Co je uvnitř vaší lyže? Zjistili jsme ve Sportenu

Útroby prkýnek nespatříte, pokud si je nezlomíte. Nám to odtajnili v továrně Kästle (dříve Sporten a ještě dříve Artis) v Novém Městě na Moravě, kde se rodí sjezdovky i běžky řady světových značek. Na Vysočině bývá sníh až do jara, takže tu lyžím opravdu rozumějí. IMG_7816

Odlehčovací voštiny

IMG_7773

Závodní běžky mívají komory vyplněny voštinami z profilovaného kartonu prosyceného umělou pryskyřicí. Materiál, připomínající včelí plást, je pevný a zároveň i velmi lehký. Závodník díky tomu běží rychleji, ale speciální běžky zase nejsou tak odolné. Pro turistické vyjížďky se proto odlehčení nehodí.

 Vysokomolekulární pěna

IMG_7785

Tvrzený plastický materiál se používá v nižší třídě sjezdovek, určené lyžařům od začátečníků po středně pokročilé, a všem, kdo na lyžích tráví méně než deset dnů za zimu. Pěnová lyže je levnější, což neznamená horší. Je totiž i snadněji ovladatelná a tolik se na ní neunavíte. A taky je o něco pomalejší než dřevěná. (Na ilustrační fotce pěna při tuhnutí “vyběhla” z kelímku).

Ocelové hrany

IMG_7796

Používají se nejen na sjezdovkách, ale i na širších běžkách typu backcountry, určených do terénu mimo stopy. U nich mají ale hrany mají jiný profil, jsou slabší a ne tak ostré. BC běžky nejsou určeny k hranění při prudkých sjezdech na ledu, ale zvládnete na nich i lehčí skialpové tratě.

Skluznice

IMG_7812

Na běžkách může být buď extrudovaná nebo sintrovaná. Extrudovaná má delší životnost, sintrovaná lepší skluz a je dražší. Na sjezdovkách je novinkou skluznice z velmi odolného materiálu nivilen, pro zlepšení vlastností někdy i strukturovaného.

Skin

Snímek obrazovky 2021-01-30 v 0.19.20

“Kožíšek” s vlasem (tzv. tulení pás nebo skin) na běžkách často nahrazuje dřívější vroubkovaný protismyk. Běžky se skinem se nemusejí mazat, což je jednodušší a šetří to čas. “Ve skinu je budoucnost,” říká ředitel firmy Kästle Vladimíř Dušánek. “V severských zemích se s ním už dnes prodává většina turistických běžek a stále častěji se skin objevuje i na závodech. Ujedete na něm až 800 kilometrů a když doslouží, prostě si nalepíte nový.”

Co dalšího jsme se dozvěděli?

Po letech experimentů s umělými hmotami, kovem a dalšími “zázračnými” materiály se skoro všichni světoví výrobci lyží pokorně vracejí ke dřevu. Jeho vlastnosti jsou totiž nepřekonatelné. Nejdřív se sklíží dohromady několik druhů různých dřev, nejčastěji buk, topol a japonská paulownia.

Základem běžek i sjezdovek vyšší třídy je sendvičové dřevěné jádro. Čím víc lamel ho tvoří, tím líp (v Novém Městě jich používají nejméně sedm). Lamely pohlcují nežádoucí kmitání, čímž umožňují lepší ovládání lyže. Dřevěná lyže je navíc i rychlejší a odolnější.

IMG_7772

Všechny vrstvy lyže se naskládají do formy a slepí pod vysokým tlakem. Vznikne tak kompozice, která se u různých lyží liší podle určení, technických vlastností, ceny a řady dalších parametrů.

U sjezdovek se brousí hrany, aby lyže dobře držely i na ledu. Nezapomeňte je nechat pravidelně přebrušovat!

Navrch přijde ochranná krycí fólie, která může být hladká nebo sktrukturovaná. Na fólii si zákazník v menší sérii lyží může nechat natisknout skoro cokoli. Třeba i fotografie z dovolené nebo sám sebe.

Více: www.sporten.cz

 

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− šest = 2

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>