Mount Kosciuszko – hora směšných omylů

Australané popletli její jméno, pak i výšku. A nakonec posadili jméno polského generála na jinou horu. Nejvyšší vrchol Austrálie má za sebou podivnou minulost. rsz_kosciuszko

Mount Kosciuszko je nejvyšším vrcholem pevninské části australského kontinentu. Leží na jihovýchodě země v takzvaném Sněžném pohoří, které je součástí nejdelšího horského celku Great Dividing Range. Už z názvu se dá odhadnout, že Sněžné pohoří je v Austrálii jedinou lokalitou, na níž se nacházejí lyžařská střediska. Během letních měsíců na vrchol vede snadný turistický výstup, který za dopomoci lanovky nezabere déle než půl dne.

Hora s překlepem

Podivné jméno dal hoře polský objevitel a geolog Paul Edmund Strzelecki jako poctu národnímu hrdinovi, generálu Tadeuszi Kościuszkovi. Strzelecki do Austrálie přicestoval v roce 1839 na pozvání tehdejšího guvernéra Nového Jižního Walesu za účelem geologického a mineralogického výzkumu. Během úspěšné mise bylo dokonce v oblasti objeveno zlato, tento fakt však zůstal na žádost guvernéra utajen v obavách o následky, které by z toho mohly pro britskou kolonii plynout. Až do roku 1997 byla hora kvůli chybě ve „spellingu“ pojmenovaná „Mount Kosciusko“.

To není jediný omyl, kterého se Australané ve spojitosti s horou dopustili. Dlouho po tom, co byla Mount Kosciuszko ustanovena jako nejvyšší hora Austrálie, totiž další měření odhalila, že sousední Mount Townsend je s 2 228 metry vyšší. Australané si s tímto problémem hlavu příliš nelámali a názvy hor jednoduše prohodili. Kosciuszko je tedy stále nejvyšší, název jen patří jiné hoře než dříve.

Koruna planety

Když přijde řeč na nejvyšší vrcholy na území kontrolované Austrálií, hora s polským názvem je až na třetím místě. Vyšší jsou Mawson Peak (2 745 m) ležící na jednom z nejodlehlejších ostrovů světa Heard Island v Indickém oceánu a Dome Argus (4 030 m), který se nachází v té části Antarktidy, jež spadá pod australskou sféru vlivu.

Jako nejvyšší hora kontinentu Kosciuszko patří do horolezeckého projektu Koruna planety. Alespoň podle původní definice Richarda Basse. Později však přišel Reinhold Messner s myšlenkou, že by se měla oblast rozšířit na Austrálii a Oceánii, díky čemuž se nejvyšší horou stala daleko obtížnější a vyšší (4 884 m) Carstensz Pyramid, která je zároveň technicky nejobtížnějším výstupem celého „Seven Summits“.