Zákaz Gore-Texu: Bouře ve sklenici vody

Evropská komise omezuje používání škodlivých chemických látek zvaných fluorokarbony (PFC). Mělo by nás to zajímat? shutterstock_238579336

V poslední době se v českých médiích často píše o údajném konci membránového oblečení na ven. Portál iDnes nedávno informoval o „zákazu látky, která dělá oblečení nepromokavým” a Nova varovala: „Nepromokavé oblečení v ohrožení! Škodí lidem!”. Web Ekolist.cz citoval Greenpeace: „Oblečení, v kterém chodíte do přírody, dost možná přírodě škodí” a Eurozprávy dodaly: „Evropští politici se rozhodli zakázat průmyslové užití fluorokarbonů, látek, které mají unikátní vlastnost nepropouštět vodu dovnitř.

To znamená, že řada firem vyrábějící nepromokavé oblečení a boty bude muset vymyslet novou alternativu, což vůbec nebude jednoduché. Češi se tak mohou rozloučit například s technologií typu Gore-Tex.”

Jenže je to celé nesmysl. Naprostá většina českých novinářů se totiž mýlí, respektive směšuje jablka a hrušky. Udělejme si v tom trochu pořádek.

Neškodný teflon

Nepromokavým a zároveň prodyšným dělá outdoorové oblečení membrána, která může být buď neporézní, nebo porézní. Druhý typ membrán je rozšířenější a až na výjimky jde o produkty americké firmy Gore. Čistě technologicky vzato je to obyčejný teflon (PTFE), roztažený do tenké mikroporézní struktury.

Princip fungování Gore-Texu je jednoduchý: miniaturní póry v teflonové membráně jsou sice dost velké na to, aby jimi zevnitř ven prošly molekuly vodní páry (pot v plynné fázi), ale příliš malé na to, aby jimi zvenčí dovnitř pronikly vodní kapky (déšť). Srozumitelným příměrem je otevřené sklepní okénko. Moucha jím ven proletí, ale slon dovnitř neproleze.

Teflon najdete nejen v outdooru, ale i v celé řadě dalších odvětví. Namátkou třeba v kuchyňských pánvích, ve skluznicích některých typů lyží, v medicíně (implantáty) nebo v kabelech. Chemicky i biologicky je to zcela inertní látka, která životnímu prostředí nijak neškodí. Problém tedy není s teflonem, ale až s fluorokarbony (obecně označovanými zkratkou PFC), které se používají k impregnaci outdoorového oblečení. Proč?

Jednoduchý detox

Samotná membrána ve vaší bundě na ven je dokonale vodotěsná a bez impregnace by se tedy obešla. Jenže tenoučkou membránu nespatříte – zvenčí je na ni nalaminována vnější látka, a ta už impregnaci potřebuje. Svrchu mokré outdoorové oblečení by jinak bylo zbytečně těžké a studilo by. Jde tedy už jen o to, aby vnější látka nad membránou odpuzovala vodu – ne o nepromokavost oblečení. Teflonová membrána mnoho alternativ nemá (snad jen polyuretan v neporézních membránách), ale u impregnace vnější látky se dá prostě a jednoduše sáhnout po té bez PFC. Na trhu je už dnes celá řada zelenějších alternativ „PFC free” impregnace, založených třeba na silikonu, polyuretanu vosku nebo na nanočásticích.

Takže je to celé jen kosmetická záležitost. Nepromokavé a prodyšné outdoorové oblečení fungující na principu mikroporézní teflonové membrány zůstane zachováno a chystaný zákaz PFC se ho nijak nedotkne. Jen se prostě začne impregnovat něčím neškodným. Gore-Tex prodělá jednoduchý detox. Proč je kolem toho taková aféra?

Text: Ivan Brezina | Foto: Shutterstock
(Autor na PřF UK vystudoval systematickou biologii a ekologii a jako novinář se dlouhodobě zabývá životním prostředím).