Freeride na Ještědu

Jeden z prvních českých skiareálů začal myslet i na ty, kdo mají rádi sjezd volným terénem. Honit vás tu nebudou vlekaři ani ochranáři.

Ještě před pár lety nebyl freeride ani tak adrenalin a zábava, jako spíš nutnost. Sjezdovky bývaly zoufale neupravené, a koho nelákalo motat se na nich v boulích a „ustřelovat“ po vydřených ledových plotnách, ten musel vyjíždět do „hlubokáče“ mimo pistu. V českých podmínkách to často znamenalo potyčky s vlekaři, lesáky a ochranáři, kteří (celkem oprávněně) nadávali, že hrany lyží ničí mladé stromky.

Tvrdá konkurence lyžařských středisek ale kvalitu sjezdovek zásadně zvedla, takže si dnes můžeme užívat „manšestr“ aspoň ráno. Z freeridu se stala zábava znalců. A taky bohatců – tři dny heliskiingu ve Švédsku přijdou na 2 500 eur (www.arcticelements.com/cs ). My, kdo na to nemáme, hledáme „hlubokáč“ po stranách sjezdovek. Vlekaři tam často instalovali zábrany a zákazové cedule, ale někde na to jdou jinak. Příkladem je liberecký ski areál Ještěd (www.skijested.cz ). Nejenže tam jste z Prahy po dálnici autem za necelou hodinu a taky tam jezdí skibus od metra Letňany. Nejenže se podle analýzy SWOT mezi všemi českými areály umístil na třetím místě. Ale hlavně je to jedno z mála míst u nás, kde freeridery nejen nevyhánějí, ale přímo tu s nimi počítají.

Jezděte Pod lany

„Vhodné plochy pro ježdění v neupraveném terénu jsou po stranách sjezdovky Pod lany, pod lanovkou Černý vrch a na straně sjezdovky Slalomák v její horní části,“ říká ředitel areálu Jan Svatoš. „V těchto místech strojově neupravujeme. A při pohledu z vrchu je na sjezdovce Pod lany po její pravé části přímo postavena boulová trať včetně skoků. Ochranáři ani lesáci u nás nikoho honit nebudou. Okolí našich vleků je zarostlé bezcennými nálety, hlavně malými břízkami, takže hrany lyží a snowboardů přírodě nezpůsobí žádnou škodu.“

V areálu jsou dvě čtyřsedačkové lanovky, jedna dvousedačková a šest lyžařských vleků. Bonusem je společná vstupenka na denní lyžování s následnou zlevněnou relaxací v libereckém aquaparku Babylon. V porovnání s heliskiingem ale hlavně freeride na Ještědu vyjde nesrovnatelně levněji. Za denní skipas dáte 590 Kč (junior 500 Kč), což je asi padesátkrát levnější než ve výše zmíněném Švédsku.

Další výhodou freeridu v Liberci je, že k němu nepotřebujete žádnou speciální výbavu. Nemusíte se bát, že v terénu zabloudíte, takže se obejdete bez GPS s nahranou trasou. Na Ještědu nehrozí laviny, čili můžete nechat doma vyhledávač (pípák), sondu, lopatu a batoh s lavinovým airbagem. Na vykopání zasypaného kamaráda byste měli nejvýš patnáct minut, protože po této době už šance na záchranu jeho života výrazně klesá. Tady těch patnáct minut můžete využít rozumněji k zahřátí dole v bufetu.


OUTDOOR PLUS

O lyžování v terénu se dozvíte víc na www.freeride.cz/ski/ nebo www.freeskiing.cz. Zajímá vás teorie? Na webu můžete najít i bakalářskou práci Bronislava Dufka z Masarykovy univerzity „Freeride lyžování a jeho aspekty v ČR, Rakousku a na Slovensku“.

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


9 × sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>