Zemřel Farley Mowat

Ve věku 92 let zemřel známý prozaik, novinář, přírodovědec a také cestovatel Farley Mowat. Mezi jeho úspěšná díla z tématikou kanadské divočiny přeložené i do češtiny patří Stopy ve sněhu, Kletba vikingova hrobu, Bílá kánoe.

Jeho smrt oznámil sám kanadský premiér. Farley Mowat byl ve své domovině velmi uznáváný, ve svých knihách totiž představoval Kanadu, hlavně se zaměřil na severní část a popisoval i život původních obyvatel – Eskymáků.

Prodalo se již na 17 milionů jeho knih. Věnoval se ale i problematice úbytku živočišných druhů, varoval před vinou nás všech a před nepřiměřenými zásady do přírody. K přírodě měl odjakživa blízko, vystudoval totiž zoologii.

První knihu, ve které popisoval svou cestu za Eskymáky a která v české překladu nese název Sobí lidé vydal v roce 1952. Zásadní průlom v jeho kariéře spisovatele ale znamenal až romá Vlk nikdy nepláče, který byl také zfilmován. Mezi kanadskými autory drží ve 20. století primát nejpřekládanějšího autora, knihy byly přeloženy do více než 25 jazyků a vydala je na čtyřicítka zemí.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− sedm = 1

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>