VIDEO: Bear Grylls – muž, který přežije vždy a všude

Skauti se sice učí, jak přežít v přírodě, mnozí to zkoušejí, ale k dokonalosti to dovedl až Bear Grylls. Stal se synonymem pro slovo dobrodruh – jemu totiž nejde jen o to v přírodě přežít, když se něco stane, ale dobrodružství, a pro mnohé šílenostem, jde naproti. 59f5e3196b9465c7eddf9f600a88b347


Vyjmenovat v jednom článku všechno, co dobrodruh Bear Grylls dokázal, zažil a přežil je takřka nemožné, vydalo to totiž už na pár knih. Jen namátkou – už ve 23 letech vystoupil na Everest, natočil neuvěřitelný seriál o přežití v přírodě, sloužil v armádě, obeplul Arktidu, zkoumal Antarktidu, na paraglidu přeletěl Himálaj…

Co to spustilo

V osmi letech dostal od otce fotku Mount Everestu. Tehdy se rozhodl. Z Edwarda Michaela Gryllse, tehdy neznámého severoirského klučiny, bude horolezec, dobrodruh a šílenec. Sen si splnil už jako třiadvacetiletý v roce 1998, kdy se stal nejmladším Britem, který stanul na nejvyšší hoře světa.

V té době už měl za sebou studia španělštiny na Londýnské univerzitě, po nichž se přihlásil do armády. Tři roky byl členem speciálních jednotek SAS a prošel parašutistickým výcvikem. Při jednom z výsadků v africké Keni se „Bearovi“ (Medvědovi) zcela neotevřel padák a dopadl z 500 metrů na záda. Přežil, ale zlámal si tři obratle a hrozilo mu ochrnutí. Rehabilitoval rok a půl. Čekali byste, že si po takovém zážitku člověk přerovná hodnoty a začne žít „spořádaným“ životem? Grylls ne. Naopak. Po ukončení služby se začal naplno věnovat životu dobrodruha.

Využil své zkušenosti při přežívání v přírodě a pro Discovery Channel natočil seriál Nutné k přežití (Man vs. Wild / Ultimate Survival / Born Survival), který se stal jedním z nejsledovanějších na světě. Pořad vzniká ve všech možných nehostinných koutech planety, natáčelo se v pralese, Arktidě, poušti, kaňonech i horách. Grylls často vyráží jen s minimální výbavou (křesadlo a nůž) a simuluje různé kritické situace, při nichž dobrovolně leze do tekutého písku nebo padá do ledové vody. Přežívá, jak to jde. Proto už snědl brouky, pavouky, oční bulvy, kozí varlata nebo medvědí trus, vypil vlastí moč, vodu ze žaludku velblouda či sloního trusu. Překonal přitom několik zlomenin, úžehů a vypořádal se s omrzlinami.

Pojďme se na to podívat

Začneme zlehla, videem, kde Bear ukazuje, jak v přírodě najít jednoduché bílkoviny, larvy. A jak jinak by ji on mohl sníst, než syrovou.

A trochu přitvrdíme, na následujících dvou videích se Bear zakousne do hada….

…do mrtvé ovce…

…či do „Wild Hamburgeru“

Jeho pořady ale nejsou jen o tom, co všechno se dá sníst, když chcete přežít, ale také o tom, že vás naučí přežít v divočině pouze se základním vybavením….
>
….nebo vám ukáže, že přes vrchol Everestu se dá přeletět na paraglidu.