Izometrická fólie – překvapivé výsledky praktického pokusu přežít

Jedna fólie, tři igelitové pytle na odpadky, tři vrstvy úplně mokrého oblečení a hodina pobytu v mrazu. Mělo to fungovat, ale nefungovalo…

Od ledna 2011 je izotermická fólie povinnou součástí každé autolékárničky a i při cestách do přírody ji mívá v batohu snad každý z nás. Díky tenké vrstvě hliníku dokáže zabránit ztrátám tělesného tepla sáláním. Kromě šokových situací při zraněních či autonehodách nebo při nouzovém spaní na sněhu bez karimatky je fólie nejčastěji spojována s pádem do studené vody či propadem pod led. Ale jak ji správně použít? Věděl jsem to jen teoreticky. Vydal jsem se proto ven a při teplotě -7 °C provedl několik testů s cílem najít optimální využití fólie. Test zabral asi dvě hodiny a realita mě „lehce“ zaskočila. To, co se zdálo být nejlepší volbou, se v praxi ukázalo jako naprosto nepoužitelné.

1. Fólie na holé mokré tělo

Na první pohled to vypadá logicky – shodíte mokré oblečení, zabalíte se do izotermické fólie a půjdete najít pomoc. Výsledek byl ale katastrofální. Fólie nalepená na tělo neodrážela dostatečné množství tepla, a i když je neprodyšná, nechránila ani před ochlazováním větrem. Foukalo a já měl pocit zimy. V žádném případě nepoužívat!

2. Fólie na mokré (vyždímané) oblečení

Další na první pohled logický způsob využití fólie, který nejspíše napadl i vás. Jenže výsledek byl rozpačitý. Vestoje sice nedocházelo k dalšímu ochlazování, ale pocit tepla se nedostavoval. Cítil jsem vlhko a chlad. Bylo to rozhodně lepší než nic, jenže fólie vlála ve větru. Při běhu od vody k nejbližšímu lidskému sídlu a záchraně před zmrznutí by byla skoro k ničemu.

3. Mokré oblečení na fólii

Způsob zahřátí, který jsem nejdřív zatracoval. Myslel jsem, že výsledek bude stejný jako v prvním případě. Voda v oblečení tedy bude odvádět teplo ven od fólie, přilepené na mokré tělo. Jenže výsledek pokusu byl naprosto opačný. Hned po navlečení první vrstvy mokrého oblečení na fólii jsem cítil teplo. Po několika minutách z oblečení začala viditelně stoupat pára. Pocit chladu jsem neměl ani vestoje, ani při běhu. Podle mého názoru je tedy tento způsob použití izotermické fólie nejlepší. V případě pádu do ledové vody vám může zachránit život.

4. Igelit na tělo

Během tohoto pokusu jsem ověřil čtyři varianty: a) igelit na mokré tělo a přes něj oblečení, b) sendvič – igelit, oblečení, igelit, c) sendvič – igelit, oblečení, igelit, oblečení, igelit a d) sendvič – oblečení, igelit, oblečení, igelit, oblečení. Všechny tyto způsoby mi přišly rozhodně horší než použití izotermické fólie pod oblečení. Studilo to a pohyb ve všech těch vrstvách nebyl právě příjemný.

5. Fólie na igelit a na ni oblečení

Nezjistil jsem žádnou výhodu – necítil jsem ani teplo, ani příliš velkou zimu. Výsledek je tedy neurčitý.

6. Igelit na fólii a na ni oblečení

Stejné jako v předchozím případě, výsledek je opět neurčitý. Je tedy zřejmé, že igelit účinek fólie už nijak nezvyšuje.

7. Teepee z fólie a pokus o jeho vytopení ohněm

Naprosté fiasko. Vlivem extrémního ochlazení jsem skoro necítil prsty a koordinace pohybů byla značně snížena. Odhadovaný čas na postavení přístřešku z fólie, sběr paliva a rozdělání dostatečně velkého ohně jsem spočítal na nejméně jednu hodinu. Za tu dobu se vaše tělo může ochladit natolik, že vás už nebude zajímat ani oheň, ani přístřešek.

Výsledek pokusu

Nejlepší postup pro přežití v krizové situaci pádu do ledové vody díky izotermické fólii tedy vypadá následovně: Svlékněte se, vyždímejte oblečení a zabalte se do fólie. Pokud máte termoprádlo, oblékněte si ho pod fólii jako první vrstvu. Přes termoprádlo nebo na holé tělo přehoďte fólii a důkladně ji obalte kolem trupu. Na fólii si pak oblékněte ostatní vlhké oblečení. V tuto chvíli byste už měli cítit teplo po celém trupu. Teď už je jen na vás, jestli co nejrychleji poběžíte pro pomoc někam do civilizace (pokud je v dosahu), nebo zůstanete na místě a rozděláte velký oheň, na němž vysušíte oblečení. V obou případech neberu v úvahu nechráněné končetiny. Jak za běhu, tak během manipulace při rozdělávání ohně se zahřejete natolik, že by nemělo dojít k těžkým omrzlinám.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm × 8 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>