Nejdřív na kolo, pak do lázní. Objevte Luhačovsko!

Míříme do nejvyhlášenějších moravských lázní ukrytých mezi zelené kopečky předhůří Bílých Karpat. Nečekají nás ale žádné zábaly ani kloktání – ordinujeme si pořádnou bikovou kúru. Kopce nad známými lázněmi jsou totiž prošpikovány novými terénními trasami, které jedeme vyzkoušet. 4

V českých a moravských horách pomalu vyrůstají další a další lokality, které se snaží přitáhnout zájem bikerů. Někde se o sto šest staví nové stezky a traily, jinde sázejí na proznačení stávajících lesních cest a stezek do zajímavých okruhů. Druhou cestou se vydali v okolí Luhačovic, kde na základě detailní znalosti místních poměrů vzniká zajímavá infrastruktura pro výlety v sedle kola.

K pěti trasám v délkách od dvanácti do osmačtyřiceti kilometrů jsou připraveny podrobné mapy, servisní zázemí, služby pro cyklisty a také vhodné ubytování. Připočtěme k tomu neobyčejnou atmosféru populární lázeňské oblasti s bohatým společenským životem a rázem tu máme velice zajímavý tip na srpnový výlet nebo dovolenou. Tak to pojďme projet!

3

Hřeben se blíží

Luhačovská biková lokalita boduje hned na startu. Využít totiž můžete dobře vybavená nástupní místa. Parkujeme u bikeshopu BiFu u autobusáku uprostřed Luhačovic, kde hned fasujeme mapku s trasami a taky solidní zásobu rad a tipů na zajímavosti na trase. Pak nás čeká nenáviděné nabírání výškových metrů k hřebenu, ale dneska nás to zdaleka tolik nebolí.

Stoupání krajinou Luhačovského Zálesí je totiž perfektní „kino“. Políčka, pastviny, ovečky a krávy, louky, vše orámované hustými lesy. Šlapeme zostra, to zase jo, ale vždycky se těšíme, co za nový výhled se nám otevře. Stoupáme nad Biskupice, pak nad Pozlovicemi až k Malenisku. Hřeben se blíží, už to cítíme v kostech.

2

Na Komoneckých stezkách

Stezky proplétající se kolem hřebene nad Luhačovicemi dostaly název podle sedmisetmetrové dominanty širokého okolí, vrcholu Komonce. Iniciátory jejich vzniku jsou místní bikeři, takže nepřekvapí, že jsou koncentrátem toho nejlepšího, co široké okolí nabízí.

Většinu času jedeme po terénních lesních cestách, zážitek čas od času pepří úzké stezky a pěkné techničtější pasáže. Je to takové typické české bikování bez velkých extrémů, převýšení a členitost kopců nás ale vůbec nešetří.

A co když máte okolí Komonce projeto? Když se pak podíváte do mapy, zjistíte, že po moc pěkném hřebenu by se dalo plynule pokračovat až nad Vizovice. A za druhým kopcem už začínají Bílé Karpaty. Tady vám jeden den stačit nebude.

Lázeňská tečka

V luhačovských kopcích jsme strávili celý den a zůstal za námi solidní kus dobrého bikování. Když padáme z kopců zpět do údolí, čeká nás příjemná starost – rozhodnout se, co dál. Ke sladkému poležení nás lákají břehy Luhačovské přehrady, hned vedle se můžeme osvěžit v bazénu s tobogány, kousek dál začíná lázeňská promenáda s léčivými prameny a křupavými oplatkami. Bikování v kopcích nás příjemně naladilo, ale teprve atmosféra odpočinkového lázeňského města našemu zážitku dodává grády. Prostě lázeňská pohoda!

1

Text a foto: Petr Slavík

Praktické informace

Značení a mapy: Orientace je velmi jednoduchá, trasy jsou dobře značeny. Na vybraných místech dostanete leták s mapkou a popisem tras.

Povrch: 60 % lesní a polní cesty, 10 % lesní stezky, 30 % asfalt

Obtížnost: Střední – trasy bez technických extrémů zvládne každý biker. Členitý terén ale chce dobrou fyzičku.

Highlights: Dokonale připravená biková infrastruktura doplněná lázeňskou atmosférou.

Užitečný odkaz: www.luhacovskezalesi.cz. Tady najdete mapu cyklostezek a stáhnete si cykloprůvodce (PDF) včetně délek a profilů jednotlivých tras.