Lehký spánek – jak vybrat ultralight spacák, podložku a oblečení
Komfortní spánek nemusí nutně znamenat silnou samonafukovačku a dvoukilový péřák. Vyzkoušejte kratší izolační podložku nebo třeba alternativní druh spacáku, hmotnost batohu tím srazíte i o několik deka.
Mluvím sice o spacáku, ale mám na mysli cokoliv, co nás udrží přes noc spolehlivě v teple, takže třeba i quilt – věc v Čechách téměř neznámá, ale na západ od nás velice populární. Nejlépe se quilt dá popsat asi jako částečně rozepnutý spacák bez zipu, do kterého se zachumláte. Také existuje varianta, kdy quilt je jako spacák bez zipu, ale chybí mu spodní část (ta, co máte pod sebou, když ležíte). Místo toho do quiltu strčíte karimatku, která zajistí vaši ochranu od chladu země. Dává to smysl, protože část spacáku, na níž ležíte, je tam k ničemu – izolační vrstva je stlačená a izoluje asi jako tričko. Navíc eliminujete zip, který u ultralehkých péřových spacáku tvoří velkou část hmotnosti.
Peří vede
Nejdříve je potřeba si uvědomit, že ve skutečnosti vás neizoluje plnění, ale vrstva vzduchu zachycená touto izolací mezi vnitřní a vnější vrstvou spacáku. Čím větší objem dokáže při dané hmotnosti plnění spacáku zaujmout, tím větší vzduchovou vrstvu vytvoří, a tím lépe izoluje. Potom není potřeba diskutovat, co při dané hmotnosti izoluje lépe, jestli peří nebo syntetika. I průměrné peří je výrazně lepší než nejlepší syntetika. A velké reklamní snažení na tom nic nezmění.
Jiná věc je, jestli dokážete peří udržet dostatečně suché. Do určité míry vlhkost téměř nevadí, konec konců peří se získává z vodních ptáků. Ale promočené peří ztrácí úplně loft (nadýchanost), a tím i svoje izolační schopnosti. Těžší syntetika si do určité míry izolační schopnosti uchovává i za vlhka.
Pokud tedy nemáte se spaním venku žádné zkušenosti anebo jedete někam, kde vyloženě nelze udržet spacák dostatečně suchý, zvolte syntetiku. V ostatních případech je peří určitě lepší volba, ostatně má také větší životnost. Syntetické plnění rychle ztrácí loft již po několika desítkách sbalení, takže za dva měsíce na cestách je ze spacáku velmi drahá deka. Pokud se o peří dobře staráte, vydrží i stovku sbalení s minimální ztrátou loftu.
Jestliže si pořídíte kvalitní, srovnatelně teplý péřový spacák, nejenže ušetříte oproti syntetice až 50 % hmotnosti, ale ušetříte i na oblečení, které jinak nosíte, aby vám v noci nebyla zima. A nemusíte se bát spát pod širákem, dobří výrobci používají dostatečně voděodolné materiály, které vodu dovnitř spacáku nepustí. Takže ranní rosu oklepete, spacák přehodíte přes batoh a můžete vyrazit – spacák za chůze oschne za pár minut. Když nemůžete sušit za „jízdy“, naskládejte péřový spacák opatrně navrch do batohu a vytáhněte ho a vysušte během obědové pauzy.
Více o quiltu se můžete dozvědět od jeho průkopníka Raye Jardina na www.nalehko.com/ray_way_quilt |
Metrová karimatka
Ať už používáte pěnovou, nebo samonafukovací, vždy výrazně ušetříte přechodem na kratší verzi. I ta zaručí dostatečný komfort. Stačí si lehnout tak, že na karimatce jsou jen ramena a hlava přečuhuje, pod hlavu si jako polštář hodíte obal od spacáku naplněný oblečením, které nosíte přes den, a pod nohy prázdný batoh nebo nepromokavé oblečení. Stačí karimatka tak dlouhá, aby při skrčené poloze na boku sahala od ramen po kotníky (podle velikosti postavy 100-140 cm).
Pěnové karimatky jsou mnohem odolnější a výrazně lehčí než samonafukovačky, u krátkých verzí se bavíme o hmotnostech 100-250 g. Pro vyšší životnost a komfort je dobré volit tzv. closed-cell (vodu nenasakující) materiály. Taková karimatka navíc skvěle slouží jako polstrování a náhrada nosné konstrukce u ultralehkých batohů. Jenom se poskládá a vloží do připravené kapsy na zádech takového batohu. Velkou výhodou je, že jí nevadí vlhkost, takže odpadá sušení a starost o navlhnutí. Když pěnovou karimatku nosíte připnutou zvenku na batohu, můžete ji při delší zastávce použít na sednutí nebo šlofíka a nemusíte se o ni bát ani v kamenitém terénu.
Sladké místo
Pro dostatečný komfort už stačí jen vhodně zvolit místo pro nocleh. Zajímavá a fungující je teorie „sweet spot“ – ať už spíte kdekoliv a na čemkoliv, po usnutí se tělo vrtí a přesouvá, dokud nenajde vhodnou, pohodlnou pozici. Když si tedy s pěnovkou lehnete na rovný beton, bude vás to zaručeně vždycky tlačit. Když si ale ustelete v jehličí, drnech nebo i štěrku, párkrát se zavrtíte a najdete si perfektně pohodlnou pozici. Nakonec tedy můžete spát komfortně i na 200g pěnovce, která navíc přes den poslouží na sezení při přestávkách, a nemusíte se pořád bát o propíchnutí a sušení. Hodně oblíbené jsou mezi pěnovkami díky své kompaktnosti skládací karimatky Z-Lite, ale jejich životnost i komfort je o dost nižší než třeba u RidgeRestu.
Pro ty, kdo spí rádi pod širákem, nebo mají přístřešek bez podlážky, je také důležitá otázka voděodolné podložky. Většina „igelitových“ plachet není dost odolná proti poškození a bytelný igelit (např. modré autoplachty) je zas příliš těžký. Textilní footprinty (nepromokavá plachta pod karimatku nebo i stan), které můžete zakoupit od renomovaných výrobců, jsou voděodolné a lehké, ale také poměrně finančně náročné. A jejich mechanická odolnost také není největší. Pro tyto účely se dlouhodobě nejlépe osvědčuje stavební fólie proti vodě Tyvek (Soft nebo Homewrap). Nešustí tolik jako igelit, vydrží výrazně víc než textilní materiály a je velmi lehká a levná.
Pyžamo na treku
Oblečení na spaní by se v ultralehké výbavě mohlo zdát jako zbytečný luxus, ale není tomu tak. Lidská kůže produkuje velké množství solí, mazu a kyselin, a pokud nebudete svůj spacák chránit, brzy ho znehodnotíte. Spacák lze samozřejmě vyprat, ale spací oblečení se přeci jenom pere snáz. Tričko s dlouhým rukávem, spodky z tenoučkého materiálu a volnější ponožky nebudou dohromady vážit víc než 400 g. Skvělá je merino vlna, protože je příjemná, přirozeně pomáhá termoregulaci těla a hlavně pohlcuje pachy a pot, který tělo v noci vyprodukuje. Mimoto může spací oblečení nahradit celou hromádku oblečení, kterou nosíte jako rezervu pro případ nutnosti.
Skvělým doplňkem spacího oblečení je lehoučká péřová bundička (cca 300 g). Hřeje lépe než několikanásobně těžší normální oblečení, a když ji večer v kempu natáhnete na spací oblečení, můžete se klidně pohybovat venku i v minusových teplotách. Když s ní vlezete do spacáku, můžete pohodlně spát i za nižších teplot, než do kterých je spacák určený. Nemusíte tak na zádech nosit teplý a těžký spacák, a přesto máte univerzální komplet pro velké rozmezí teplot. Péřovka navíc skvěle poslouží při řešení krizových situací spojených s podchlazením, protože přináší okamžité teplo.
Pěna vs. vzduch
Dnes dostupné ultralehké nafukovačky NeoAir Xlite nabízejí při své nízké hmotnosti skvělý komfort i izolaci, dokonce i docela dost vydrží. Pokud je ale píchnete, jejich izolační schopnost je takřka nulová, to na dlouhém treku není zrovna praktické. Samonafukovačky jsou rozhodně pohodlné a dobře izolují. Stejně jako nafukovačky je to skvělá volba pro kempování na sněhu, a pokud prostě odmítáte slevit trošku ze svého komfortu. Ale pro naši věc jsou těžké a dají se píchnout. |
Pěkně popsáno, když je venku zvláště chladno, beru s sebou ještě termofolii, která dobře drží teplo