Film CESTA VZHŮRU uspěl na legendárním festivalu v kanadském Banffu

Film Cesta vzhůru neocenili jen čeští diváci, ale také zahraniční filmoví kritici. V neděli 6. listopadu byly na závěrečném večeru 41. ročníku The Banff Mountain Film and Book Festivalu vyhlášeny ceny. Cenu za nejlepší celovečerní horský film sponzorovanou městem Banff získal snímek Cesta vzhůru v režii Davida Čálka. vzhuru

„V tmavých kinosálech jsme cestovali krajinami a sdíleli dobrodružství nejkrásnějších koutů světa. Ale v tomto filmu (Cesta vzhůru) vidíme komplexní propojení charakterů: rodina a přátelé doma jsou součástí expedice stejně tak jako horolezci a hory. Filmem nahlížíme do vnitřního světa lezení – starý příběh o potřebě uspokojení obsese, problémy dospívání s takto posedlým rodičem, uspokojení z dosažení nejtěžšího a nejnebezpečnějšího cíle, radost z návratu domů. Tato témata jsou sdělena srozumitelnou cestou, která umožňuje divákovi si udělat komplexnější obrázek o expedičním lezení. Je to prostě dobře vyprávěný příběh… ve filmu,“ řekl Victor Saunders, člen poroty.

Účast na festivalu je prestižní záležitostí, letos se na festival přihlásilo 326 filmů z 35 zemí, soutěžilo jich celkem 96. Výběr z programu pak cestuje díky ozvěnám Banff on tour po více než čtyřiceti zemích.

img_4772

Na festivalu cenu osobně převzal producent filmu Richard Němec. „Je to pro mne velký šok a uspokojení zároveň. Už samotná účast na festivalu mohla být snem, o kterém se nám ani nezdálo. Je to něco jako Cannes outdoorového filmu, lepší festival v této oblasti na světě prostě není. Jsem rád, že příběhu o lokálně známém hrdinovi rozuměla zahraniční porota i diváci. Děkujeme Radkovi, že nám umožnil natočit tento výjimečný film, bez něj by to nebylo možné.“

Film vypráví o umanutosti, o zdolávání vlastních a obecně lidských limitů, ale také o kompromisech a ceně, kterou mohou mimořádné osobní výkony stát. Radek Jaroš jako první Čech a teprve patnáctý člověk zcela unikátně za přítomnosti kamer vystoupil na poslední horu Koruny Himálaje – K2. Film je pro diváka příležitostí absolvovat společně s Radkem a jeho horolezeckými přáteli Miskou a Trávou strastiplnou cestu na vrchol a stát se na chvíli součástí expedice.

Film CESTA VZHŮRU je možno shlédnout on-line zde