Istanbul – město na Bosporu
Istanbul je východiskem pozemní cesty do Indie. Dojedete z něj do Gruzie, do Izraele a Egypta…
Tohle fascinující město je klíčem k výpravám do asijské části Turecka včetně treků v Kačkaru, Göreme či Tauru a výstupu na Ararat nebo Nemrut Dagi. Z Prahy je to sem asi 1 900 kilometrů. Z Česka se dá do Istanbulu dostat buď přímo, nebo nejrůznějšími kombinacemi návazných vnitrostátních vlaků a autobusů od hranice k hranici.
Z jakých variant dopravy můžete vybírat?
a) Leťte, což je nejrychlejší, ale samozřejmě i nejdražší. Teoretické možnosti jsou dvě:
a.1) Klasická letenka. Začněte ji shánět nejméně tři měsíce před odjezdem na www.studentagency.cz, www.kralovna.cz a dalších hromadných serverech. Rozhodně se nezapomeňte informovat na nabídky tradičního dopravce Turkish Airlines (www.turkishairlines.cz).
a.2) Levnější low-costová letenka. Nabídky low-costových leteckých společností se stále mění stejně jako bouřlivá situace v tomto segmentu trhu. Zkuste třeba Smartwings (www.smartwings.com), Pegasus (www.flypgs.com), Easy Jet (www.easyjet.com), Rynair (www.rynair.com) nebo Wizzair (www.wizzair.com). Některé low-costy nelétají do Istanbulu, ale do jiných tureckých měst, což nabízí možnost různých modifikací. Příkladem je firma Smartwings, která před časem nabízela jednosměrnou letenku z Prahy do Antalye (letoviska na tzv. Turecké riviéře nedaleko města Konya) za 4 874 Kč.
B) Nejlevnější variantou pozemní dopravy je autostop z Prahy až do Istanbulu. Funguje obzvlášť dobře po dálnici z Prahy do Bratislavy a dále v Rumunsku, Bulharsku a Turecku (počínaje Rumunskem se ale už někdy za stop platí). Při troše štěstí se dá celá trasa urazit stopem i za dva dny. Zkuste jednoduchý fígl: Za celnicí na slovensko-maďarské či maďarsko-rumunské hranici čekejte tak dlouho, až se vám povede přemluvit ke svezení některého z řidičů českých kamionů, jedoucích až do Turecka.
C) Jeďte vlakem, což je ale dosti drahá sranda. Při nákupu v Česku stojí jednosměrná jízdenka z Prahy do Istanbulu 4 042 Kč (s In-kartou). Pokud si ale místo celé jízdenky v Česku budete kupovat návazné jízdenky za vnitrostátní tarify až cestou, vyjde vás cesta vlakem z Prahy do Istanbulu jen asi na polovinu výše zmíněné částky. Jízdenka do Istanbulu koupená v Česku tak může být zajímavá jen pro lenocha, který se cestou nechce o nic starat.
D) Asi nejlepším kompromisem ceny, rychlosti a komfortu je přímý autobus. Do Istanbulu jezdí z Česka třikrát týdně autobusová linka firmy Katev (www.katevtravel.estranky.cz), kterou prodávají také další prodejci (např. Student Agency, www.studentagency.cz, či Eurotours, www.eurotours.cz atd.). Jednosměrná jízdenka z Prahy stojí 2 200 Kč a trvá to asi 33 hodin.
E) Nejméně pohodlnou, ale nejzajímavější a nejpestřejší možností je vydat se z Prahy do Istanbulu kombinací lokálních vlaků a autobusů přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko s několika přestupy vždy od hranic k hranicím. Až asi do přelomu tisíciletí to byl způsob, jak oproti přímému autobusu výrazně ušetřit. Vnitrostátní tarify totiž bývaly o hodně levnější než mezistátní. Jak ale maďarské, rumunské a bulharské vlaky a autobusy postupně zdražovaly, pomalu to přestávalo být výhodné. Dnes za tuto kombinaci zaplatíte nejméně asi 1 800 Kč, což je oproti přímému autobusu z Prahy do Istanbulu jen asi o tři stovky méně. Čistě z finančního hlediska tedy návazná cesta už nemá smysl.Návazná cesta přes Balkán ale kouzlo neztratila, protože vám umožní zastavit se na řadě zajímavých míst na trase. Možnosti jsou prakticky nekonečné, takže jen pár základních tipů:
1. Vlakem nebo autobusem dojeďte do Bratislavy a odtud do Komárna nebo Štúrova. V těchto městech můžete po mostech překročit Dunaj (do Komárom, respektive Ostřihomi) a po prohlídce zajímavých maďarských měst pokračovat autobusem do Budapešti.
2. Pohodlnější a rychlejší variantou jsou přímé autobusy různých dopravců z Bratislavy do Budapešti. Z Autobusové stanice na ulici Mlynské Nivy jich denně odjíždí několik, přesné časy najdete na http://cp.atlas.sk. Vychází to levněji než vlak.
3. K cestě z Budapešti dál na východ použijte vlaky do maďarských pohraničních měst Szeged (na trase do Aradu) nebo Biharkeresztez (na trase do Oradey). Hranice pak překonáte buď stopem, nebo levnějším lokálním autobusem. V prvním rumunském městě nasednete do vnitrostátního vlaku (www.cfr.ro) nebo autobusu (www.avtogari.ro) s dobrým pocitem, že jste ušetřili dražší mezinárodní tarif.
4. Další variantou jsou přímé mezinárodní autobusy z Budapešti do rumunského Aradu, Oradey nebo Kluže. Odjíždějí z budapešťských autobusových nádraží Népliget (na stanici metra Népliget) a Stadion (na stanici metra Stadionok).
5. Z Bukurešti jezdí do Istanbulu přímé autobusy (www.muratturism.ro, www.marinatravel.ro) asi za 40 eur. Zajímavější je ale překročit rumunsko-bulharské hranice přes Dunaj v Giurgiu (most do Ruse). Přes Bulharsko se pak vydejte levným vnitrostátním vlakem (bdz.bg) do Svilengradu. Od nádraží je to na bulharsko-turecký hraniční přechod Kapitan Andreevo/Kapikule jen asi deset kilometrů. Pak pokračujte minibusem (2 TL , tedy asi 20 Kč) do prvního většího tureckého města Edirne. Do 230 kilometrů vzdáleného Istanbulu se odtud dostanete za dvě hodiny přímým komfortním autobusem za 15 TL (150 Kč).
OUTDOOR PLUS
Bojíte se jet do Istanbulu stopem, ale chcete ušetřit za autobus? Můžete využít služeb pražského Centra pro spolujízdu (www.spolujizda.cz). Jde o zprostředkovatelskou kancelář, která vám za určitý poplatek sežene místo v nevytíženém autě někoho, kdo jede stejným směrem jako vy. Cena, kterou za to zaplatíte, se skládá z manipulačního poplatku kanceláře a příspěvku na benzín pro řidiče. Nejede právě někdo do Istanbulu? |
Napsat komentář