Vancouver, hlavní město venkovních sportů
Kanada pro Čechy před měsícem zrušila vízovou povinnost. Do Vancouveru, jehož outdoorové srdce bije prakticky kdykoli bez ohledu na roční období, se nám tak zjednodušila cesta.
Ve Vancouveru se budete cítit jako v outdoorovém ráji – záleží jen na tom, jakým aktivitám se rádi věnujete. Výhodou města je jak přítomnost oceánu včetně klidných zálivů, tak blízkost po většinu roku zasněžených hor Coast Mountains s ledovci, strmými štíty, divokými řekami, cyklokrosovými dráhami a téměř nedotčenou divočinou. Z vlastní zkušenosti vás ale musím varovat. Pokud totiž ve Vancouveru strávíte nějaký čas, hrozí velké riziko, že tam budete chtít zůstat natrvalo!
Seakayaking
Skvělým způsobem, jak poznat přilehlé mořské zátoky a opuštěné pláže, je půjčit si mořský kajak. Z Deep Cove v severním Vancouveru můžete vyplout do klidných vod zátoky Indian Arm, na jejímž konci se dá kempovat u vodopádů Granite Falls. Nebo se dopravte trajektem na Vancouver Island (1,5 hod plavby) a dojeďte na jeho západní pobřeží. Možností je tu celá řada – třeba vydat se na skupinu stovek malých ostrůvků Broken Islands či prozkoumávat pobřeží okolo Tofina. Určitě tu spatříte majestátní velryby keporkaky, kosatky, mořské vydry, tuleně, lachtany a na opuštěných ostrovech možná i vlky, medvědy a pumu.
Surfing
Surfing je skvělý na západním pobřeží Vancouver Islandu, kde divoké vlny Pacifiku neustále bičují pláže. Vydejte se do Tofina, půjčte si prkno a hurá na Long Beach. Nejlepší čas pro začátečníky je v teplejší části roku. V zimě bývá hodně deštivo, voda studenější a oceán příliš drsný. To ovšem naopak vyhledávají zkušení surfaři, kteří v zimě snadněji chytí opravdu velkou vlnu.
Windsurfing, kiteboarding
Výhodou Vancouveru je, že leží u oceánu, který zmírňuje jak letní, tak i zimní teploty. Na moři proto sezona nikdy nekončí, i když je fakt, že v nejoblíbenější zátoce u města Squamish nejpříznivější větry pro windsurfing a kiteboarding foukají od května do září. Ve Squamishi je i škola, kde vás to rádi naučí.
Cyklistika
Pro bikery je rájem Whistler a jeho mountain bike park, ležící asi sto kilometrů severně od Vancouveru. Skoro padesát tras se liší podle obtížnosti. Začátečnické mají mírný sklon a nepříliš prudké zatáčky, nejtěžší trasy jsou velmi prudké, křivolaké a opatřené nejrůznějšími překážkami, mostky a skokánky. Na start (1 200 m) vás i vaše kolo vyveze lanovka. Denní pas stojí kolem 50 kanadských dolarů. Pokud se nechcete vzdalovat z města, jsou na severním okraji Vancouveru tři vzrušující stezky pro sjezd na horských kolech: Mt. Seymour, Mt. Fromme a Cypress Mountain.
Lezení
Žulový monolit Stawamus Chief (druhý největší na světě) a mnoho dalších nedalekých lezeckých možností dělají z města Squamish světovou extratřídu mezi lezeckými lokalitami. Skoro sedm set metrů vysoká kolmá stěna s několika různě technicky náročnými trasami je výzvou! Ten, kdo chce zažít alpinistické lezení či zdolávání ledovců, má řadu možností jak v bezprostředním okolí města Squamish, tak na severním okraji samotného Vancouveru v provinčních parcích Garibaldi a Mt. Seymour.
Skialpinismus
V centru města je sníh poměrně vzácnou událostí, ale stačí sednout na autobusovou linku do prudkého kopce v severním Vancouveru. Za půl hodiny jste na kraji hor, které se táhnou stovky kilometrů na sever. Vyrazit na skialpy na Mount Seymour, Grouse Mountain či Cypress Mountain tak můžete třeba jen odpoledne nebo večer po práci. Pokud máte víc času, stojí za to proniknout hlouběji do divočiny provinčního parku Garibaldi. Na lyžích tu můžete trávit několik dnů až týdnů podle chuti, a to od října až do pozdního července.
Sjezdové lyžování
Vancouver má tři lyžařská centra na severním okraji města – Cypress Mountain, Grouse Mountain a Mount Seymour. Do centra každého z nich vás MHD zaveze za půl hodiny. Od listopadu do konce dubna si tak můžete při lyžování užívat výhledy na Vancouver pod vámi. Zajímavou zkušeností je noční lyžování nad svítícím velkoměstem. Kdo chce větší lyžařský zážitek, musí se vypravit sto kilometrů na sever do olympijského Whistleru, kde najde síť sjezdovek na vrcholech Blackcomb a Whistler.
Turistika
Ten, kdo rád chodí po horách, najde kolem Vancouveru stovky skvělých možností. Jednou z nejkrásnějších oblastí celé Kanady je park Garibaldi se spící sopkou Mount Garibaldi (2 678 m) a jejími ledovci. Jsou tu tyrkysově modrá jezera, nebezpečné ledovce, rozeklané skály, ohromné vodopády i rozkvetlé louky. Nejnavštěvovanějším místem je jezero Garibaldi a rozeklaný zub sopky Black Tusk, který je na pohled s ničím nezaměnitelný. Hlouběji najdete samotu a místo turistů tu budete potkávat medvědy.
Napsat komentář