Dvakrát Patagonia: zbraně proti chladu

Americkou firmu Patagonia asi není třeba nijak zvlášť představovat, protože v outdooru patří k absolutní špičce. Možná jste ale ještě neslyšeli o konceptu outdoorového svetru. Z produkce Patagonia jsme vyzkoušeli dva kousky, lišící se střihem i náplní. IMG_4176 (kopie)

Až do začátku 90. let býval standardní součástí výbavy na ven obyčejný svetr. Tlustou, kousavou a těžkou vlnu pak nahradil syntetický fleece, který se zdál být nepřekonatelným materiálem. Dnes se vychýlené kyvadlo vrací, ale trochu jinak. Vlna se dostává opět na výsluní v podobě termoprádla z merina, zatímco fleece bundy jsou pomalu vytlačovány outdoorovým “svetrem”. Říká se tak ultralehké a prodyšné zateplovací vrstvě, která s původním svetrem nemá společného nic kromě způsobu použití.

Bundička? Pulover?

Outdorový “svetr” nejčastěji ji tvoří dvě vrstvy lehoučké a tenoučké látky, mezi kterými je vloženo hřejivé peří nebo syntetická tepelná izolace. Typický způsob použití? Záloha schovaná v batohu pro případ nenadálné změny počasí, na noc pod širákem nebo pro chvíli, kdy se zastavíte, takže vaše tělo přestane “topit” pohybem. Třeba při svačině na běžkách. Pak je třeba na sebe rychle něco natáhnout. Jinak by se do vás totiž dala zima, a opětovné zahřátí by tělo stálo zbytečně moc energie.

Outdoorový svetr ale oceníte i při aktivitách, kdy se příliš nehýbete. Fotografování přírody, rybaření, čekání na východ slunce, sezení u ohně… Tam všude se hodí dodatečná porce tepla. Musí být ale co možná nejlehčí a nejskladnější, což klasický svetr nesplňuje.

Patagonia má lehkých zateplení na výběr celou řadu a nabídku stále rozšiřuje. My jsme v zimních podmínkách vyzkoušeli dva kousky na dvou akcích. Běžkařský přejezd hlavního hřebene Krkonoš a zimní trek na sněžnicích na Brdech nám umožnily porovnat husí peří s Primaloftem. Svetry Down Sweater (dámský) můžete klidně nazvat i bundičkami nebo pulovery – slova jsou koneckonců jen nepřesné “nálepky” reality. Podstatnější je, jak oba výrobky fungují, respektive hřejí. Tedy vlastně nehřejí, protože teplo si vytváříte sami. Jde jen o to udržet ho u těla co možná nejefektivnější izolací, aby vám neutíkalo.

Syntetická izolace…

IMG_4165 (kopie)

Svetr Nano Puff Hoody plněný Primalotem Gold (gramáž 60 g) se díky vysoké stlačitelnosti náplně dá sbalit do své vlastní hrudní kapsy. Vznikne tím balíček o rozměrech 20 x 15 x 8 cm. Balíček má v rohu poutko, takže se dá připnout třeba zvenčí na batoh nebo na úvazek, aby byl okamžitě po ruce. Váží jen 363 gramů, což v batohu skoro neucítíte. Vrchní i spodní vrstvu tvoří 100 % recyklovaný polyester s DWR úpravou proti vlhkosti. Látka je sice velmi prodyšná, ale zároveň i tkaná dostatečně hustě na to, aby zajistila velmi slušnou odolnost proti větru. Svetr to umožňuje samostatně nosit i navrch, v čemž hravě překonává fleece bundu. Ta je totiž natolik “řídká”, že je třeba přes ni natahovat větrovku.

DSC_0964 (kopie)

DSC_0952 (kopie)

Všechny tři vrstvy jsou pravidelně a poměrně hustě prošity v podobě jakýchsi “cihel”, což brání nežádoucím posunům izolační náplně. Svetr má anatomický střih s kapsami na ruce a rukávy zakončenými pruženkou. Spodní lem je stahovatelný. Za velké plus bundy považuji kapuci, opět s okrajem zakončeným pruženkou. Od jara do podzimu si díky ní do hor nemusíte brát čepici. Centrální zip je podložený légou a nahoře má parkovací “garáž”, bránicí odření krku.

DSC_0956 (kopie)

 

…nebo snad raději peří?

IMG_4044

Svetr Down Sweater se od předchozího modelu liší hlavně náplní. Hřát vás bude husí peří s plnivostí 800 CUIN, což je více než dobřá hodnota. Peří je přitom tzv. traceable – jeho původ se dá dohledat až na konkrétní husí farmu. Díky certifikaci NSF Patagonia garantuje, že husy nejsou krmeny násilně a jejich peří není škubáno zaživa, což je neetické a pro husy bolestivé. To je důležité v případě, že máte ohledy k životním podmínkám zvířat.

IMG_4075

Svetr z váze 345 g má komory šité tak, aby se v nich peří nesesypávalo a zůstávalo rovnoměrně rozloženo. To brání časté nectnosti péřových bund, kterou je postupná ztráta izolačních vlastností.

IMG_4072

Kdo a jak svetr vyrobil?

Důvodem, abyste si jeden ze dvou svetrů Patagonia pořídili, může být i filozofický. Snažíte se venku chovat zodpovědně, a to jak k přírodě, tak i k lidem? Patagonia je proslulá jak ekologičností, tak i korporátní společenskou odpovědností. Slušné a bezpečné pracovní podmínky, férová mzda, environmentální ohledy, to všechno se dá u každého výrobku zpětně dohledat v tzv. footprint chronicle (což by se dalo přeložit jako “kronika dopadů”. Můžete si tu ověřit původ materiálů, subdodavatele, prostě celý řetězec od začátku do konce, kterým je právě to, co se chystáte koupit.

Tak třeba u bundy Nano Puff Hoody se dočtete, že byla ušita ve Vietnamu firmou Quang Viet Enterprise Co., Ltd. Co je to za firmu a jaké má standardy přístupu k zaměstnancům? To hned vidíte. Stejně tak víte, že náplň od americké firmy Primaloft splňuje požadavky systému Bluesign. Je tedy vyrobena bez škodlivých chemikálií se sníženou spotřebou surovin a s maximální ekologickou šetrností a s vysokým podílem recyklace (až 55 %). Jedno procento ze zisku navíc Patagonia už od roku 1985 věnuje na ekologické projekty po celém světě.

Tepená záloha

Shrňme, že oba svetry se od sebe izolačními schopnostmi příliš neliší. O tom, jestli je lepší peří nebo syntetika, se vedou nekonečné diskuse třeba u spacáků. Záleží hlavně na vlhkosti, ale 99 % běžných uživatelů se nedostane do tak extrémních podmínek, aby se různé vlastnosti obou náplní mohly naplno projevit. Primaloft nad peřím vede v odolnosti proti vodě (hřeje i mokrý), ale peří zase při srovnatelné hmostnosti lépe izoluje (člověk dosud přírodu nepřekonal). Konečný výběr mezi oběma svetry tedy bude asi hlavně pocitový. Který z nich je lepší se jednoznačně říct nedá.

Oba svetry jsme v zimních podmínkách používali jako dodatečnou zateplovací vrstvu. Měli jsme je tedy na sobě stále. Stejně dobře si je ale umíme představit třeba i na letním lehkém treku, na cyklovýpravě nebo na přechodu hor “natěžko”. Prostě v jakýchkoli podmínkách, kde během zastávek hrozí prochladnutí.

Oba svetry se vyrábějí v pánské i dámské verzi, s kapucí i bez a v různých barvách. Koupíte je v prodejně Patagonia, Revoluční 1, Praha 1, e-mail store.praha@patagonia.com, Instagram paragoniaprague.

 

 

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− 2 = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>