Kde v Alpách servírují adrenalin? Okuste ho na sjezdovce v Itálii

Jižní vápencové Alpy neboli Dolomity vděčí za své jméno francouzskému mineralogovi jménem Dolomieu, který objevil jejich specifickou tvrdou horninu. Stejně pevně se Dolomity také drží na prvních místech žebříčku top lokalit adrenalinového lyžování, hlavně díky vysoko položeným sjezdovkám s perfektním sklonem.

Dolomity každoročně kromě tisíců běžných rekreantů již léta hostí také světové lyžařské poháry ve slalomu, alpském sjezdu nebo běhu na lyžích. Špičkou mezi takovými středisky je třeba Val Gardena jako tradiční místo světového poháru ve sjezdu mužů, nebo Passo Tonale s kultovní sjezdovkou Paradiso – kterou si můžete vyzkoušet i vy.

I přes perfektní kvalitu sjezdovek vybraná lyžařská střediska v Itálii udržují komorní atmosféru a na svazích ve výškách až kolem 2800 metrů nad mořem se v zatáčce zdravíte s dalšími zapálenými lyžaři jen zdálky. Která to jsou?

1. Passo Tonale

Lyžařské středisko Passo Tonale bude slušet temperamentnějším lyžařům. Ti nesmí minout legendární sjezdovku Paradiso, která se po severním svahu táhne do výšky 3000 metrů na vrchol ledovce Presena. Lyžařské pohodlí zajišťuje Paradisu pohodlná dvojitá kabinovka, která přibyla v roce 2005. Kompletní sjezd vždy zasněžené černé trasy má délku 5,7 kilometrů a překonáte při něm převýšení téměř 1,2 kilometru.

Až se vám Paradiso omrzí, můžete po trase Sella Ronda, která propojuje dokola 4 superstřediska, vydat dál do Val di Fassa nebo do údolí Arabba.

2. Plan de Corones neboli Kronplatz

Komplex sjezdovek a cest, které jsou obtočeny kolem jednoho monstrózního horského masivu, vám zaručuje celodenní energickou jízdu, aniž byste museli sundat lyže z nohou. Kronplatz vyniká nad jinými středisky lyžování v Itálii úžasným systémem 14 kabinových lanovek, které v počtu předčí obyčejné sedačkovky a vleky. Navíc můžete plynule přejíždět z východu na západ tak, abyste stále lyžovali na té slunečné straně.

Za nejlepším sněhem je ale třeba se tradičně vydat na severní stranu centrální hory Kronplatzu Concordia. Čeká tam na vás náročná černá sjezdovka s akčním jménem Sylvester, na níž se po dlouhých 5 kilometrů můžete kochat úžasnými pohledy celou cestu až do údolního městečka Riscone. Až dobojujete se Sylvestrem, vyzve vás ještě třeba černý svah Hernegg a Piculin.

3. Alta Badia

Další ze skvostů z náhrdelníku kruhové trasy Sella Ronda vás odmění 54% sklonem svahu a velmi rychlým sněhem. Za ten nejdrsnější sjezdovka Alta Badii s názvem Gran Risa vděčí lesu borovic, který ji ukrývá před slunečními paprsky.

Každoročně se přímo zde koná Světový pohár v alpském lyžování, hlavně slavný obří slalom mužů, kteří zkouší svou zručnost i na dvou uměle vytvořených „hrbech". Nejen proto se Alta Badia proslavila jako jedno z nejrychlejších středisek pro sportovní lyžování s pořádným kopcem adrenalinu.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + 6 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>