Turistická bunda Mania 5.0

Neofilie (přehnaná záliba v novém) vyhání z našich životů to, co se osvědčilo. S věkem ale často zjistíme, že některé věci jsou nadčasové.

Oblečení na ven ovládl trend minimalismu. V rámci co největšího odlehčení z něj mizí kapsy, podšívky, výztuhy, lemy, klopy zipů a další krejčovské prvky. Zjednodušují se i střihy. Z často až extrémně přiléhavých bund se tak stávají jen jakési „skořápky“, které z batohu vytahujeme až ve chvíli, kdy by to bez nich už bylo o život. Proč ne? Minimalistická úspornost ale ne každému vyhovuje. Existuje poměrně široká vrstva tradicionalistů, kteří bundu nechápou jen jako „záchranný pás“. Chtějí ji mít na sobě celý den a chtějí se v ní cítit pohodlně. A to bez propracovaného střihu s jistými konstantami dost dobře nejde.

Dvacet let ladění

Konzervativní turisty charakterizují tři věci: 1. věk (50 a více), 2. vztah k prověřeným hodnotám („Bunda bez kapes je nesmysl! Když mi je zima na ruce, kam si je schovám?“) a 3. smíšené používání oblečení. Pokud se zhorší počasí, nevezmou si do města teplý vlněný kabát a deštník, ale bundu primárně určenou do přírody. Maximálně odlehčený minimalistický model by se k tomu nehodil už proto, že byste v něm v tramvaji vypadali jako pokořitelé Everestu.

Na tuto skupinu potenciálních zákazníků cílí bunda Mania ze sušického High Pointu. Přesněji řečeno její facelift 5.0, který je „horkou“ novinkou letošního května. Mania je totiž na trhu osvědčenou stálicí. Na přelomu tisíciletí se vyvinula z modelu Rainy, jehož rodokmen se dá vystopovat až do začátku 90. let. Takže dost dlouhá doba na vyladění…

Věci, které dlouhodobý vývoj dovedl k dokonalosti, by bylo nesmyslné radikálně překopávat. Mania 5.0 si proto zachovává volnější prodloužený parkerový střih se stahováním ve spodním okraji a v bocích. Dá se do ní napevno vepnout zateplovací flíska (od čehož jinak většina výrobců upouští). Kapuci, která je nastavitelná v předozadním směru, můžete složit do límce. Kapsy na ruce jsou dostatečně velké, aby se do nich vešla spousta drobných nezbytností. Centrální zip s parkovací „garáží“ u krku kryje léga, která se zapíná na druky.

Univerzální použití

Klasické hodnoty ale neznamenají přestárlé dědkovství, což Mania 5.0 prokazuje moderními detaily. Vnitřní kapsa disponuje prostupkou kabelu ke sluchátkům MP3 přehrávače. Vnitřní stranu límce kryje jemný mikroflís, aby neškrábala na krku. Na levém rameni je kapsička na vodotěsný zip a dvě prsní kapsy se konstrukčně odlišují. Rukávy jsou anatomicky tvarovány a pod pažemi najdete odvětrávací otvory. Že jde o plnohodnotnou outdoorovou bundu do náročných podmínek, podtrhují jak přelepené švy, tak i použitý materiál (dvouvrstvý japonský BlocVent 2L spojující vysoké hodnoty prodyšnosti a nepromokavosti).

Na Manii 5.0 asi nejvíc oceňuju univerzálnost. Umím si v ní představit zimní přechod Nízkých Tater na sněžnicích, letní deštivou houbařskou vycházku na chalupě i podzimní přejezd Šumavy na horském kole. Stačí si jen vybrat barevnou variantu, která podtrhne váš převládající způsob použití. Khaki, abyste na vandru nebyli moc vidět, nebo červenou, aby vás v případě průšvihu v horách našli záchranáři?

Jak funguje materiál?
Podle principu, na kterém membrány pracují, je můžeme rozdělit na dvě hlavní skupiny. Porézní membrány (například Gore-Tex) v sobě mají miniaturní otvůrky. Vodní pára ven projde, mnohonásobně větší vodní kapičky dovnitř neprojdou. Neporézní membrány (například BlocVent) žádné otvůrky nemají. Vodu nepřevádějí ve formě páry, ale v kapalné fázi na principu chemické absorpce a difuze, při které se uplatňují hydrofilní a hydrofobní síly. Tekutá voda se na vnitřní straně na membránu naváže, na přechodnou dobu se stane její součástí a na vnější straně je pak vypuzena. Konkrétně – BlocVent 2L má nepromokavost nejméně 20 000 mm vodního sloupce a prodyšnost 25 000 g vodní páry/m2/24 hod.

 Text a foto: Ivan Brezina

Add Comment Register



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


7 × tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>