Mrakodrap v moři
Skalka na obrázku leží u pobřeží ostrova Mauricius. Skvěle by se hodila k boulderingu, i když je ze všech stran ohlodaná vlnami. Jak byste si poradili s převisy? Ale zase byste nepotřebovali bouldermatku. Co může být při případném pádu měkčího než mořská voda?
A teď si na YouTube najděte děsivé video, které zachycuje výstup dvou ruských borců Vadima Machorova a Vitalije Raskalova na rozestavěný čínský mrakodrap Shanghai Tower. Na druhou nejvyšší budovu vylezli 650 metrů bez jakéhokoli jištění! Kdyby spadli, žádná bouldermatka by jim nepomohla. A zabili by se dokonce i v případě, že by se zřítili do vody.
Průměrný člověk totiž při pádu dosáhne maximální rychlosti 190 km/h a pak už je v podstatě jedno, jestli dopadne do vody nebo na beton. Rychlost pádu závisí hlavně na výšce a při dopadu na vodní hladinu je kritickou „hranicí smrti“ asi 25 metrů. Skalka na Mauriciu je určitě nižší, zatímco Shangai Tower je šestadvacetkrát vyšší. A navíc nestojí v moři.
OUTDOOR PLUS
Od boulderingu se odštěpil „building“ – lezení po městských budovách a průmyslových stavbách, označované i jako „urban climbing“. Ikonou této většinou ilegální zábavy je francouzský lezec Alain Robert, který zdolal desítky staveb. Největší výška, ze které se zřítil, byla patnáct metrů. Více na www.alainrobert.com .
Napsat komentář