Jak to udělat, abyste si všechno unesli na jednom rameni?

Pro většinu těch, kteří s touláním přírodou začínají (nebo prostě hmotnost neřeší), je batoh jednou z prvních položek výbavy, kterou si koupí. A když už ho mají, postupně ho zaplňují věcmi, dokud není plný. Výsledkem je pak hodně těžký „problém“. Rucksack1

S pořízením lehkého nebo ultralehkého batohu by to mělo být přesně naopak. K jeho koupi nebo výrobě byste měli přistoupit teprve ve chvíli, kdy už máte zakoupené nebo vyrobené všechno ostatní důležité vybavení a víte, na jakou hmotnost jste se dostali. Mějte na paměti, že se lépe nese lehká výbava v klasickém batohu než klasická těžká výbava v batohu ultralehkém. Speciální UL batohy s hmotností pod 500 gramů totiž neunesou víc než zhruba dvanáct kilogramů nákladu. I když to není přesné – batoh větší zátěž obvykle vydrží, ale jeho nošení je velmi nepříjemné. Přetěžování navíc značně zkracuje jeho životnost.

Při výběru lehkého batohu se nenechte vtáhnout do světa kapsiček, zipů, popruhů, píšťalek a různých „zaručeně potřebných“ výztuh a štelování. Batoh má být jen co nejlehčí obal, ve kterém pohodlně ponesete všechno svoje vybavení. Jak říká zakladatel ultralehkého trekingu Ray Jardine: „Navzdory bombastické reklamě je většina vychytávek na batohu designovaná spíše pro účely reklamy než pro větší funkčnost. Zaprvé zvyšují váhu a cenu a zadruhé vás připravují o spoustu času, protože se je pořád snažíte nějak ladit.“ Doma ušitý batoh, se kterým Ray nachodil dnes už desítky tisíc kilometrů, nemá žádné polstrování zad a žádný bederák ani zipy. Má jen velké síťované kapsy zvenku. Když Raye někde na trailu potkáte, obvykle ho nese jen přes jedno rameno, aby se nepotil. Může si to dovolit – podle druhu výpravy má jeho výbava na několik měsíců hmotnost mezi třemi až pěti kilogramy.

Přejít na UL batoh neznamená jen zakoupit, naložit a vyrazit. Aby dobře sloužil, musíte se s ním podrobně seznámit a sžít. Vyzkoušejte různé způsoby zabalení, různé umístění jednotlivých položek výbavy v batohu, různé karimatky místo polstrování… Vyrazte si s batohem na kratší výlet a upravujte si ho podle potřeby. I malá změna někdy výrazně ovlivní celkový pocit z nošení.

Nebojte se experimentovat! Odměnou vám bude odlehčení klidně i o dva kilogramy, a to už stojí za to.

Sedm kroků k lehkosti

Čím se UL batohy odlišují od těch běžných?

1. Menší objem. Do UL batohů pro dlouhé treky se obvykle vejde mezi čtyřiceti až pětapadesáti litry. Když se zbavíte všemožných „krámů“ a naučíte se svoje minimální vybavení používat, bude vám tento objem bohatě stačit.

2. Absence zbytečností. Když strávíte venku na treku trochu víc času, tak naberete zkušenosti a vypracujete si určitou rutinu. Každý den pak vypadá podobně. Navíc zjistíte, že většinu věcí potřebujete jen ráno a večer v kempu. Potom stačí si ráno dobře zabalit. Po ruce byste měli mít nepromokavou bundu, mapu a nějakou tu svačinku, nejlépe ve velkých vnějších síťovaných kapsách. Drobnosti, jako je nůž, opalovací krém, repelent a čelovka, můžete nést v kapsičkách bederáku (pokud ho máte). Batoh pak nemusíte celý den vůbec otevřít a už vůbec ho nemusíte mít ověšený zbytečnostmi. Nepotřebujete žádné další kapsičky, popruhy ani gumičky. K organizaci věcí uvnitř batohu dobře poslouží různě barevné pytlíky z lehounké látky.

3. Absence výztuhy a polstrování zad. Výztuha slouží k rozložení extrémního zatížení, což se vás s desetikilovým batohem netýká. Důležité je umět si správně zabalit (těžké věci umísťovat co nejblíže zádům a spíš od poloviny výšky batohu nahoru). Celé je to jen o troše přemýšlení, zkoušení a experimentování. A proč chybí polstrování zad? Stejně je to většinou nějaký pěnový materiál, takže proč si místo polstrování raději správně neposkládat karimatku a nezasunout ji do připravené kapsy na zádech? Výrazně tím snížíte hmotnost batohu a navíc získáte prostor k experimentování s různými typy karimatek. Můžete vyzkoušet jejich skládání a doladit dokonalý „fit“.

4. Absence monstrózního bederáku. Díky pružné páteři dochází u člověka při chůzi k protirotaci ramen a rukou proti nohám a pánvi. Pro zdravou a uvolněnou chůzi je to důležité. Pevný vyztužený batoh s tuhým bederákem tuto rotaci potlačuje. Není tedy divu, že vás pak bolí záda a že se po horách ploužíte unaveným, „lámaným“ krokem. UL batohy nemají většinou bederák vůbec. U lehkých batohů pak bederák slouží jen pro stabilizaci batohu na zádech a jako prostor pro umístění praktických kapsiček. Takže to jsou buď jen popruhy, nebo flexibilně uložený, měkký a dobře padnoucí bederák.

5. Absence víka. UL batohy ho často nemají – prostě se jen nahoře zarolují nebo stáhnou šňůrkou jako pytel. K organizaci věcí stačí už zmiňované velké síťované kapsy zvenku, popřípadě kapsičky na bederáku.

6. Absence nepromokavého obalu. Žádný obal nezabrání promočení batohu od vody, která stéká z bundy mezi batoh a záda. Pokud není batoh vyroben z nepromokavého materiálu (třeba silnylonu), používá se na ochranu před vodou obyčejný velký igelitový pytel na odpadky. Prostě ho strčíte do batohu jako nepromokavou vložku a všechny věci skládáte do něj. Pytel váží jen pár gramů, skoro nic nestojí a můžete ho kdykoliv vyměnit.

7. Absence polstrování ramenních popruhů. Některé UL batohy místo nich mají jen široké duté „tunely“, do kterých nacpete třeba rezervní oblečení, a tím si je vypolstrujete sami.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


1 × = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>