Mrakodrap v moři

Skalka na obrázku leží u pobřeží ostrova Mauricius. Skvěle by se hodila k boulderingu, i když je ze všech stran ohlodaná vlnami. Jak byste si poradili s převisy? Ale zase byste nepotřebovali bouldermatku. Co může být při případném pádu měkčího než mořská voda?

A teď si na YouTube najděte děsivé video, které zachycuje výstup dvou ruských borců Vadima Machorova a Vitalije Raskalova na rozestavěný čínský mrakodrap Shanghai Tower. Na druhou nejvyšší budovu vylezli 650 metrů bez jakéhokoli jištění! Kdyby spadli, žádná bouldermatka by jim nepomohla. A zabili by se dokonce i v případě, že by se zřítili do vody.

Průměrný člověk totiž při pádu dosáhne maximální rychlosti 190 km/h a pak už je v podstatě jedno, jestli dopadne do vody nebo na beton. Rychlost pádu závisí hlavně na výšce a při dopadu na vodní hladinu je kritickou „hranicí smrti“ asi 25 metrů. Skalka na Mauriciu je určitě nižší, zatímco Shangai Tower je šestadvacetkrát vyšší. A navíc nestojí v moři. 

OUTDOOR PLUS

Od boulderingu se odštěpil „building“ – lezení po městských budovách a průmyslových stavbách, označované i jako „urban climbing“. Ikonou této většinou ilegální zábavy je francouzský lezec Alain Robert, který zdolal desítky staveb. Největší výška, ze které se zřítil, byla patnáct metrů. Více na www.alainrobert.com .

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


6 + = jedenáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>