Krabičky poslední záchrany

Na téma obsahu moderní „krabičky poslední záchrany" (anglicky survival kit) existují obsáhlé internetové diskuze i celé publikace a outdooroví nadšenci, profesionální cestovatelé i příležitostní dobrodruzi vám kdykoliv na požádání ochotně vyjmenují tucet zaručeně nejdůležitějších předmětů, které na svých cestách budete potřebovat. mountain-man-205306_640

  • Typ aktivity

Vícedenní treking v nepřehledném zalesněném nebo hornatém terénu v oblastech, kde je za určitých podmínek možné dovolat se profesionální pomoci

  • Oblast použití

Severní Amerika (zejména Kanada a Aljaška), některé části Sibiře, v menší míře například Balkán (Rumunsko)

Nůž

Nikdy se na cestu nevydávejte bez pevné střenky z kvalitní oceli v kapse. Bude se hodit při stavbě přístřeší, přípravě jídla, rozdělávání ohně a v tisíci dalších situacích.

Zapalovač

Za sucha jsou sirky prima, ale několik dnů trvající déšť už vyžaduje při rozdělávání ohně vydatný zdroj plamene v podobě prověřeného zapalovače a hodit se bude i nějaký pomocník na podpal. Vezměte si s sebou smotky bavlny napuštěné voskem, podpalovací tablety nebo obětujte panáka whisky.

Plechový hrnek

Tato zdánlivá relikvie z dob dávno minulých vám na rozdíl od všudypřítomného plastu umožní převařit vodu a zbavit ji tak zákeřných mikrobů.

plechacek

Lékárnička

Zdravotní problémy vás mohou ohrozit mnohem víc než to, že se ztratíte. Měli byste být připraveni na vážnější případy, než jsou oděrky a škrábance. Přibalte jehlu, pinzetu, prostředek na zastavení krvácení (např. Celox, 15 g za 420 Kč), antibiotický krém (poraďte se s lékařem) a účinný přípravek proti UV záření.

Plastový pytel na odpadky

Cenu tohoto lehkého a skladného pomocníka budete v divočině vyvažovat zlatem. Zachytí dešťovou vodu, v dešti poslouží jako nouzové pončo (stačí tři otvory a je to) a vylepší ochranu vašeho bivaku před větrem. Nebojte se jich s sebou vzít víc.


Prostředky na čištění vody

Filtrováním a dekontaminací vody určené k pití předejdete mnoha problémům.


Visuté lůžko

Ve vlhku a v chladném počasí může být vaše schopnost izolovat se od země klíčová pro zdraví i zdar výpravy.


Píšťalka

Pokud ztratíte orientaci, může mít volání o pomoc mimořádný význam. Pískání v pravidelných intervalech vysiluje mnohem méně než křik a zvuk píšťalky se nese mnohem dále než lidský hlas.

pistalka

Signalizační světlo

Světelné záblesky jsou vidět na velkou vzdálenost a mohou k vám dovést záchranný tým. Hodit se bude v situaci, kdy z nějakého důvodu nelze rozdělat oheň.

Proteinové tyčinky

Lovem a rybařením můžete vydat víc energie, než získáte spořádáním úlovku. Předejděte případnému kolapsu a přibalte několik vysokoenergetických proteinových tyčinek. Jsou lehké a vydrží i vysoké teploty.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


9 − čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>