BACKCOUNTRY SPECIÁL: Podrobná pitva lyže do volného terénu
BC lyže se rodí ve Sportenu v Novém Městě na Moravě. Vznikají tu nejen modely vlastní značky Sporten (čtyři šířky od Highlanderu /54 mm/ až po Expedition /90 mm/), ale i BC lyže Rossignol, Alpina, Asnes nebo One Way. Nechali nás nahlédnout pod pokličku, ale některé fígle nám neprozradili. Obchodní tajemství...
PATKA
Je zesílená plastem, aby se BC lyže nepoškodila při zabodnutí do sněhu (nemělo by se to dělat, ale běžky občas zabodáváme všichni). V patce může být vybrání pro instalaci stoupacího pásu.
JÁDRO
Uvnitř lyže je lehké a pevné topolové dřevo (na rozdíl od klasických běžek se nepoužívá pěna, protože u BC lyže není prioritou lehkost, ale odolnost).
Přířezy se nejdřív nechají vyzrát a pak se navlhčí a vyschnou, aby se vlhkost všech kusů sjednotila. Případné vady a suky se odstraní. Ze dřeva se pak nařežou lamely, které se k sobě slepí zubovými spoji. Lamely se poskládají do jádra, do něhož se pak vyfrézují odlehčovací vzduchové kanálky. Proč tak složitě? Kdyby se jádro udělalo z jediného kusu, kroutilo by se (dřevo pracuje – na rozdíl od lidí). Čím víc slepených vrstev, tím je jádro stabilnější, protože jednotlivé síly působí náhodně proti sobě. A to je zásadní rozdíl mezi lyžemi Sporten a třeba z Ukrajiny, které mívají vrstev méně. Levná východní lyže se vám pak často změní ve vrtuli, což se moravským lyžím nestane.
CELEK LYŽE
Dřevěné jádro se vyztuží laminátem, aby mělo patřičnou pružnost (na rozdíl od sjezdovek, které jsou ploché, totiž běžky mají odrazovou komoru). Jádro se seshora překryje ochrannou fólií a na spodní stranu se umístí skluznice s hranami. Výsledný „koláč“ se pak zatepla „zapeče“ (slepí) v kovové formě.
HRANA
Má jiný profil, je slabší a ne tak ostrá jako u sjezdovek. BC lyže to nejen nepotřebují (nejsou určeny k hranění při prudkých sjezdech na ledu), ale bylo by jim to spíš na škodu (čím ostřejší hrana, tím větší riziko poškození lyže). Na přání zákazníka se někdy hrana i uměle tupí.
FÓLIE
Na BC lyže se používá ta nejodolnější, někdy i strukturovaná. Před poškozením hranami by lyži nejlépe ochránil titanový plech, ale to je jen vtip…
DESIGN
Dodává si ho zákazník a na lyži se tiskne buď sítotiskem (stříkáním barvy přes síto), nebo sublimací (z papíru za tepla a tlaku). Na lyže se dá natisknout cokoli. Norská firma Asnes si objednala BC lyže s polárníky Nansenem a Amundsenem, vy si můžete nechat udělat běžky s Václavem Klausem nebo portrétem vaší přítelkyně. Originální design není problém, jen je to dražší.
SKLUZNICE
Může být buď extrudovaná (tažená z roztaveného granulátu), nebo sintrovaná (vyráběná lisováním a řezáním). Sintrovaná skluznice má vyšší molekulární hustotu a lepší skluz, ale je dražší. Pro BC lyže je zbytečná, protože na rozdíl od běžek u nich primárně nejde o rychlost (jsou to „choďky“). Extrudovaná skluznice vám vydrží déle a nemusíte se o ni starat. Oba typy skluznic se v továrně brousí buď pásem, nebo kamenem (což je dražší a pro BC lyže zbytečné). Ve skluznici může být lisovaný nebo řezaný protismyk („zoubky“).
Text a foto Ivan Brezina
Napsat komentář