9 zážitků v Zillertalu

Zillertal je široké údolí v Tyrolsku, kterým protéká řeka Ziller. Jmenuje se podle silně zaledněných Zillertalských Alp s nejvyšším vrcholem Hochfeiler (3 510 m). Základní koordináty skvělé letní dovolené tedy už znáte. A co všechno v Zillertalu zažijete? schutzhuette_olpererhuette_hochgebirgsnaturpark_c_zillertaltourismus_becknaphoto (6)_ohne Hacke

1. Turistika v nedotčené přírodě
V Zillertalu se cítí dobře požitkářští turisté „na pohodu“ i extrémní dobyvatelé vrcholů. Obě tyhle mezní skupiny tu najdou horské terény v nadmořské výšce od 500 do 3 500 metrů. Pěší trasy o délce 1 400 kilometrů všech stupňů obtížnosti, třicet zážitkových tras a přírodních stezek pro malé i velké, „užívací“ procházky s hudbou i náročné výstupy… Připočtěte i 115 km tras pro nordic walking a běh. Jeden z nejhezčích způsobů, jak Zillertal poznat, je některá z dálkových pěších tras, třeba Berliner Höhenweg, Peter-Habeler-Runde nebo „light“ překročení Alp přes Pfitscher Joch.
Tip: Turistiku v oblasti usnadňuje síť letních lanovek, které s kartou Zillertal Activcard nabízejí jednu jízdu denně nahoru a zpět do údolí zdarma. Získáte tak víc času na poznávání vysokohorské přírody. Karta nabízí i vstup na koupaliště zdarma, neomezené využití většiny autobusů v regionu a spoustu dalších slev.

2. Vysokohorský přírodní park Zillertalské Alpy
Při příležitosti loňského 25. výročí byl tento přírodní park rozšířen na 422 km2. Zahrnuje tak skoro 40 procent celkové plochy údolí Zillertal a rozkládá se ve všech vegetačních a výškových stupních centrálních Alp. Díky vertikálnímu členění tu najdete velmi rozmanitou flóru a faunu. Velkou část parku pokrývají ledovce, které formovaly místní krajinu. Od května do října si tu užijete túry s průvodci. Nejde při nich o vrcholové sportovní výkony, ale o zážitky a o pochopení, jak funguje horská příroda.

3. Horská lékárna
Kromě hořce, arniky, rododendronů a bramboříků v zillertalském údolí rostou i další léčivé a chutné bylinky. Na vysokohorských loukách nad Spieljochem můžete objevovat způsoby použití jitrocele, pampelišky, hřebíčku… Zkuste některý z tematicky vedených výšlapů, na kterých vás znalci flóry naučí horské bylinky poznávat a využívat.

4. Křišťálová voda
Ve vysokohorských údolích žijí kozorožci, kamzíci, svišti a tetřevi, na nebi pak krouží dravci. Podmínkou přežití těchto vzácných živočichů je nedotčená příroda. Veškerá zillertalská voda má vlastnosti pitné vody a pochází z více než 1 500 pramenů. Z této vody se vaří i výtečné zillertalské pivo. V zadním Zillertalu s téměř osmdesáti ledovci se horské potoky často řítí z vysokých skal. Při dopadu vzniká jemná vodní mlha, velmi příjemná pro dýchání.

5. Horská gastronomie
V Zillertalu neexistují žádné hotelové řetězce a zdejší chaty jsou často po generace v rukou jedné rodiny. Projevuje se to i na domácí stravě. Na stole najdete lokální slaninu, pálenku z místního ovoce a spoustu regionálních specialit. Aby ve srovnání s kulinářskými požitky nepřišel pohyb zkrátka, jsou chaty ideálními výchozími body pro nekonečné množství výletů do impozantní horské scenerie – jak pěšky, tak i na kole (viz body 1 a 6).

6. Skvělé místo pro bikery
Široké údolí je ideální kulisou pro 1 200 kilometrů tras pro horská kola. Najdete tu rodinné okruhy podél řeky Ziller, široké cesty přes kvetoucí alpské louky i strhující adrenalinové trasy s velkým převýšením. Celkem 800 km tras pro kola s 30 000 výškovými metry splní přání každého cyklisty. Popisy tras s výškovým profilem, trasou a daty z GPS usnadní plánování. Požitkářští cyklisté si v údolí Zillertal mohou vyzkoušet i projížďky na horských elektrokolech z některé z třiatřiceti půjčoven a stanic na dobíjení akumulátorů.

7. Údolí s taktem
Autentické zvyky a tradice jsou tu dodnes hluboce zakořeněny a zpěv a tanec patří k životnímu stylu. Zillertal je právem nazýván údolím hudby. Už více než pět století se tu koná Gauder Fest, největší jarní slavnost krojů v Rakousku. Začátkem května se pořádá hudební léto a pak už každý víkend následuje jedna slavnost za druhou.

8. Adrenalin
Příznivci horolezectví najdou v Zillertalu kromě lezeckých tras ve volné přírodě i dvě haly s horolezeckými stěnami (v Aschau a v Campingu Aufenfeld). Příjemné podráždění nervů adrenalinem je naprogramováno v přírodním dobrodružném parku Zillertal s lanovým parkem se sedmi trasami. Ve Spieljochu najdou skvělé podmínky i vyznavači paraglidingu.

9. Koupání
O ochlazení a uvolnění po adrenalinových zážitcích i po nenáročných procházkách se postarají mimo jiné jezero ve Schlittersu, přírodní koupaliště Fűgen, koupaliště ve Stummu nebo termální lázně Erlebnistherme Zillertal.

OUTDOOR INFO: Tyrolský Zillertal je přední destinací v srdci rakouských Alp. Údolí mezi bělostnými třítisícovkami dlouhé 47 kilometrů je široké a slunečné a jen mírně stoupá. O zdejších jarních a letních zážitcích se dočtete více na stránkách Zillertal.at a Tyrolsko.cz.

 

Text: Matěj Soukup        Foto: Zillertal Tourismus

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


× šest = 24

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>