Po českých horolezcích pohřešovaných v Himalájích opět pátrají

Češi Petr Machold a Jakub Vaněk jsou pohřešovaní od 15. října, kdy je při prvovýstupové cestě na nepálskou horu Baruntse zaskočila sněhová bouře.

Organizace Snowy Horizon Treks provedla v minulých dnech celkem tři pátrací akce po pohřešovaných českých horolezcích Petru Macholdovi a Jakubu Vaňkovi z Expedice Baruntse 2013. Při jedné z nich byl nalezen poničený stan. Dalšímu pátrání bránilo nepříznivé počasí i nedořešená otázka financování dalšíxh akcí. To je nakonec hrazeno z pojištění, které výprava uzavřela v místě expedice.

Podle serveru iDnes.cz se do celé akce zapojil i český konzul v Dillí Roman Krasnický, který bude ve spolupráci s Ministerstvem zahraničí nadále celou akci koordinovat. Mluvčí Ministerstva zahraničí Jana Grohová serveru řekla, že počasí v místě se uklidnilo a záchranné akce pokračují, v úterý či ve čtvrtek poletí do výšky 6000 metrů vrtulník se šestičlenným pátracím týmem.

Zbylí dva členové čtyřčlenné expedice, které do Himalájí odletěla 26. 9., Jiří Zmítko a Jan Svoboda, se v bezpečí dokázali dostat zpět do base campu. Stoupali totiž na vrchol tzv. „normálkou“, tedy již slezenou cestou. Petr Machold a Jakub Vaněk chtěli prvovýstupem zdolat horu Baruntse západní stěnou.

Cíle Expedice Baruntse 2013

Cílem české expedice je nepálská Baruntse 7162 m n.m. Kopec ležící v těsném sousedství Mt. Everestu a Makalu.

Expedice se pokusí o prvovýstup západní stěnou.Tato stěna má zatím jen jeden prostup ruskou expedicí v roce 1997 po žebru nacházejícím se v pravé části stěny. Česká expedice má v plánu vystoupit levou částí stěny a vytvořit tak přímou cestu na vrchol – tzv. diretissimu. Výstup je plánován na 6 dní ve stěně a bude veden alpským způsobem.


Baruntse 7162 m n.m.

Výrazný, symetrický sněhový štít, má čtyři hřebeny a čtyři vrcholy. Na východě je ohraničený ledovcem Barun, který probíhá od severu na jih od Cho, na severo-západě ledovcem Imja a ledovec Hunku tvoří jeho jihovýchodní hranici. Tři hlavní hřebeny Baruntse se nachází mezi těmito ledovci a tvoří obrácené „Y‘ směřující od vrcholu Cho Polu (6695 m n.m.) na sever podél Humni La, kde se na severním vrcholu dále větví. Další známé hory v této oblasti jsou Makalu, Lhotse, Chamlang, Everest a Mera Peak První horolezci na vrcholu stanuli 30. května 1954 a byli to Colin Todd, Geoff Harrow z Hilaryho novozélandské expedice. Vystoupili na vrchol jižním hřebenem.

Zdroj: www.baruntse.expeditions.cz

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ 5 = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>