ASICS Outrun The Sun: unikátní závod proti slunci

Na nejdelší den roku (21. června) naplánovala značka ASICS jedinečnou výzvu pro dva trailové týmy. Jejich úkolem bylo při závodě Outrun The Sun oběhnout masiv Mont Blanc po trase dlouhé 162 kilometrů. Limitem byl čas 15 hodin 41 minut a 35 sekund, tedy doba oddělující východ a západ slunce.

Týmy připraveny k boji

Tým Ultra-Trail, jehož členy byli nejlepší trailoví běžci světa (Xavier Thevenard – vítěz závodu Ultra-Trail du Mont-Blanc v roce 2013; Kota Araki – elitní japonský běžec; Jonas Buud – držitel světového rekordu v běhu na 100 mil; Thomas Lorblanchet – bývalý mistr světa v trailu), úspěšně předběhli slunce o 37 minut, protože celou trasu absolvovali v čase 15 hodin 3 minuty a 37 sekund.

Tým Enduro, za který běželo 7 vrcholových sportovců ve vytrvalostních disciplínách (Genis Zapater – španělský trail runner a běžkař; Megan Kimmelová – americká běžkyně; Sylvaine Cussotová – francouzský běžec; Lukas Naegele – německý běžec na 1500 metrů; Iazaldir Feitoza Santana – brazilský běžec; Holly Rushová – britská maratonkyně; Gert Theunis – belgický silniční běžec), nezvládl oběhnout Mt. Blanc před západem slunce pouze o 33 sekund. Ovšem i oni by to zřejmě dokázali, kdyby Genis Zapater nedal na trati přednost záchraně zraněného zvířete.

Jak trať vypadala

Celý závod ASICS Outrun The Sun měl svůj start i cíl v Chamonix. Běžci během závodu nastoupali 9450 metrů na trase, která vedla přes území Francie, Itálie a Švýcarska. Na nejvyšších místech na ně čekal sníh, jinak se závod odehrál při teplotě kolem 27 stupňů.

V týmu Ultra Trail běžel na prvním úseku Kota Araki (28,6 km), druhý Xavier Thevenard (43,4 km), třetí Jonas Buud (42,4 km) a finišoval Thomas Lorblanchet (37,6 km). „Jsem spokojený s našimi výkony a také s tím, že jsme dokázali předběhnout slunce – nikdo to před námi nedokázal a je otázkou, jestli se o to někdo další pokusí. Ve středu po prohlídce trati jsme se s Xavierem a Laurentem dohodli, že si vyměníme pořadí, ve kterém poběžíme. Cítili jsme, že to tak bude pro nás vhodnější, Xavier zaběhl na druhém úseku úžasně a opravdu velmi dobře běžel za silného slunce i Jonas. Podali jsme opravdu skvělý týmový výkon,“ hodnotil zpětně Thomas Lorblanchet.

V týmu Enduro si mezi sebe rozdělili běžci úseky dlouhé 14 až 28 kilometrů. Nadšením v tomto týmu nešetřil Genis Zapater: „Naprosto miluji hory, ale skvělé počasí, úžasný tým a pocit, že jsem pomohl trpícímu zvířeti, udělali ze závodu životní zážitek. Možná se nám nepodařilo předběhnout slunce, ale při zážitcích, jaké jsme tu měli, to nebylo důležité. Bylo to jednoduše překrásné.“

Spokojenost s premiérovým ročníkem neskrýval ani ředitel závodu Laurent Ardito: „Jsem na všechny běžce velmi hrdý, zvládli totiž překonat dosud nepokořenou výzvu. Během závodu došlo k velmi zajímavým jak sportovním, tak lidským okamžikům – přes Iazovi slzy štěstí přes Genisovu záchranu zraněného zvířete až po Xavierův velmi rychlý běh v nelehkých podmínkách.“

Pokud vás závod zaujal, všechny další informace o něm najdete na www.asics.co.uk/outrunthesun.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− šest = 3

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>