VIDEO: Další meta padla – Mount Everest zdolala 13letá dívka

Purna Malavath se stala nejmladší horolezkyní, který kdy nejvyšší horu světa pokořila. Jednalo se zároveň o její prvovýstup na jakoukoliv horu, na expedici se chystala osm měsíců.

Třináctiletá Purna Malavath překonala další hranici (zdánlivě) nemožného. Dcera chudého indického farmáře se za podpory své rodiny chystala na svůj výstup osm měsíců. Nikdy předtím žádnou na žádnou horu nelezla.

Na začátku cesty musela překonat komplikace s místními nepálskými úřady, které ji pro výstup nechtěly dát potřebné povolení. Na horu totiž pouští až od šestnácti let. Dívka tedy stoupala ze severní tibetské strany, kde na podobné omezení nenarazila.

Nebezpečná cesta až v mínus 40 stupních s sebou nesla i ne příliš pěkný pohled, jak dívka přiznala Washington Post: „Cestou jsem narazila na šest mrtvých těl, dostala jsem obrovský strach.“ Nakonec se jí společně se skupinou nepálských horolezců podařilo dorazit až na vrchol. Mladá horolezkyně neskrývala strach, který prý před začátkem expedice měla, po úspěšném návratu byla dojatá. Ke strachu je na nejvyšší hoře světa opravdu důvod, mrtvých tam totiž není „jen“ šest, které Purna potkala.

Celá akce byla možná pouze díky financování od organizace Andhra Pradesh Social Welfare Residential Educational Institution Society. Ta se věnuje pomoci studentům z chudých indických rodin.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− 3 = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>