Epicentrum adrenalinu – město Voss je stvořeno pro extrémní sporty

Sjezdy na horských kolech i divoké vodě, paraglide a skydiving nebo lyžování. Tyto sporty a mnohé další můžete provozovat v norském městečku Voss, do kterého se každoročně sjíždějí tisíce nadšenců na sportovní festival Ekstremsportveko. _DSC0781-X2jakub sedivy

Region Hordaland na západě Norska je třetím nejobydlenějším regionem této země. Nenechte se ale zmást. Převážná většina obyvatel bydlí v přístavním městě Bergen a v hornaté oblasti Hordaland jsou desítky přírodních zajímavostí lákajících k návštěvě. Třetí nejhlubší fjord na světě Hardangerfjord, slavná náhorní plošina Hardangervidda, ledovce Folgefonna a Hardangerjøkulen či vodopády Vøringsfossen a Stykkjedalsfossen.

Hlavní město adrenalinu

Skoro přesně 100 kilometrů na severovýchod od norského Bergenu se nachází městečko Voss. Jeho poloha na trati mezi Bergenem a Oslem, blízkost scénické železnice Flåm, vynikající lyžařské podmínky, kaskádující vodopády a uvolněná atmosféra činí oblast populární nejenom mezi turisty, ale také sportovci z celého světa. S necelými 15 tisíci obyvateli se nejedná o žádné velkoměsto, nicméně svou polohou mezi horami si zasloužilo přirovnání k hlavnímu městu extrémních sportů ve Skandinávii.

DSC_0184-XL jakub sedivy

Vysoké kopce v okolí Vossu jsou ideální ke všem formám zimních sportů, a tak není divu, že z této oblasti pochází mnoho slavných norských lyžařů, například Kari Traaová (olympijská vítězka 2002), Jan Einar Thorsen (bronz ve sjezdovém lyžování OH 1994), Lars Bystøl (zlato ve skoku na lyžích OH 2006) a hned několik světových vítězů v biatlonu. Lyžaře během sezony přímo z města vyváží lanovka na vrchol Hanguren (810 m n. m.), na kterou navazují další vleky sahající ještě o 150 metrů výš.

Extrémní festival

Každým rokem na přelomu června a července vypukne ve Vossu pravá mánie. Na louce na břehu jezera Vangsvatnet vyrostou cirkusové stany, městečko ožije obrovským ruchem a začnou se sjíždět extrémní sportovci ze všech koutů světa. Ano, je to tady, ve Vossu začíná další ročník festivalu Ekstremsportveko. Veko, jak se tady festivalu říká, trvá od soboty do soboty a za svou patnáctiletou historii se z něj stal jeden z největších festivalů adrenalinových sportů na světě. Voss je pro takovou akci jak stvořený. Přírodní aréna kopců kolem městečka a jezera tvoří hřiště, na kterém se vyřádí snad každý adrenalinový nadšenec.

Meyham - Jan Helge Fossa

Vrcholky kopců mají touto dobou ještě dostatek sněhu, a tak se pořádají freeridové a freestylové závody na lyžích, všechny potoky a řeky v okolí mají dostatek vody pro kajakáře, zatímco longboardisty zvou prudké, jako zrcadlo hladké silnice. Gondolová lanovka vyváží přímo z centra města bikery na vrchol Hangurenu, odkud vede hned několik downhillových tratí a který také představuje vynikající startovní místo pro paragliding. Vyznavači „vzdušných“ disciplín zavítají hned za město na staré armádní letiště Bomoen, odkud je letadla vezmou na seskok.

Do toho všeho probíhají závody v paraglidingu, závěsném létání, lezení, biketrialu, BMX, skateboardingu i surfingu. Abychom nezapomněli – každoročně se zde koná také klání v base jumpingu, vysoké útesy v nedalekém Gudvangenu jsou na base jumping světově vyhledávané a během „Veka“ se většinou koná také jeden ze závodů světového poháru.

Jedním z nejzajímavějších závodů je každoročně takzvaný Horgi Ned (Lønahorgi Down). Jedná se o netradiční triatlon startující na vrcholku hory Lønahorgi. Místo běhu je zde sjezd na lyžích, místo horského kola sjezdový speciál a místo plavání se sportovci pustí do peřejí řeky Strondaelvy.

Celé Veko je zachycené profesionálními i dobrovolnými filmaři a fotografy a každý večer po celý týden se sejdou všichni atleti i diváci v jednom z velkých cirkusových stanů, kde probíhají promítání dne a následná party s koncerty.


Praktické informace

Doprava

Máte na výběr mezi letem do Bergenu, ze kterého je možné pokračovat přibližně hodinu vlakem přímo do Vossu. Z Osla to je vlakem sice skoro sedm hodin, nicméně si užijete výhledy jedné z nejkrásnějších železnic Evropy. Do hlavního norského města létají nízkonákladoví dopravci v cenách od cca 700 Kč za zpáteční let.

Festival

Termín pro ročník 2016 je stanoven na 26. června až 3. července. Veškeré informace o jednotlivých disciplínách, dopravě, ubytování a zakoupení lístků pro závodníky i diváky je možné na oficiálním webu pořadatele www.ekstremsportveko.com.

Text a foto: Jakub Šedivý