Argentinská Ushuaia

Tohle argentinské město leží doslova na konci světa. Dál už není nic, pokud nepočítáme pár neobydlených ostrovů, moře a Antarktidu.

O titul „nejjižnější město světa“ soupeří Ushuaia s chilským městem Puerto Williams. Jenže co je to vlastně město? V každém státě to podle počtu obyvatel posuzují různě. Zatímco v Puerto Williams žije jen 2 700 lidí, Ushuaia má šedesát tisíc obyvatel. Městem je tedy bezpochyby stejně jako třeba slezská Opava.

Označení „nejjižnější“ je jen kýčovitá turistická nálepka, kterou se rozumný člověk na svých cestách neřídí. Proč by tedy měla Ushuaia milovníky outdooru zajímat? Třeba proto, že leží v Ohňové zemi nedaleko Hornova mysu a Drakeova průlivu. Každý, kdo v dětství hltal dobrodružné knížky, se sem touží podívat. Navíc se odtud vyráží do Antarktidy, ale samozřejmě jen pokud na to máte, protože to už není výlet pro šetrné batůžkáře.

Do Ushuaiy se nejčastěji létá z Buenos Aires. Dřív se sem jezdilo lodí a nebyla to právě povzbudivá cesta. Bývala totiž jednosměrná. Ushuaia byla založena v říjnu 1884 jako argentinská vězeňská kolonie. Chytré rozhodnutí! Utéct se odtud dalo asi podobně jako ze sibiřských gulagů, protože prostě nebylo kam. Ushuaia leží v tundře a průměrná roční teplota je tu jen 5,7 °C, takže trestné podmínky tu naplňovala i příroda. K oblíbeným cílům patří i Maják na konci světa. Velké písmeno není pravopisná chyba – opravdu se tak jmenuje, a to i díky stejnojmennému románu Julese Verna. Zločinecká banda přepadající lodě tu ovšem neřádí.

Hned za městem začíná nepříliš navštěvovaný národní park Tierra del Fuego (Ohňová země) plný lesů a bobřích jezer. Vydat se ale můžete třeba i k ledovci Martial, na trek pohořím Valdivieso a nebo vyplout na moře za velrybami. Pokud nemáte přebytečné statisíce na výlet do Antarktidy, najdete v Ushuaie lyžařské středisko Cerro Castor s osmadvaceti sjezdovkami. Nejjižnější lyžování na světě!

A ještě něco – outdoorovou výbavu si sem přivezte z domova. Ne že by snad v Ushuaie chyběly specializované obchody, ale kvůli vysokým argentinským dovozním přirážkám je tu všechno neskutečně předražené. Na webu kdosi láteří, že třeba kamera GoPro v Ushuaie v přepočtu stojí 525 amerických dolarů, zatímco jinde je k dostání za 299…

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři × 9 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>