Outdoorové ponožky nejsou obyčejné fusekle
Vývoj, testování a výroba outdoorových ponožek je především o kombinování přírodních přízí s moderními syntetickými vlákny. Expert na vývoj a výrobu radí, jak ponožky správně vybrat a na co si dát při koupi pozor.
Je na místě připomenout, že vynikající ponožkové úplety na bázi polypropylenových vláken, které se skvěle hodí pro outdoorové využití, mají původ právě v České republice. Vyvinul je Výzkumný ústav pletařský v Brně a jejich know-how se rozlétlo doslova po celém světě. Ne náhodou první české armádní ponožky do goretexové obuvi (Vzor 2000) pocházejí z této vývojové řady a používají se dodnes.
Každé outdoorové ponožky by měly zajistit základní funkce. Tady jsou ty zásadní:
- odvod vlhkosti od pokožky chodidla
- tepelná izolace chodidla
- ochranná bandáž chodidla proti otlaku
- komfortní pocit při dlouhodobé zátěži
Snad jen připomeňme, že špatná obuv může výrazně snížit funkce sebelepších outdoorových ponožek a naopak. Mokré ponožky více poškozují vnitřní části obuvi, zvláště té kožené. Také stále platí, a v přírodě především, že pokud jste již prochladlí, nezahřeje vás sebeteplejší ponožka. Při výběru bychom si měli všímat zejména některých součástí a parametrů ponožek, jako jsou jejich úplet, elasticita lemu nebo velikost.
Úplet ponožek kontrolujme zejména z jeho rubové, vnitřní strany. Úplet hladkých tenkých ponožek se pro delší chůzi v pevné „pohorkové“ obuvi nehodí, nemá patřičný objem pleteniny, který by mohl úspěšně bojovat s vlhkostí v obuvi. Pro delší zátěžovou chůzi jsou vhodné ponožky tzv. froté (plyšové), které mají úplet tvořený z jednotlivých froté kliček (oček). Jejich správný tvar, výška, plnost a měkkost je zárukou komfortní chůze i v obtížném terénu. Jemné froté se hodí do teplejšího prostředí a je zpravidla umístěno jen v chodidle (půlplyš), menší je i ochrana proti otlakům. Naopak hrubé úplety jsou určeny pro chladné počasí a větší zátěž spojenou s nadměrnou tvorbou potu, se kterou si hravě poradí. Proto by mělo být froté po celé ploše rubu úpletu.
Jak rozeznáte vhodný funkční úplet? Ponožku otočte na ruby a pozorně prohlédněte složení froté (plyšové) kličky. Hledejte vespod kličky pružný, hustý „polštářek“ nesavého materiálu (syntetické vlákno) a nad něj mírně vystupující savý materiál (např. bavlna, vlna – přírodní příze). Můžeme se setkat i s řešením, kdy se v úpletu za sebou v řadách prostřídávají řady syntetického a přírodního materiálu. Froté klička ze syntetického materiálu je zpravidla nižší, jemnější a více pruží.
Elasticita lemu nad kotníkem je zásadní z pohledu možného zaškrcení chodidla a špatného prokrvení končetiny, zamezení proudění krve totiž přivodí pocit chladu a bolesti při chůzi. Lze paušalizovat, že ideální šířka lemu v neroztaženém stavu by se měla pohybovat minimálně mezi 8-9 cm (dámy-páni). Rozhodující je však šířka lemu v roztaženém stavu. Pokud naměříte méně než 18-20 cm a cítíte, že musíte překonat velký odpor elastanů v lemu, ponožky raději nekupujte.
Velikosti ponožek jsou udávány v tzv. euro číslech (francouzská, např. 42) nebo číslech metrických (např. 28). Při nákupu překontrolujte označení velikosti na obalu ponožky s údajem o velikosti vypleteným na vlastní ponožce. Vyhovující velikost máte šanci koupit spíše u ponožek značených po jednom až dvou číslech (např. 42-43). Tří- či čtyřčíselné velikostní rozpětí již nemusí být vyhovující, menšímu chodidlu se budou takové ponožky shrnovat, většímu zase tísnit prsty. Optická velikost kupovaných ponožek však může být ovlivněna řadou aspektů, jako jsou technologie výroby nebo vlastnosti materiálů, proto ji posuzujte individuálně, a nelze tak v tomto ohledu jednoznačně poradit. I kvalitní outdoorové ponožky se po vyprání stáhnou, ale po nazutí se opět vytáhnou do původních rozměrů díky použití kvalitních elastanů v úpletu.
Spoj špice ponožek se provádí šitím nebo řetízkováním. Druhý způsob je vhodnější a zejména u tenkých ponožek žádaný. Pro silnější froté úplety, tedy pro naše outdoorové ponožky, se však běžně používá spojení špice šitím. Moderní šicí technologie již umožňují spojení špice velmi jemným švem, který se navíc schová ve vrstvě froté úpletu. Doporučujeme však vždy tento spoj stisknout mezi prsty a posoudit, zda jeho síla bude pro vás snesitelná.
Zóny úpletu. Konstrukce ponožky se odvíjí podle aktivit, pro které je ponožka navržena. K tzv. podélnému odvodovému kanálku je nutno poznamenat, že jeho účinek v odvětrání je minimální a spíše esteticky doplňuje design ponožek. Zato elastický nártový i kotníkový pásek, který zamezuje posunu ponožky po chodidle, je nutným požadavkem při koupi ponožek určených pro pohyb v přírodě. V poslední době se i do outdooru prosazují úplety s větším obsahem elastanů v celé ponožce a podkolence. Jemná konická komprese (ne zaškrcení!) v celé ploše úpletu zajištuje podporu svalové hmoty a rovnoměrné prokrvení, které působí proti únavě a podporuje regeneraci.
Text: Karel Krška
Autor textu se vývojem a výrobou ponožek zabývá již od roku 1991 a patří mezi přední české experty v oboru. Podílel se mimo jiné na vývoji prvních funkčních ponožek pro goretexovou obuv, Vzor 2000, které používá Armáda České republiky.
Napsat komentář