Za Jánošíkovým pokladem – 2. díl (Zbojnícky chodník a dolina Obšívanka)

Nejdřív je potřeba zmínit, že pod pojmem Zbojnický chodník si nepředstavujte žádnou naučnou školní stezku ani chodníček pro romantické večery.

02_zbojnicky_chodnik2

Zbojnický chodník je středně náročná trasa pro fyzicky zdatné zbojníky. Ti bohatší si zaplatí nosiče, ti chudší budou v myšlenkách vzpomínat na pohodovou procházku po Dierach. :)

Proč to zmiňuji: při sestupu jsme potkali v druhém směru pár ve středním věku. Paní byla nadšená z našeho oznámení, že její utrpení ze stoupání už brzy skončí a označila nás za „neskutečně hodné škriatky“, protože byla pozvaná na pohodovou procházku „chodníčkem“ a ne na takový masakr.

Nicméně, nenechte se odradit. Dala bych si ho znova. Fascinující výhledy, rozličné a nečekané skalní útvary, výhledy do dálek i hloubek si prostě zamilujete. Ještě přidejte špetku šplhání po skalách, pár řetězů a závěrečné nadšení z krásné říčky olemované hustou florou. No a máte zaděláno na srdeční závislost na tomto kraji.

Přehledná mapka s doporučeným směrem chůze a alternativními trasami ZDE.

Vydali jsme se podle klasických turistických pokynů z parkoviště Tiesňavy. Parkoviště je hned u hlavní cesty, taková nehlídaná, neplacená odstavná plocha.

Trápily nás mírné zdravotní obtíže, takže tato tůra se nám o něco protáhla. Po modré jsme vystoupali na Malé Noclahy s přestávkami asi za hodinu a půl. S blížící se bouřkou jsme dále po modré seběhli do doliny Obšívanka asi za hodinu. Dole u potůčku jsme přečkali obrovský liják a vydali se vpravo po žluté do Terchové po polní cestě a loukách. Na začátku obce (u většího hospodářství) jsme to vzali do kopce přes Křížovou cestou na vrchu Oravcové. Odsud dolu do Terchové a pro auto na parkoviště Tiesňavy po hlavní silnici.

Upozornění: V období od 1.3.-15.6. je úsek Malé Noclahy-Obšívanka nepřístupný z důvodu ochrany sokola stěhovavého, který tady hnízdí a je na Slovensku chráněný zákonem.

Občerstvení: Pouze vlastní zásoby, pitný pramen jsme nenašli.

Doba: 3-4 hodiny

Převýšení: 482 m

Náročnost: Středně těžká. Psa, kterého nechcete nést na zádech, nechte doma. Hned při prvním stoupání z Tiesňav jsme potkali vracející se rodinu s vlčákem. Děti berte pouze za hezkého počasí a minimálně od 6-7 let nahoru, které si šplhání po skalách užívají.

Zajímavost:

Autorem Křížové cesty na vrchu Oravcové je akad. sochař Milan Opalka, rodák z Terchové. Křížová cesta je opravdu jedinečná. Jednoduchý a zřetelný symbolismus Ježíšovy poslední cesty mě zasáhl svým zpracováním i umístěním na jedné straně nad obcí, na druhé pod tyčícími se skaliskami v pozadí. Křížová cesta je velmi citlivě postavená ze skla a kamene, který původně sloužil jako pilíř na mostě mezi Žilinou a Budatínem a po sto letech se opět vrátil do Terchové.

 

Další tipy na výlety po Malé Fatře:

1. Jánošíkove diery

3. Z Vrátné lanovkou na Vel´ký Kriváň

 

Pro iOutdoor.cz sepsala a nafotila Lenka Dulíková.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


7 − tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>