První pomoc při kolapsu

Ve městě to většinou potřebovat nebudete, protože zde je možno velmi rychle přivolat lékařskou pomoc, která už provede patřičné úkony a zajistí odvoz postiženého do nemocnice. Jak se ovšem máte zachovat a co byste měli udělat v případě, že si jen tak s kamarády vyběhnete, vyjdete či vyjedete do přírody a jeden z vás najednou doslova odpadne a zůstane ležet? camel-723695_640

A co si počít při závodech vedoucích terénem, kdy člověk nemá možnost přivolat rychle pomoc odborníků?

Nebudeme se nyní zabývat případy, kdy postižený má dlouhodobější zdravotní problém či zdravotní omezení, nebo případy, kdy ten, koho ta nepříjemnost postihla, je prostě vysílený, protože podcenil přísun energie. Zaměříme se na situace, které mají vztah hlavně k přehřátí organismu a k dehydrataci, protože to jsou stavy, s nimiž se můžete nejčastěji na akcích, které jsem v úvodu zmínil, potkat.


Nepříjemnosti, s nimiž se můžete při běhání v přírodě potkat nejspíše, je:

- mdloba

- tepelné vyčerpání

- křeče z horka

- úpal

- úžeh


Co dělat při mdlobě?

1. Postiženého odnést na chladné, stinné místo, položit ho naznak s mírně sníženou hlavou a zvednout mu mírně dolní končetiny.

2. Uvolnit mu krk a hrudník.

3. Dávat mu studené obklady nebo led. Můžete ho jemně postříkat studenou vodou (především ochlazujte hlavu). K rychlejšímu probrání z mdloby pomáhá mírné pleskání po tvářích nebo přičichnutí k látce s ostrou vůní.

4. Pomalu nahrazujte tekutiny. Nejvhodnější je iontový nápoj nebo osolená voda (1 čajová lžička soli na litr tekutiny), velmi dobrý je studený, velmi mírně oslazený čaj s citronem.

5. Při bezvědomí urychleně zabezpečte lékařskou pomoc.


Co dělat při tepelném vyčerpání?

Tepelné vyčerpání je spojeno se ztrátou tekutin. Má podobné příznaky jako mdloba, ale protože jde o dlouhodobější stav, může se ještě projevovat poruchami jednání, zmateností, podrážděností i deliriem. První pomoc i předcházení tomuto stavu je stejná jako u mdloby.


Co dělat při křečích z horka?

Křeče z horka jsou spojené s těžkou tělesnou námahou při vysokých teplotách a s velkými ztrátami tekutin a iontů. Dochází k bolestivým svalovým záškubům nebo křečím. První pomoc i předcházení tohoto stavu je stejné jako u mdloby. Při dostatečném přísunu tekutin i iontů se stav velmi rychle spraví.

Pokud chcete předejít tomu, aby vás křeče z horka postihly, je dobré brát několik dní před akcí, u níž očekáváte, že budeme vystaveni vyšší tělesné námaze, vyšší teplotě vzduchu, nebo kde dokonce budou působit oba faktory současně, minerální doplňky obsahující hořčík, sodík, draslík, tedy ty minerály, které v důsledku horka vypotíte.


Jak se projevuje úpal?

Úpal, přehřátí, vzniká v dusném a teplém prostředí, ve kterém lidské tělo přestane odvádět nadbytečné teplo. Úpal se projevuje nejdříve bolestmi a návaly krve do hlavy, hučením v uších, nevolností a pocitem tíže, závratí a žízní. Postižený je citlivý na světlo, dělá se mu tma před očima, začne ho bolet břicho, objeví se průjmy. Kůže je horká a zarudlá, zornice očí rozšířené. Teplota těla vystoupí až na 40 °C. Při přehřátí probíhá vše rychleji a postižený může upadnout rovnou do bezvědomí.


Jak se projevuje úžeh?

Úžeh, sluneční úpal, vzniká silným účinkem slunečních paprsků na lidské tělo. Obvykle je spojován i s úpalem. Příznaky jsou podobné jako u úpalu, avšak nesnaží-li se postižený vyhledat pomoc a nechá i dále působit slunce, příznaky úžehu se zpravidla stupňují. Na rozdíl od úpalu se obtíže mohou projevit až s několikahodinovým zpožděním (například v noci po slunění). Abyste předcházeli úžehu, je důležité dostatečně pít, občas se ochlazovat (koupání, sprchování, zvlhčování kůže, zvlhčování vlasů – zvláště u dětí) a nosit pokrývku hlavy.


Co dělat při úpalu nebo úžehu?

1. Postiženého okamžitě uložit na chladné, stinné místo s podloženými nebo zvednutými končetinami. Při úžehu raději zvednout hlavu.

2. Uvolnit oblečení na krku a na hrudníku.

3. Přikládat studené obklady na hlavu, na krk a na hrudník. Dávat studené obklady nebo led, můžete ho jemně postříkat studenou vodou (hlavně ochlazovat hlavu).

4. Pomalu nahrazovat tekutiny. Nejvhodnější je iontový nápoj nebo osolená voda (1 čajová lžička soli na litr tekutiny), velmi dobrý je studený, velmi mírně oslazený čaj s citronem.

5. Při bezvědomí stabilizovat jeho polohu. Při selhávání životních funkcí je důležitá jejich opora (umělé dýchání, nepřímá masáž srdeční).

6. Urychleně zabezpečit lékařskou pomoc.

Jak jste asi postřehli, důležitou složkou prevence proti všem těmto možným potížím je pitný režim. Osobně mám problém pít sladké iontové nápoje, proto dávám přednost prachsprostému čistému vývaru (klidně může být i z kostky, když není jiný po ruce). Jeho výhodou je i to, že je teplý a nikoliv studený, což ve chvíli, kdy ho vyzkoušíte, velmi oceníte. Přeji vám jen šťastné cesty a vždy šťastný návrat.


Zajistěte si spojení

Při jedné ze svých účastí na maratonu v Zermattu jsem zažil jednu nepříjemnou událost. Běželi jsme ve čtyřech, jeden z nás zůstal po problémech na trati a odvezli ho na kapačky do nemocnice. Mne pak v cíli požádali, abych mu vyzvedl věci, které měl připravené na převlečení. Volám mu na mobil, ten vyzvání jak divý a nic. Nebylo mi vůbec dobře a vlastně nikomu z nás. Nakonec se zas tak moc nestalo, „jen dehydratoval“, následkem toho byl tepelně vyčerpán a začaly na něj jít mdloby. Po dvou infuzích ho večer přivezli „vysmátého“ do hotelu. Onen mobil, který vyzváněl, aniž by ho zvedal, ležel v jeho tašce v mém pokoji. No nezabili byste ho?

Takže: pokud vyrážíte na nějaký delší závod nebo výlet, běžecký, cyklistický, chodecký či jakýkoliv jiný, vezměte si s sebou mobil a ten mějte zapnutý, nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat, ať pro sebe, či pro někoho jiného.

Text: Miloš Škorpil
Foto: Pixabay.com

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − = 5

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>