Nejrychlejší závody světa – Red Bull Air Race

Sedmidílná série závodů začíná už dnes v Abu Dhabi. Mezi elitní dvanáctkou pilotů je i Čech Martin Šonka.

Šampionát Red Bull Air Race se bude skládat ze sedmi závodů v šesti zemích na tří různých kontinentech. Série byla na tři roky přeušena, k její obnovené premiéře Erich Wolf, CEO celého šampionátu, říká: „Všichni jsme poslední tři roky pracovali velice tvrdě, abychom zlepšili některé bezpečnostní aspekty a posunuli tenhle sport na novou úroveň. Nikdy od svého cíle neustupujeme, ale to ani tito skvělí piloti. Jejich zájem a také zájem diváků, aby tenhle sport zůstal zachován, byl obrovský.“

Mezi 12 piloty, kteří se série budou účastnit, nebude chybět ani úřadující světový šampion Paul Bonhomme, ale mezi akrobatickou elitu se zařadí i Martin Šonka, který již na Red Bull Air Race startoval v minulosti. Tříletá pauza by měla pomoci vylepšit bezpečnost a organizaci. Budou tu některá technická vylepšení, upravené pylony.

martin sonka

„Je skvělé, že je Red Bull Air Race zpátky. Celou dobu, co byl závod přerušen, jsem se těšil na tento okamžik. Došlo k určitým úpravám pravidel jako např., že budeme všichni závodit se stejnými motory. Bude tedy rozhodovat pilotní umění každého pilota a finanční možnosti týmů už nebudou mít takový vliv na výsledek jako tomu bylo v minulosti, kdy si bohaté týmy mohli dovolit ty nejsilnější motory. Jsem moc zvědavý, co nová pravidla udělají s výsledkovou listinou. Začnou mi teď náročné přípravy, abych byl v příštím roce připraven na startu nové generace světové série Red Bull Air Race,“ říká český pilot, který je zatím jediným Čechem, který bude závodit v Red Bull Air Race.

Úřadující šampion Bonhomme, který vyhrál titul v roce 2009 a 2010 bude mít možnost obhájit vítězství i v roce 2014. Má ale proti sobě světové piloty, jakými jsou třeba Hannes Arch z Rakouska (mistr z roku 2008) nebo Kirby Chambliss z USA (vyhrál titul v roce 2004 and 2006). Dalšími účastníky budou například Nigel Lamb (UK), Matt Hall (AUS), Peter Besenyei (HUN), Nicolas Ivanoff (FRA), Michael Goulian (USA), Matthias Dolderer (GER), Yoshi Muroya (JPN), Pete McLeod (CAN) a také zmíněný Martin Šonka (CZE).

Akce Red Bull Air Race vznikla v roce 2003 než se v roce 2011 přerušila, konalo se 50 závodů. Letadla létají ve výšce 15-25 metrů skrz náročnou trať, rychlostí asi 370 km/h.

Kalendář závodů:

1. Abu Dhabi (UAE) 28.2./1.3.

2. Putrajaya (MAL) 17/18.5.

3. Gdynia (POL) 26/27.7.

4. Ascot (UK) August 16/17.8

5. Dallas/Fort Worth (USA) 6/7.9.

6. Las Vegas (USA) October 11/12.10.

7. China (Location TBC) November 1/2.11.

Add Comment RegisterNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − 1 =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>