohrožuje jen horolezce a milovníky VHT. Může vás postihnout třeba i při příletu z nížin do výše položených míst (např. ladakhský Léh 3520 m, tibetská Lhasa 3650 m) nebo v autobusu na silnici, procházející přes vysokohorská sedla.

13. Druhá radost. První radost zažijete při samotném sportování. Všechnu tu námahu, výdrž, vítězství, sebepotvrzení, vyplavené endorfiny, příjemnou únavu… Tohle je hlavní důvod, proč si dáváme do těla – primární smysl pohybu. Hodinky Suunto Spartan k tomu přidávají druhou radost – znovuprožití toho všeho večer u hodinek či u mobilu nebo druhý den u počítače. Jste už doma v klidu a v aplikaci Movescont si prohlížíte trasu cyklovýletu, úsek sjetý na divoké řece nebo třeba jen pravidelné večerní běhání. Díváte se na data a v duchu si říkáte: “A hele, dneska jsem to dal za 56 minut a 12 vteřin! Tady do kopce jsem měl tep 140… Minulý týden jsem sice celou trasu uběhl o 28 vreřin pomaleji, ale do kopce jsem měl tep 155. Takže jsem se trochu zlepšil!”

Tohle je jen pár příkladů, k čemu všemu se hodinky Suunto Spatran osvědčily mně. Co uživatel, to originál – sami jistě vymyslíte spousty dalších podle toho, jaké aktivity provozujete právě vy. Vzhledem ke stovce přednastavených sportů a očekávaným aktualizacím jsou možnosti prakticky nekonečné.

Vice: www.suuntocz.cz

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = 8

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>