Ledové sny: Zažijte zimní noc venku

Proč si vyzkoušet spaní v mrazivých horách? Jak se na to vybavit a na co si dát pozor? Pro odpověď na tyto otázky v Česku nenajdete povolanějšího člověka, než je polárník Vašek Sůra. Nejnižší teplota jeho noclehu je –53 °C. sura

„S mým velkým polárnickým učitelem Mírou Jakešem jsme jednou večer ve stanu řešili následující čistě hypotetickou situaci,“ vypráví muž, který má za sebou už stovky mrazivých nocí. „Někdo nás přepadne, bude na nás mířit puškou a řekne: ‚Buď si necháš karimatku, nebo spacák!‘ Shodli jsme se, že bychom lupiči raději dali spacák. Pokud totiž člověk nemá dobrou izolaci od země, ani sebelepší spacák ho nezahřeje.“

Tři karimatky

Při spaní v mrazu funguje základní fyzika. Shora vás hřeje vrstva peří nebo dutého vlákna (přesněji řečeno nehřeje – vzduch v izolační vrstvě jen brání úniku vašeho tělesného tepla). Spacák ale prolehnete, takže dole se jeho izolační vlastnosti blíží nule. Pokud pod sebou nemáte dobrou podložku, studená země, sníh nebo led vaše tělesné teplo odebírá a vy drkotáte zuby.

Polárník nezbytně potřebuje kvalitní spánek, protože ho čeká celodenní tahání těžkých saní. Ve velkých mrazech proto používá tři různé karimatky na sobě. Dospodu dává hliníkovou alumatku, na ni samonafukovačku a navrch pěnovku. Toto vrstvení má svůj důvod. Na karimatkách totiž Vašek často opravuje výstroj, šije nebo krájí nožem. Případné propíchnutí nebo proříznutí samonafukovačky by mohlo být fatální.

Vlna je vlna

Přišli jste o karimatku? V nouzových situacích si pod sebe dejte cokoli, co máte po ruce, a to aspoň pod trup. Prázdný batoh, stočené horolezecké lano, nasekané chvojí, to všechno může vytvořit životně důležitou izolační vrstvu. V dobách trampingu, když u nás ještě žádné karimatky nebyly k dostání, Vašek spával na prázdných papírových pytlích, které nosil srolované v „usárně“. Později mu tenkou vrstvičku vzduchu pod tělem vytvářel bublinkový igelit.

Zimní nocleh vám usnadní několik Vaškových osvědčených fíglů. Naprostým základem jsou suché ponožky a spodní prádlo. „Pokud do spacáku zalezete v čemkoli vlhkém, bude vám zákonitě zima, protože voda je dobrým vodičem tepla,“ vysvětluje polárník. „Výjimkou je norské vlněné prádlo, protože hřeje i mokré. Na vlněné triko Active od Devoldu nedám dopustit, stejně jako na jejich termobundu.“

sura3

Tajemný čurokap

Zimní spaní venku s sebou nese i zdánlivě bizarní rozměry. „Polárník v noci čurá do PET lahve, kterou si nechává ve spacáku,“ směje se Vašek. „Důvod je jednoduchý – teplo je pro polárníka něco jako voda na poušti. Prostě příliš drahocenný zdroj, než aby se s ním mohlo plýtvat. Vylézt v noci ven na záchod by znamenalo teplo vycourat jak ze spacáku, tak i ze stanu (pokud právě vaříme). A kdybych tu lahev nechal venku, moč by v ní zamrzla. Lahev bych pak nemohl vyhodit – další noc už bych neměl do čeho čurat. Musel bych tedy celý den vláčet kilo ledu a večer lahev strčit do ešusu s horkým čajem, aby v ní moč rozmrzla a já ji mohl vylít. Je tu ale ještě další důvod, proč si lahev nechat v noci ve spacáku. Po vymočení má 37 °C, takže poslouží jako termofor na zahřátí nohou. Mám prostě už promyšlený systém, vyladěný léty praxe…“

Kromě zabránění vycourání tepla je dalším důvodem pro čurání ve stanu bezpečnost. Kdybyste totiž lezli ven, mohli byste v rozespalosti zakopnout o ohradník napojený na odpalovač signálních světlic proti medvědům. Kolega z jiného stanu by si vás navíc mohl s medvědem splést a zastřelit vás. Při zimním spaní v Česku to ale samozřejmě nehrozí.

Jak se bránit angíně

Problém mají ženy, které, jak známo, čurají svlečené a v podřepu. V mrazivé noci to řeší pomůcka slangově zvaná čurokap – anatomický nástavec ze silikonu, který ze ženy i ve spacáku na chvíli udělá muže. Prodává se na www.vestoje.cz. „Na Špicberkách s námi byla kamarádka Tereza, která si všimla důležitého technického detailu,“ upozorňuje polárník. „Pokud není žena tam dole vyholená, čurokap netěsní.“

sura2

Rukavice si Vašek do spacáku nenavléká, protože by to ztěžovalo manipulaci se zipy. Vždy má ale tenkou vlněnou čepici, bránící úniku tepla hlavou. Další velmi důležitou noční proprietou je vlněný nákrčník Devold, který přes den chrání polárníkův krk. V noci se jeho funkce mění – Vašek si ho přetahuje přes ústa. „Jinak bych v noci dýchal ledový vzduch, což by ráno zákonitě skončilo těžkou angínou,“ vysvětluje.


Výbava Vaška Sůry

Devold ActiveDevold Duo Active
Dvouvrstvé spodní prádlo, které kombinuje ty nejlepší vlastnosti merino vlny a syntetiky. V tomto prádle vám bude příjemně teplo i v nejchladnějších dnech. Perfektně odvádí pot a zároveň výborně izoluje, proto je vhodné zejména pro aktivní sporty jako zimní turistika, skialpinismus a lyžování.
Cena: 1 848 Kč
O pánském modelu více zde, o dámském zde

Thermo JacketDevold Thermo Jacket
Pohodlná vlněná mikina s dokonalými izolačními vlastnostmi pro všechny, kteří si nenechají ujít příležitost a vychutnávají chvíle strávené v přírodě za jakéhokoli počasí. Vynikající svrchní vrstva v teplejších dnech a izolační vrstva ve dnech, kdy počasí není příliš nakloněno.
Cena: 4 697 Kč
Více zde

DoplňkyDevold doplňky
Široká škála doplňků z vlny merino – čepice, rukavice, ponožky a multifunční šály. Produkty z vysoce kvalitní vlny merino jsou pohodlné, prodyšné, měkké a na omak příjemné. Přirozeně odolávají pachům a hodí se tak zejména při vícedenních sportovních výkonech bez možnosti praní či převlékání.
Více zde

Text: Ivan Brezina | Foto: archiv Vaška Sůry

Počet komentářů: 3

 1. Marcel napsal:

  Zdravim. Jak pisete o trech karimatkach a nedoporucujete samonafukovacky kvuli prorezani – neni vhodne mit jednu z karimatek nafukovacku? myslim nejakou takovoutu – http://www.ksporting.cz/karimatky/sulov-short-lite-2-5-cm.html . To je pak vetsi teplo, ne? a skladna je tez. A krajet suroviny a tak bych mohl na tech dalsich, ne? Chystam se totiz na prvni takovy vylet do hor a rad si jeste chci ujasnit vsechny veci. diky moc za odpoved ;)

  • admin napsal:

   Dobrý den, děkujeme za dotaz. Předal jsem jej autorovi článku. Jakmile budu mít od něho odpověď, vložím ji sem a zároveň Vám ji zašlu na mail.
   Krásný víkend!
   Michal

  • admin napsal:

   Dobrý den,
   je to přesně tak, jak uvádíte, a polárník Vašek Sůra to taky přesně tak dělá. Nafukovačka je skvělá a jde jen o to, aby byla proti nechtěnému proříznutí chráněna. Proto na ni Vašek dává pěnovku, a aby byla nafukovačka chráněna i odspodu, ještě ji podkládá alumatkou. Ale takhle složité labortování má smysl jen 1. pokud se na karimatce opravdu chystáte krájet nebo šít a 2. pokud vyrážíte někam daleko od civilizace a do skutečně silných mrazů. Jinak je souvrství tří karimatek až zbytečný luxus.
   s pozdravem Ivan Brezina, šéfredaktor

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


9 × = osmnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>