Jak si skvěle užít Šumavu na běžkách
Průměrná výška Šumavy je 920 metrů, což je na české poměry docela vysoko. Takže se připravte, že se trochu zadýcháte. Náhorní plošiny a mírná stoupání či sjezdy jsou ale pro běžecké lyžování ideální. Vzhledem k výšce je tu i předpoklad dostatku sněhu. Šumava je v zimních měsících protkána 450 km tratí, z čehož je 320 km od 15. prosince do 31. března upravováno rolbami.
Jako většina českých hor i Šumava má svou páteřní cestu. Dálková běžecká trasa vede napříč (nebo spíš nadél) celým pohořím ze Železné Rudy do Zadní Zvonkové. Její délka je 100–107 km podle toho, jakou variantu zvolíte v centrální části. Pravidelně udržovaných tras, které leží mimo magistrálu, je asi 140 km. Podrobnou kilometráž, fotky, videa i profil trasy najdete na webu Turistika.cz.
Zadov a okolí
Na Šumavě budete paradoxně jen těžko hledat střediska, kde by se jezdily závody republikové úrovně. O mezinárodních závodech nemluvě. Výjimkou je Zadov (Lazadov.cz), kde trénovala i Kateřina Neumannová. Na zadovských tratích ale nečekejte mírná stoupání. Pověstný Mates na desetikilometrovém okruhu je opravdu pekelný kopec!
Na Zadově ale nemusíte jen kroužit na závodních okruzích. Můžete se i vydat přes Zlatou Studnu, za kterou se napojíte na Šumavskou magistrálu, a dojet na Horskou Kvildu. Pak to buď stočíte doprava na Zhůří a vrátíte se zpět na Zadov, nebo budete pokračovat po magistrále přes Filipovu Huť na Modravu. Odtud se můžete podél Vchynicko-tetovského kanálu, podél Vydry a přes Antýgl vrátit zpět na Horskou Kvildu. Nebo se můžete stále držet Šumavské magistrály a okolo Modravského potoka stoupat přes Ztracenou a Ptačí slať či Černohorskou nádrž po úbočí Černé hory až pod její vrchol. Na nejvyšším bodě magistrály je odbočka na vyhlídku na prameny Vltavy, kterou nesmíte minout!
Od pramene Studené Vltavy se méně odvážní vydají rovnou na Kvildu. Každoročně tu startuje Šumavský skimaraton, který je zařazen do seriálu Euroloppet, tedy evropské série lyžařských maratonů (Skimaraton.cz). A taky tu funguje pekárna s voňavými dobrotami (Pekarnakvilda.cz). Chrti, kteří hltají kilometry, vyrazí od pramene na Bučinu a klidně až na Borovou Ladu, odkud se přes Nové Hutě vrátí na Zadov.
Západně od Nových Hutí se tyčí Přilba (1 219 m). Kamarádi na běžkařském soustředění jednou přetáhli večerku a za trest pak museli v pět ráno na ten kopec běžet…
Lipensko
V jižním cípu přehrady u obce Lipno najdete stopy, které vás zavedou do Frymburku a okolí. Tyhle tratě ale nejsou propojeny se Šumavskou magistrálou, která končí na západě u výběžku přehrady. Přes vodu jsou běžkařské stopy u Horní Plané. Pokud ale nebude zamrzlo, z Nové Pece a magistrály se sem nedostanete. Jižní část magistrály vede převážně neosídlenou „divočinou“. Z Nové Pece byste si neměli nechat ujít výlet k ledovcovému Plešnému jezeru, do kterého nejspíš padají laviny přímo z nejvyššího českého vrcholu Šumavy Plechý (1 378 m).
Šumavská magistrála končí v Zadní Zvonkové, odtud ale stopy pokračují do sousedního Rakouska. Ti, kterým by stokilometrový výlet nadél Šumavou nestačil, si tedy mohou přidat. Do Rakouska si můžete odskočit vlastně kdykoliv, tratě jsou provázané po celé délce pohoří až na sever k Němcům.
Železnorudsko
Pancíř, Špičák a jejich okolí je pro běžkaření jako stvořený. Však tu žije olympijský medailista z Vancouveru 2010 Martin Jakš a další český reprezentant v běhu na lyžích Jan Šrail. Na obou kopcích se tyčí rozhledny, na které stojí za to vyrazit. Můžete po svých, anebo lanovkou pro sjezdaře, ale to je varianta pro lenochody.
Pod Špičákem je upravovaný tříkilometrový závodní okruh a okolo Pancíře jsou kvalitní stopy. Vedou hlavně směrem na Hojsovu Stráž a na druhou stranu přes Belveder a Šmauzy. Zajímavostí Železnorudska je i sedm značených tras pro skitouring (Lyzovani.spicak.cz).
Osobní tipy od autorky
1. Chystáte se na sever Šumavy? Užijte si „divočinu“, kde dávají lišky dobrou noc – Dvorec Nová Hůrka. Kousek odtud sice můžete v zimě přespat na nouzovém nocovišti Hůrka, ale proč mrznout, když vám donesou snídani skoro až do vyhřáté postele?
2. Tipy na šumavské výlety najdete na Bilastopa.cz nebo na SumavaNet.cz. Pro plánování se hodí i prográmek, který si můžete vyzkoušet na Bezecketrate.info.
3. Pokud se rozhodnete pro jižní část Šumavy, určitě nezapomeňte vyběhnout na Stezku korunami stromů a z výšky čtyřiceti metrů se rozhlédněte po kraji. S lyžemi vás tam ale nepustí.
4. Asi nejlépe upravovanou částí Šumavy pro běžkaře je její centrální část. Kvildsko a Modravsko láká spoustu turistů. Podle domorodců je ale Šumava pohořím s nejhorším chování lidí ve stopách: Potkáte tu pěšáky, psy, rádoby bruslaře… Ach jo, kdy už se k sobě konečně naučíme být ohleduplní?
Text: Martina Chrástková (Autorka je mistryně republiky v běhu na lyžích a spoluorganizátorka lyžařských kempů a kurzů WOK–outdoor / Wok-outdoor.cz.)
Foto: Shutterstock