Do hor! 6 nejhezčích dálkových tras v Tyrolsku
Přesně tenhle pocit zažijete na takzvaných Great walks, jak se přezdívá dálkovým trasám napříč tyrolskými Alpami. A taky buddhistické “Tady a Teď” – vnitřně očistné a skoro až posvátné chvíle, kdy jste plně ponořeni do přítomnosti a kdy ve vaší mysli neexistuje nic jiného, než okolní hory. Na světě se ještě dají najít skutečná dobrodružství, a náročný profil stezek ve velkých nadmořských výškách je výzvou i pro zkušené horské turisty. Odměnou jsou nádherné výhledy, nezapomenutelné zážitky a pocit, že jste překonali sami sebe.
V čem je jejich zásadní výhoda? Spojují horské chaty, takže na jednotlivých denních etapách nebudete potřebovat stan, vařič ani zásobu potravin. Jen pevné boty, lehký batoh se záložním oblečením proti případnému dešti a svačinu. A taky GPS navigaci, do které si můžete stáhnout kompletní trasu.
1. Berlínská stezka
Vede z Finkenbergu od horské chaty Gamshütte skrz vysokohorský přírodní park Zillertalské Alpy do Mayrhofenu. Na trase na vás čekají úžasné výhledy na ledovce a na vysokohorskou alpskou krajinu. Dalším zážitkem na trase je návštěva horské chaty Berliner Hütte. Je to největší chata rakouského Alpinvereinu v Tyrolsku, zařazená do seznamu chráněných památek, s nádhernými interiéry a designem. Ceněné jsou hlavně dřevem obložené stěny a pět metrů vysoká jídelna z 19. století. Skutečná architektonická perla uprostřed hor!
Berlínská stezka je náročná túra pro zkušené horské turisty. Máte ambice zvládnout celou trasu? Počítejte minimálně s týdnem dovolené, protože celková délka lehce překračuje 85 kilometrů a na trase překonáte převýšení 6600 metrů. Délku si ale určujete sami – z každé chaty vede cesta do údolí.
Podrobný popis trasy a GPS ke stažení najdete ZDE.
2. Orlí stezka
Královna dálkových turistických stezek v Tyrolsku měří 422 kilometrů. Proč se jí říká Orlí? Kdybyste ji prošli celou, vyšlapali byste podrážkami pohorek siluetu letícího orla, což je státní znak Tyrolska. Stezka prochází horami mezi obcemi St. Johann v Kitzbühelských Alpách, St. Christoph am Arlberg, Ströden a horskou chatu Stüdlhütte pod nejvyšší horou Rakouska Großglocknerem, ve Východním Tyrolsku.
Tahle “procházka” patří k nejznámějším turistickým dálkovým trasám Alp. Zároveň se jde o zcela jedinečné dobrodružství pro dálkové turisty. Žádná jiná trasa totiž nevede ve stále stejné nadmořské výšce podél hřebene celého pohoří, aniž by klesala do údolí.
Orlí stezku tvoří 33 jednodenních etap s celkovým převýšením 31000 metrů. Více než měsíc v horách! Samozřejmě si ale můžete vybrat i jen libovolnou část, respektive jen několik denních úseků. Asi nejkrásnější etapou je trasa v pohoří Karwendel pojmenovaná Goetheweg, vedoucí po štítu hory Nordkette. Kontrast mezi divokými horami a výhledem na město Innsbruck je jedinečný.
Podrobný popis trasy a GPS ke stažení najdete ZDE.
3. Inntalská stezka
Batoh plný jídla? Ve vysokých horách se to většinou vyplatí, ale na této dechberoucí vysokohorské trase mezi obcemi Igls v Innsbrucku a Schwazem to není nutné. Inntalská stezka, která se klikatí ve 2000 metrech nad údolím Inntal skrz pohoří Tuxer Alpen, totiž patří mezi tzv. gastrotúry. Všechny horské chaty nabízejí regionální lahůdky. Tyrolské speciality vám dodají sílu na šest středně obtížných denních etap mezi horami Patscherkofel a Kellerjoch. Na trase vystoupáte kolem 4000 výškových metrů a sestoupáte 5400 metrů.
Hlavním lákadlem Inntalské stezky je borovicová trasa „Zirbenweg“ na první etapě. Prochází chráněnou krajinnou oblastí mezi vrcholky Patscherkofel, Zirmberg, Viggartal a Glungezer a nad jezery Blauenseen. Rostou tu jedny z nejstarších borovic v Evropě. V další fázi Inntalské stezky projdete romantická údolí Voldertal, Navistal, Wattental, Nafing, Nurpenstal, Sidantal a Finsinggrund. Z každé etapy můžete sejít do údolí a cestu si tak zkrátit.
Podrobný popis trasy a GPS ke stažení najdete ZDE.
4. Lechtalská stezka
Na trase o délce skoro 100 kilometrů vás čeká nádherná příroda a náročné terény. V závislosti na zvolené variantě vede Lechtalská stezka nejméně 85 kilometrů v nadmořské výšce 2 000 – 2 500 metrů podél hlavního hřebenu Lechtalských Alp. Trasa je rozdělena na 18 etap, které zvládnete za 10 – 19 dní. Na nejkratší variantě překonáte skoro 7 000 výškových metrů v převážně náročném terénu.
Po cestě je celkem třináct horských chat Alpenvereinu, které nabízejí nejen ubytování, ale i výborné jídlo. Pro řadu turistů je největší atrakcí jezero Steinsee. Tahle tyrkysová perla se zrcadlí východně od chaty Steinseehütte pod horou Dremlscharte.
Lechtalská stezka je jedním z úseků dálkové trasy 01 v severních Alpách a evropské dálkové trasy E4. Její vysokohorský charakter vyžaduje výbornou kondici, zkušenosti s horskou turistikou, jistý krok, odolnost proti závratím a základy lezení. V závislosti na sněhových podmínkách konkrétního roku můžete občas i v létě na některých úsecích potřebovat lano, cepín a mačky. Klíčové úseky jsou lanem jištěný výstup na Roßkarscharte mezi horskými chatami Steinseehütte a Württemberger Haus.
Podrobný popis trasy a GPS ke stažení najdete ZDE.
5. Stubaiská stezka
Přes 5000 výškových metrů, téměř 80 kilometrů délky, osm horských chat – to všechno v jediném údolí. Stubaiská stezka patří mezi nejhezčí a současně i nejnáročnější dálkové trasy ve Východních Alpách. Stezka je rozdělená do 7 etap a vede skrz údolí Stubaital. Hlavním lákadlem jsou nádherné výhledy na ledovce mezi horskými chatami Dresdner a Bremer Hütte.
Stezka od stanice lanovky Kreuzjoch až na horskou chatu Starkenburger Hütte má nejtěžší, černou obtížnost a prochází výhradně vysokohorským terénem. Můžete ji projít oběma směry a výhodou je, že putování se dá kdykoliv přerušit. Z každé horské chaty totiž vede ústupová cesta do údolí. A samozřejmě i naopak – z údolí můžete vystoupat a začít libovolnou etapu stezky. Stubaiská stezka se tak dá snadno rozložit do několika víkendů.
Podrobný popis trasy a GPS ke stažení najdete ZDE.
6. Karnská hřebenovka
Tahle dálková trasa protíná rakousko-italské hranice po Karnském hřebeni ze západu na východ. Celková délka dosahuje 168 kilometrů, což se dá zvládnout asi za 11 dní. Některé úseky jsou náročné technicky i délkou pochodu, což je ale samozřejmě výzva. Díky nádherným výhledům patří Karnská hřebenovka mezi nejoblíbenější dálkové trasy v Dolomitech. Trasa začíná v Sillianu v údolí Hochpustertal a končí v obci Unterhörl v Korutanech.
Nejhezčí část trasy na vás čeká už na samotném začátku. První třetina je totožná s trasou tzv. Mírové stezky, která vede přes Dolomity ke švýcarským hranicím. Proč Mírová? Trasa tu kopíruje rakousko-italskou frontu z první světové války a částečně vede po bývalých vojenských chodnících. Projdete se tu tedy nejen horami, ale i historií. Vojenské zákopy se střídají s rozkvetlými loukami a horskými jezery.
Na každé etapě Karnské hřebenovky čekají horské chaty a hostince, kde se můžete zastavit a odpočinout si. Stezka přitahuje pozornost i díky 30 vyhlídkovým vrcholkům po cestě. Nejznámější jsou dva nejvyšší – Große Kinigat (2689 m) a Pfannspitze (2678 m). Geologickou pestrost Karnských Alp dokumentují naučné tabule geostezky mezi Sillianem a Nassfeldem. Trasu si můžete zkrátit u silnice Plöckenpass-Straße v sedmé etapě nebo v Nassfeldu v deváté etapě.
Podrobný popis trasy a GPS ke stažení najdete ZDE.
Napsat komentář