Sníh, vítr a drak: Vyzkoušejte snowkiting
Popularita snowkitingu ve světě rychle roste. Nejpopulárnější je logicky v zemích s rozsáhlými zasněženými pláněmi (Kanada, Švédsko, Finsko), po kterých se prakticky bez ustání prohání vítr. A díky němu také snowkiteři s lyžemi či snowboardem, jejichž „motorem“ je drak.
Díky příznivým povětrnostním podmínkám a vrozené chuti na dobrodružství si tento sport získává značnou oblibu také v Česku, kde se pro ježdění nachází značné množství vhodných lokalit. Dokonce nabízí mnohem lepší možnosti než sousední státy! Nejznámějšími revíry snowkiterů jsou Boží Dar v Krušných horách, Větrný Jeníkov na Vysočině nebo Veselský kopec v Oderských vrších. Bydlíte-li ve městě, můžete „kitovat“ jen kousek za jeho hranicemi. Stačí dostatek sněhu.
Pokud tato podmínka splněna není, vyrážejí čeští kiteři do zahraničí na tzv. snowkiting tripy. Jejich cílem je například Bernina Pass ve Švýcarsku, Hardangervidda v Norsku nebo hora Virosa v Bulharsku.
Jak začít
Pro začátek je nejlepší najít ve svém okolí kamaráda, který vám v začátcích pomůže. Komunita českých snowkiterů je velmi přátelská, a tak se není třeba obávat oslovení kiterů třeba i na Facebooku. Rozhodně však není dobrý nápad vyrazit úplně sám. Když není k mání nikdo zkušený, vyrazte alespoň s laickým doprovodem. Pro první osahání „draka“ je dobré počkat na slabý vítr a před tím, než nasadíte lyže či snowboard, se naučte kite ovládat při chůzi a běhu. Po týdnu zkoušení si již můžete počkat na silnější vítr. Pro nácvik je dobré vyzkoušet řízení v různých silách větru. Platí, že čím lépe se draka naučíte ovládat, tím snazší bude první rozjezd.
Co se týká bezpečnosti, seznamte se před první jízdou s bezpečnostním systémem na svém kitu. Protože trénink probíhá venku a v teplotách pod bodem mrazu, je také důležité kontrolovat, zda není funkčnost bezpečnostního systému omezená zamrznutím!
Výbava do začátku
Ideálním vybavením pro úplné začátky je tréninkový kite, který má plochu okolo 1 až 2 metrů čtverečních. Až se rozhodnete pro koupi nebo půjčení svého prvního „skutečného“ draka, sežeňte si takový model, který má přibližně o 2 m2 menší plochu, než jakou mají na svých kitech zkušení jezdci. Nemusíte se bát, že byste ho později nevyužili, zůstane vám jako malý kite vhodný do silného větru. Rozměry totiž závisí na hmotnosti a zkušenostech jezdce, síle větru a dalších parametrech.
Při výběru draka můžete volit ze dvou alternativ:
Komorový kite má konstrukci podobnou paraglidu. V tomto případě můžete vybrat buď konstrukci s uzavřenou náběžnou hranou (můžete jej použít i v létě na vodu, jedná se však o nejdražší variantu), nebo kite s otevřenou náběžkou (levnější, ale na vodu nepoužitelný).
Druhou variantou je nafukovací kite s pevnou konstrukcí, jež je tvořena nafukovacími částmi. Výhodou je možnost použití v létě na vodě, ale na sněhu hrozí prasknutí při pádu na zem nebo prodření o sníh při neohleduplné manipulaci.
A co dál? Určitě budete potřebovat trapéz, tedy bederní nebo sedací úvazek, který je důležitý pro to, abyste nemuseli držet tah kitu v rukou. Nezbytností je snowboard či lyže. Můžete využít svoje tradiční vybavení na sjezdovky, ale nenabídne vám takový komfort jako snowkitingové speciály. Zbytek výbavy už je celkem samozřejmý: ochranná přilba, brýle a běžné lyžařské a snowboardové oblečení.
Disciplíny
I snowkiting se už vyvinul do řady specializovanějších disciplín. Tady je jejich stručný přehled.
Freeride
Nejběžnější podoba snowkitingu. Kitery nesvazují cesty ani sjezdovky. Stačí sníh, vítr, kite a mohou vyrazit, kamkoliv chtějí. Tato disciplína není příliš fyzicky náročná, proto se hodí pro všechny věkové kategorie.
Freestyle
Náplní takových jízd jsou skoky a triky. Čím obtížnější, tím lepší. Jeho vyšším levelem je wakestyle, při kterém se předvádějí obtížné triky, u nichž si jezdci například podávají hrazdu za zády.
Jibbing
Triky předváděné ve snowparku na různých railech, bednách a dalších překážkách.
Kite-flying
Disciplína pro skutečné mistry snowkitingu, kteří se nebojí riskovat. Na malém kitu se dostávají do dvacetimetrových výšek a ve vzduchu se drží třeba desítky vteřin. Nádherné a nebezpečné.
Kurz snowkitingu
Na výběr jsou dvouhodinové, celodenní i týdenní kurzy v cenách od přibližně tisíce korun. Absolvovat je můžete v různých lokalitách, největší česká Kite škola nabízí kurzy v Praze, Brně, Ostravě, Plzni a dalších městech. Dále také na horách: Krušné hory, Vysočina, Oderské vrchy atd. V ceně kurzu je vždy práce instruktora i vypůjčení potřebného vybavení.
Text: Petr Grochal
Foto: Shutterstock
Napsat komentář