Ferraty za humny: Sedmkrát bezpečná závrať

Za lezením na zajištěných cestách jsme zvyklí vyrážet především na jih od našich hranic. Na cestě k nim trávíme tři i více hodin v autě. Několik zajímavých ferrat je ale jen kousek za českými hranicemi na německé straně Lužických a Krušných hor nebo v Saském Švýcarsku. Už jste o nich slyšeli? shutterstock_108776645b

 

1. Sachsenstiege

Mimořádně obtížnou zajištěnou cestu najdete u vesnice Wolkenstein asi dvacet kilometrů severozápadně od hraničního přechodu Hora Svatého Šebestiána. Vyznačuje se strmostí jednotlivých úseků a absencí jakýchkoli pomocných prostředků a míst pro odpočinek. Začíná převislým nástupem, na který navazuje stěnové lezení ukončené střechovitým převisem. Následuje strmá pasáž s minimem stupů, opět zakončená střechovitým převisem. Od něho pokračuje cesta vzhůru krátkým traverzem do stěny výrazného koutu a dál po hraně masivu přes další střechovitý převis. Cesta nemá žádný sestup, je tedy nutné mít s sebou lano na slanění (alespoň 60 m – první slanění 20 m a druhé 25 m).

Obtížnost: E

Délka: 55 m

Převýšení: 45 m

Nástup: 10 m

Orientace stěny: jihozápad

Poloha GPS: N 51.02293, E 13.68834

 

2. Häntzschelstiege

Zajištěná cesta vhodná pro začátečníky se nachází v národním parku Saské Švýcarsko. Příjezd do oblasti je přes Děčín, Hřensko a Bad Schandau k rozcestí Beuthenfall (placené parkování před bývalým hotelem). Přístup k ferratě je po červené značce (směr na Frienstein), která vede až pod pískovcový masiv Affensteine, kde začíná značka vedoucí k nástupu – zelený trojúhelník v bílém kolečku. Zajištěná cesta je osazena množstvím ocelových kramlí (ale i žebříků) a v závěrečné části na vrcholu masivu je krátký ocelový most. Atrakcí je v jednom místě překrok mezi dvěma skalami. Pozor na místo, kde končí fixní lano a je nutné se jistit přímo pomocí kramlí. Z vrcholu vede vyšlapaná cesta, která se napojuje na modrou turistickou značku.

Obtížnost: B/C

Délka: 230 m

Převýšení: 110 m

Nástup: 1,6 km

Orientace stěny: sever

Poloha GPS: N 51.91887, E 14.23491

 

3. Zwillingsstiege

Další ferrata na masiv Affensteine. Od odbočky červené a zelené značky pokračujeme půl kilometru až k začátku stezek vyšlapaných od lezců. K nástupu do cesty Zwillingsstiege nás povedou značky v podobě černého trojúhelníku v bílém kroužku. Cesta je specifická absencí ocelového lana, karabiny se cvakají přímo na kramle. Trasa se využívá v obou směrech, často i jako sestupová varianta vedlejší Häntzschelstiege, přestože je to zakázáno. Cesta obsahuje i dřevěný žebřík a dřevěný most.

Obtížnost: B/C

Délka: 100 m

Převýšení: 60 m

Nástup: 1,8 km

Orientace stěny: sever

Poloha GPS: N 50.91622, E 14.23552

 

4. Alpiner Grat

Asi čtyři kilometry od hraničního přechodu Petrovice-Lückendorf (příjezd přes Jablonné v Podještědí) najdeme hezkou ferratu, na kterou je ale povolen vstup jen v období od 1. 9. do 14. 1. (kvůli hnízdění vzácných druhů ptáků). Výchozím místem je lesní parkoviště asi 1,2 km za Lückendorfem, odkud se vydáme po cestě označené šipkami, dokud nenarazíme na odbočku se šipkou na Klettersteig Alpiner Grat. Zajištěná cesta vede převážně po hřebenu skalního masivu. Je osazena kramlemi a ocelovými kolíky, ale užijeme si tu i dostatek lezení po přírodních stupech a řadu atraktivních vzdušných úseků. U vrcholové knihy ferrata nekončí. Čeká nás překrok přes skalní průrvu a následuje poslední hřebenová pasáž končící pod vyhlídkou se zábradlím. Odtud vede sestup po vyšlapané stezce, která se napojí na žlutou značku a později na přístupovou cestu.

Obtížnost: C/D

Délka: 96 m

Převýšení: 64 m

Nástup: 700 m

Orientace stěny: severozápad

Poloha GPS: N 50.83405, E 14.75120

 

5. Nonnensteig

Jen o několik kilometrů dál než předešlá ferrata je další ferrata, která může být ideální pro první seznámení s lezením na zajištěných cestách. Parkovat se dá v městečku Jonsdorf, odkud vede zelená turistická značka, ze které po pěti stech metrech odbočíme k nástupu na ferratu. Cesta začíná ocelovým žebříkem a strmým žlebem osazeným kolíky a kramlemi. Zpestření představuje kovový visutý most a třílanový most. Klíčovým místem cesty je převis těsně před nejvyšším bodem. Odtud vede hřebenová pasáž se sestupem k lanovému mostu, kde se můžeme napojit na turistickou značku vedoucí k výletní restauraci. Od restaurace vede modrá značka zpět do Jonsdorfu. Lezení na ferratě je zakázáno za deště a v období od 15. 12. do 31. 3.

Obtížnost: B/C

Délka: 350 m

Převýšení: 60 m

Nástup: 800 m

Orientace stěny: jihozápad

Poloha GPS: N 50.84891, E 14.68313

 

6. Apollofalter

K této zajištěné cestě se dostaneme přes Rumburk nebo Varnsdorf po silnici S135 do německé obce Oderwitz. Parkovat lze na parkovištích u odboček značených turistických cest z této silnice. Ze všech parkovacích míst vedou turistické značky na vrchol Spitzbergu (1 km). Ferrata je v severozápadní části masivu a k nástupu nás navede ukazatel u vrcholové restaurace. Jde o cestu pro úplné začátečníky, kteří si chtějí vyzkoušet manipulaci s ferratovým setem. Trasa vede po šikmých plotnách bez umělých prvků až na severní vrchol masivu. Sestup vede po vyšlapané cestě po vrstevnici pod vrcholem zpět k restauraci.

Obtížnost: A/B

Délka: 50 m

Převýšení: 30 m

Nástup: 1 km

Orientace stěny: jihozápad

Poloha GPS: N 50.96124, E 14.69059

 

7. Riesenboulder

Další zajištěná cesta v masivu Spitzberg, tentokrát v jeho severovýchodní části. Po cestě po žluté značce se budeme orientovat podle ukazatelů na lezecký kemp, který je v blízkosti ferraty. Nástup je od něj vidět. Cesta začíná traverzem, který je jejím nejtěžším místem. Leze se tu jen po malých přírodních stupech a teprve v závěru traverzu je několik kramlí. Následuje exponovaná část s lezením po výrazných skalních stupech a jeden další obtížnější strmý úsek.

Obtížnost: C/D

Délka: 100 m

Převýšení: 40 m

Nástup: 850 m

Orientace stěny: jihozápad

Poloha GPS: N 50.96127, E 14.69166

 

Text: Jakub Havel a redakce

Foto: Shutterstock

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva − = 1

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>