5 mýtů o outdoorovém sportu

Ve sportu, stejně jako v jakékoliv jiné oblasti koluje řada mýtů. Týkají se sportovní výživy, správných technik i zdravotních aspektů. Nevěřte proto všemu, co se říká. Pokud jde o otázky zdraví, raďte se vždy s odborníky a zkušenými sportovci. A hlavně – používejte vlastní rozum.

Mýtus č. 1: Za bolavé svaly může laktát.

Na překyselení namožených svalů svádí bolestivé stavy po náročném tréninku řada začátečníků. Sice je pravda, že při svalové práci laktát vzniká, ale už za několik hodin jeho hladina opět klesá na normální stav. Svaly nás začnou bolet až o něco později, a to v důsledku drobných poranění svalových vláken. Takto namožené svaly regenerují i několik dní.

Jiný mýtus nám radí namožené svaly masírovat. To ale nemusí být nejšťastnější řešení. Vhodnější je bolest zmírňovat návštěvou sauny nebo teplými koupelemi. Nevyhýbejte se ani lehkému pohybu, při kterém svaly také zahřejete. Zejména v chladnějším počasí nezapomeňte ani na termo vrstvu outdoorového oblečení.

Mýtus č. 2: Nordic walking odlehčuje klouby.

Při správně prováděné technice nordic walkingu jdeme rychleji než při běžné chůzi. Tím zvyšujeme kompresní síly v kolenních kloubech a dochází k jejich většímu opotřebení. Oproti tomu používání trekkingových holí při horské turistice může významně odlehčit namáhaná kolena i kyčle. Tyto hole hojně využívají alpinisté s těžkým nákladem i rekreační turisté s nadváhou.

Nordic walking a horskou turistiku s trekovými holemi proto musíme vnímat jako dvě odlišné outdoorové aktivity a zvážit jejich vhodnost vzhledem k naší kondici a zdravotnímu stavu.

Mýtus č. 3: Trénovat na lačno pomáhá spalovat více tuků.

I když jdeme sportovat s prázdným žaludkem, tělo při zátěži nejprve spaluje cukry. Až když nemá žádné k dispozici, začne spalovat i tuky a bílkoviny. Rozdíl tedy v tom, jak tělo pracuje, není. Samozřejmostí ale zůstává, že vyběhnout do přírody s plným žaludkem hned po jídle nám nijak neprospěje. Lepší je počkat asi 2 hodiny po větším jídle a pak před a během delší zátěže doplnit energii vhodnou sportovní výživou.

Kdo se chce zbavit přebytečných tuků, musí trvale přijímat méně energie v potravě, než spotřebuje při výkonech.

Mýtus č. 4: Káva odvodňuje organismus.

Není to tak úplně pravda. Káva je součástí našeho denního příjmu tekutin jako jakýkoliv jiný nápoj. Pokud ale kávu pijete jen výjimečně a trpíte průjmy nebo se silně potíte, může káva způsobit ztrátu tekutin. Proto není nikdy na škodu s kávou vypít i sklenici vody. Navíc, káva není jen z vody, ale v ní obsažený kofein zrychluje srdeční činnost a krevní oběh.

Proto se po výstupu na horskou chatu neostýchejte objednat si šálek kávy. V chladnějším počasí vám nedovolí rychle vychladnout, rozproudí krev a i přes únavu vám pomůže zůstat ve střehu pro sestup do údolí a snáz tak předejdete úrazům z nepozornosti po celodenní namáhavé túře.

Mýtus č. 5: V zimě nemusíme tolik pít.

To opět není pravda. Mráz nás zbavuje tekutin podobně jako vysoké teploty uprostřed léta. V zimě nám neprospívá ani střídání teplot při přecházení do vytopených prostor se suchým vzduchem. Při sportu nesmíme opomenout ani ztrátu tekutin pocením. V součtu jde o podmínky, které byste neměli podceňovat a doplňovat v zimě tekutiny stejně důsledně jako v jiných částech roku.

Důsledky dehydratace jsou nepříjemné a v důsledku i nebezpečné. Postupně může dojít k únavě a snížení pozornosti. Suché sliznice jsou navíc náchylnější k napadení viry. V kombinaci s nevhodným sportovním oblečením, které dostatečně neodvádí pot od těla, si můžete zbytečně uhnat virózu.

Bojíte se, že se také řídíte zažitými mýty? Poraďte se o vhodnosti sportovního vybavení a jeho používání s odborníky. Celou řadu jich najdete v síti prodejen HUDYsport.

Text a foto: PR

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


5 − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>