Ideální doba pro výběr nového horského kola? Právě teď!

Letní sezóna odstartovala před pár týdny a s ní i doba dovolených. Někdo z nás jako každoročně vyrazí s rodinou za romantikou u moře, jiný zase popadne stan a zmizí na několik dní v divočině přírody. Rok od roku ale roste počet těch, kteří se rozhodnou strávit dovolenou aktivně na horském kole. Pokud patříte právě mezi tuto skupinu a navíc zrovna teď nové kolo vybíráte, nemohli jste si vybrat lepší dobu. Řada prodejců s příchodem léta výrazně zlevnila modely horských kol aktuální kolekce, a navíc lze vybírat ještě z kolekce loňské, kde je úspora ještě o něco znatelnější.

Pokud patříte mezi začínající jezdce, doporučujeme volit kolo v kategorii rekreačních horských kol. U značkových výrobců získáte za svoje peníze velice dobré kolo, se kterým zvládnete jakýkoliv výlet do přírody, na cyklostezku a dobře vám poslouží i ve městě. Horská kola této kategorie jsou v naprosté většině případů vybavena duralovým rámem, přední odpruženou vidlicí a 27 převody. Pořídíte je v rozmezí od 7 000 Kč do 20 000 Kč. Výslednou cenu samotného kola ovlivňuje především kvalita použitých komponentů, zejména přehazovačky, řazení a brzd, které mohou být ráfkové (tzv. V-brzdy), mechanické kotoučové nebo hydraulické kotoučové. Posledně jmenované fungují na podobném principu hydraulického okruhu jako brzdy v autě a nabízejí nejvyšší komfort při brždění s prakticky minimálním požadavkem na servis (stačí pravidelně měnit destičky, čistit třmen a jednou za dva až tři roky vyměnit brzdovou kapalinu). Kvalitní poměr cena výkon nabízí vesměs všechny známé značky, dobrým tipem v této kategorii může být horské kolo GT s cenou startující výrazně pod 8 000 korunami českými.

Zkušenějším bikerům upřednostňujícím sportovnější typ jízdy je určena kategorie sportovních horských kol. Zde již přichází na řadu použití kvalitnějšího osazení (např. řada Shimano SLX nebo Deore XT), s jejichž použitím se snižuje i hmotnost celého horského kola a takové osazení samozřejmě snese i výrazně větší zatížení při jízdě. Tato kategorie horských kol přináší již i možnost výběru kol s 29″ koly (oproti klasickým 26″ kolům) nebo nově pro tuto sezónu s koly o rozměrech 27,5″. Pokud netušíte, jaké rozdíly rozměr kol přináší, pak vězte, že „devětadvacítka“ nabízí oproti „šestadvacítce“ lepší překonávání terénních překážek, je rychlejší na rovinatém terénu a díky delší kontaktní ploše 29″ pneumatiky nabízí lepší adhezi. Jízda s tímto kolem je ale o něco náročnější a 29″ kolo se tak hodí především pro zkušenější jezdce s dobrou fyzickou kondicí. Díky velikosti celého kola je také vyhledávanou volbou pro jezdce s vyšší postavou. Právě jim by mohlo vyhovovat např. horské kolo Kellys , které nabízí nejen vysoký poměr kvalita vs cena, ale také velice líbivý a moderní design.

V třídě sportovních horských kol se můžeme setkat již i s koly s celokarbonovým rámem. Ten přináší výraznou úsporu v podobě hmotnosti, bohužel vykoupenou výrazně vyšší cenou samotného kola.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


3 × šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>