Lavina na Mount Everestu – úřady zatím hlásí 12 mrtvých

18. dubna ráno se na nejvyšší hoře světa uvolnila lavina, která zasáhla devatenáctičlennou skupinu šerpů. Zatím je hlášeno 12 mrtvých, nepálské úřady mluví až o možných 16 mrtvých.

K tragédii došlo v půl sedmé ráno místního času. Sesuv laviny smetl skupinu 19 šerpů, která chystala ve výšce skoro 6000 metrů nad mořem nedaleko pod druhým výškovým táborem trasu pro horolezce mířící k vrcholu. Tři vrtulníky záchranných složek pořád pátrají po 4 zbylých pohřešovaných. Zatím nepálské úřady potvrdily 12 obětí, ale mluví až o 16. Tři šerpy ve vážném zdravotním stavu převezly do nemocnice v Káthmándú.

V base campu se v tu chvíli chystaly svovky horolezců k cestě na vrchol. Právě totiž na Mount Everestu startuje „sezóna“ pro výstupy na vrchol.

Zástupci nepálského ministerstva turismu a letectví již oznámili, že rodinám obětí vyplatí v přepočtu 13 tisíc korun. V místních poměrech jde o nemalou částku.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


2 + tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>