Outdoorová vychytávka – kouzelný Aladin
Aladin není jen pohádková postavička z Orientu, ale i účinný meteorologický program, který se dá stáhnout do mobilu. Přímo v terénu díky němu velmi spolehlivě zjistíte, kdy bude v místě vaší outdoorové akce pražit slunce nebo pršet.
Předpověď počasí je v České kotlině záležitostí značně nejistou, protože se u nás často mísí kontinentální a oceánský systém. „Předpovídat na víc než tři dny dopředu je asi stejně spolehlivé jako věštit z lógru. Nebo si hodit korunou,“ říká zkušený meteorolog Petr Javorský.
Systém Aladin je ale podle zkušeností řady poutníků minimálně stejně přesný jako legendární norská meteorologická služba www.yr.no, která má po celém světě několik milionů monitorovacích bodů. V letním počasí létajícího od extrému k extrému byl Aladin dokonce spolehlivější. Vodákům na Vltavě předpovídali Norové bouřky a přívalové deště už od odpoledne. Dorazily ale až k večeru, tedy se zpožděním několika hodin – přesně podle Aladinu. „Sedělo to jak zadek na nočníku,“ říká Jana Kalousová ze Žamberku, která promokla na kůži. Dojezd do cíle denní etapy se totiž díky usilovnému nicnedělání protáhl.
Zachráněný výročák
Aladin je předpovědní model, který vypočítává vývoj počasí na víc než dva dny dopředu nejen v České republice. Jde o nápad francouzských meteorologů a označení Aladin je zkratkou slov Aire Limitée, Adaptation Dynamique, Développement InterNational. Základem Aladinu je numerický model Arpege, vyvinutý už v roce 1991 pro sestavování krátkodobých prognóz. S jeho předpovědí je možné se dopředu ještě před túrou seznámit na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Lepší je ale stáhnout si Aladin snadno a zdarma hned z několika aplikací (třeba z www.chmi.cz) do mobilu a využít ho podle potřeby i během treku. Když se letos v dubnu na Česko řítily první velké bouře a průtrže mračen, mohli trampové na brdském Plešivci včas provést nezbytná opatření a matka příroda jim výroční oheň nenarušila.
Systém vám umožní graficky přehledně a srozumitelně jen posunem prstů listovat mezi jednotlivými stránkami předpovědí teploty, rychlosti a směru větru, vývoje tlaku, srážek a oblačnosti (což ocení hlavně fotografové). Všechno to „jede“ hezky po hodinách. Z aplikací pro mobily si navíc k Aladinu můžete stáhnout i program Meteor, na němž se objeví posun oblačnosti a srážek vymodelovaný barevně podle hustoty srážek na pozadí mapy České republiky a Evropy. Ukazuje nejen několik hodin zpátky, ale i odhad „mokrého“ vývoje na další asi hodinu dopředu. Systém lze prsty snadno zoomovat a pro srážkovou frontu přidávat kontrast. Zatímco při nejnižší úrovni kontrastu jsou na podkladu dobře vidět lokalizovaná města (s ohledem na stupeň zoomu), maximální hladina kontrastu svými sytými odstíny často nahání doslova strach.
Počítače za miliardy
Při vytváření předpovědí v Aladinu jsou použity složité diferenciální a povětrnostní rovnice, které popisují chování atmosféry na základě mnohaletého pozorování průběhu počasí. Zadávají se do speciálně vyvinutých programů v meteopočítačích za stovky milionů korun. V centrálním středisku Météo-France v Toulouse se nejdřív v obřím meteopočítači za miliardy vypočte hrubý globální model Arpege, který se pak přenese do jednotlivých členských zemí skupiny Aladin. Výsledky se tu pak v rámci národních systémů dále zpřesňují. Pro představu: zatímco rozlišení globálního modelu Arpege je patnáct kilometrů, u české verze je to devět kilometrů. Během outdoorových akcí to umožňuje opravdu operativní rozhodování.
Velkou výhodou systému Aladin je i to, že výsledky jsou aktualizovány vždy po šesti hodinách (půlnoc, šest ráno, poledne, šest večer), a to svátek nesvátek. Systém předpovídá počasí vždy na následujících 54 hodin, což stačí pro naprostou většinu situací, do kterých se poutník v terénu dostane.
Aladin běží ve spolupráci francouzských rosničkářů a meteorologů z dalších evropských a severoafrických zemí. Jeho dalšímu vývoji se dnes věnuje přes sto vědců z více než patnácti států. Vítanou posilou jsou experti skandinávské skupiny HIRLAM, což se v nejbližší době projeví v projektu Aladin 2. Kromě základního francouzského předpovědního modelu Aladin/Alaro navíc v Toulouse vzniká model Arome, který jednotlivé národní programy už brzy zpřesní až na cca dva a půl kilometru. Pro trampy, vodáky a další milovníky outdooru jdoucími s dobou je to jistě potěšitelná zpráva. Pokrok prostě nezastavíš a nemít na vandru chytrý mobil by byla škoda. Pokud ovšem nechcete počasí předpovídat podle výšky letu vlaštovek a pobíhání mravenců jako kdysi Rychlé šípy.
OUTDOOR PLUS/MINUS
plus
minus
|
Text a foto: Petr Blahuš
Napsat komentář