Lyžařská zima ve Val di Fiemme

Proslulé italské zimní středisko Val di Fiemme v prosinci ožije. Od úterý 8. do soboty 12. si kromě perfektního lyžování můžete užít i mnoho zábavy a muziky přímo na sjezdovce. Startuje velká Ski Opening party. Součástí akce bude také hokejová exhibice známých českých sportovců a osobností včetně Tomáše Vlasáka, Marka Vašuta či Martina Dejdara. Val di Fiemme 000

Těšit se můžete i na koncerty českých hvězd, večerní DJ party, testování nových modelů značkových lyží či půjčení GoPro kamery.

Mistrovské údolí

Málokteré italské zimní středisko je tak dobře známo českým lyžařům, jako právě údolí Fiemme táhnoucí se východně od brennerské dálnice v jižní části Dolomit mezi městy Cavalese a Predazzo. V České republice je zapsáno především u vyznavačů alpského lyžování jako jedno z nejlepších středisek oblasti Dolomiti Superski, avšak v Itálii a ve světě je známo především jako Mekka lyžování klasického. Není divu – vždyť již třikrát v posledních letech bylo dějištěm Mistrovství světa v klasických disciplínách. Poprvé v roce 1991, podruhé v roce 2003, kdy máme ještě v živé paměti triumf našeho Martina Koukala na trati 50 km volnou technikou na tratích v Lago di Tesero a jeho dekorování na náměstí v Cavalese zaplněném stovkami českých fanoušků, a naposledy v roce 2013. Organizací 3 mistrovství světa v tak krátké době se nemůže chlubit žádné jiné středisko na světě.

Běžecký areál, na němž se každoročně koná Světový pohár, si může během sezóny vyzkoušet zdarma i kdokoli z návštěvníků. Atraktivní závěrečnou etapu každoročního Tour de Ski, vrcholící výběhem vzhůru po sjezdovce Alpe Cermis, však amatérům příliš nedoporučujeme… Mnohem pohodlnější je absolvovat tuto trať standardně na sjezdových lyžích směrem dolů… Skokanské můstky v Predazzu asi též využije málokdo z vás, zato se však můžete zúčastnit jednoho z nejznámějších světových dálkových běhů – 70 km dlouhé Marcialongy, jenž se koná vždy poslední lednovou neděli. Trať začíná v Moeně a stoupá údolím Val di Fassa do Canazei, kde se otáčí a podél řeky Avisio klesá údolími Fassa a Fiemme přes Predazzo do Cavalese, kde je cíl. Část trati si mohou rekreační lyžaři vyzkoušet po celou zimní sezónu.

Pokud již v okrajových částech sezóny nefungují běžecké tratě v údolí, stále vás budou očekávat perfektně upravené tratě na průsmyku Passo Lavazé nad Cavalese ve výšce 1800 m n. m., kde často potkáte i trénující italské reprezentanty.

Radosti sjezdu

Ale pojďme ze stopy na bílé svahy, za nimiž míří drtivá většina z tisíců českých návštěvníků, kteří každoročně přijíždějí. Val di Fiemme leží v provincii Trento a je spolu s dalšími 11 lyžařskými středisky součástí největší italské lyžařské oblasti Dolomiti Superski, čítající 1171 km sjezdových tratí. Val di Fiemme je v jejím rámci ohledu na pátém místě co do rozsahu tratí. Se svými 115 kilometry sjezdovek se řadí hned za 3 střediska okolo nedaleké Sella Rondy (Val Gardena, Alta Badia a Val di Fassa) a za Cortinu d´Ampezzo. Oproti nim sice nevyniká nadmořskou výškou (lyžuje se tu ve výškách od 860 do 2.388 m n. m.), zato je však bezkonkurenční podílem uměle zasněžovaných svahů – je jich zde celých 94 %.

Skipas Val di Fiemme / Obereggen platí v celkem 8 skiareálech, 4 větších a 4 malých. Mezi ty velké se řadí Ski Center Latemar u Predazza, Ski Area Alpe Lusia nad Moenou, Alpe Cermis v Cavalese a Passo Rolle na cestě do San Martino di Castrozza. Tyto areály jsou mezi sebou propojeny bezplatnými skibusy.

Skipasy ve všech variantách

Středisko nabízí i řadu kombinovaných skipasů, které platí určený počet dní jako i mimo Val di Fiemme v celém Dolomiti Superski, čímž umožňují návštěvu sousedních lyžařských oblastí Trevalli, San Martino di Castrozza a Val di Fassa, a tedy i pokoření věhlasné Sella Rondy, vzdálené z Moeny pouhých 13 km a z Cavalese 35 km, vše po velmi dobrých silnicích údolími Fiemme a Fassa.

Celkově mimořádně kvalitní infrastruktura oblasti je spolu se snadnou dostupností z dálnice a příznivou vzdáleností z ČR (z Prahy 705 km) jedním z hlavních magnetů Val di Fiemme. Snad nikde jinde v Itálii nenalezneme skipas, který majitele opravňuje nejen k bezplatnému používání místních skibusů, ale i plaveckých bazénů (v Predazzu a Cavalese), krytého zimního stadiónu (v Cavalese), otevřeného kluziště (v Predazzu) i nočního lyžování (v Obereggenu a na Cermisu).

Středisky oblasti jsou malebná městečka Cavalese a Predazzo, obě s řadou obchodů, barů, restaurací a kaváren v historickém centru. Zároveň nabízejí celou řadu ubytovacích možností, často v těsné blízkosti lanovek.

Val di Fiemme je mezi českými lyžaři tolik oblíbeno zejména proto, že v poměru k ceně nabízí vynikající kvalitu. Je zde dostatečná lůžková kapacita zejména v kategorii na českém trhu nejpoptávanější – v apartmánových domech, nezřídka i s vlastními bazény a dalším relaxačním zázemím. I zdejší hotely, často mimořádně dobře vybavené, nabízejí jednu z nejnižších cen v rámci Dolomiti Superski.

Text a foto: Redakce a Fischer

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


9 + osm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>