Na túru do hor! Co s sebou?

Jak se nejlépe vybavit na horskou túru? Co nevynechat? To bývá velmi často oříšek i pro spoustu zkušených horalů. Většina z nás si vytvoří seznam. Třeba si ušetříte spousty práce a nepříjemností s naším článkem - shrnuli jsme do 10 bodů!

Jak se nejlépe vybavit na horskou túru? Co nevynechat? To bývá velmi často oříšek i pro spoustu zkušených horalů. Většina z nás si vytvoří seznam. Třeba si ušetříte spousty práce a nepříjemností s naším článkem – shrnuli jsme do 10 bodů!

1. Oděv

Pro dobrou regulaci tepla bychom měli svůj oděv rozložit do více vrstev. Důležité je nepodcenit i letní měsíce, kdykoliv nás totiž může překvapit náhlá změna počasí. Je dobré mít také záložní spodní prádlo, ponožky a rukavice.

2. Ochrana proti vodě a větru

Možností je hned několik. Například nepromokavé oblečení s membránou, nebo pro nenáročnější pláštěnka či pončo, s dostatečnou odolností proti větru. Důležité je dát si pozor na střih a funkčnost oblečení.

3. Obuv

Vhodné boty na horské túry jsou jak klasické, kožené, tak i dobře prochozené pohorky. Doporučuje se pevná Vibramová podrážka. Jako další užitečná věc, zejména v zimním období, jsou návleky nebo kamaše, které zamezí zapadnutí sněhu či nečistot do boty. Ideálně v kombinaci s turistickými ponožkami.

4. Pomůcky pro orientaci

Pokaždé bychom s sebou měli mít podrobnou mapu, měřítko 1:50 000 či podrobnější. Hodit by se mohla také buzola tištěný průvodce, výškoměr nebo navigace GPS. K zahození jistě není i možnost podívat se na čas za každého osvětlení, vhodným doplňkem jsou např. hodinky Traser P 6508 (Code Blue), které disponují technologií permanentního osvětlení trigalight.

5. Podle terénu

Turistické teleskopické hůlky, mačky, cepín a jiný potřebný materiál podle typu túry.

6. Správný batoh

Důležitá je hlavně správně zvolená velikost s ohledem na délku túry – na jeden den postačí 35l, na vícedenní pochody cca 70l. Pro zvýšení bezpečnosti před vlhkem se doporučuje věci balit do igelitových sáčků a také použití voděodolného obalu.

7. Bezpečnost

Mezi základní vybavení se řadí voděodolná lékárnička. Dále pokrývka hlavy, sluneční brýle, ochranný krém na rty a pokožku (nejlépe voděodolný). Nezapomeňte na ochranný faktor. Při větší náročnosti túry s sebou většina horolezců nosí bivakovací pytel. K zimním aktivitám se doporučuje lavinová sada a lyžařské brýle. Nabité baterie samozřejmostí.

8. Významné maličkosti

  • Doklady totožnosti, průkaz ZP, lísteček s důležitými čísly, organizační průkazky
  • Obyčejná tužka, čelovka, plastová píšťalka a zrcátko pro snadnější přivolání pomoci v nouzi, univerzální nůž, zapalovač a svíčka
  • Pytel na odpadky
  • Výrazný, víceúčelový pevný šátek

9. Telefon

Mobilní telefon máme vždy u sebe ve funkčním stavu. Nabitá jak baterie, tak kredit. Na škodu není ani aktivovaný roaming. Naše záchranná karta s kontakty vám výrazně pomůže. Je dobré si při túře sem tam kontrolovat signál, pro případ nehody či potřeby.

10. Občerstvení

Doporučují se hmotnostně lehké, energeticky vydatné, trvanlivé sacharidové potraviny např. čokoláda, sušenky či keksy. Je důležité se vyvarovat perlivým nápojům, příliš sladkému pití, velkému množství kávy nebo černému čaji. Vyvarovat se alkoholu samozřejmostí. Vyplácí se myslet na rezervu.

Text a foto: PR

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři × = 28

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>