Tilak Verso: revoluce jménem Alpha
Jak se venku zahřát? Technologie se stále vyvíjejí. Od kousavého vlněného svetru a křepčení kolem ohně s lahví rumu v ruce jsme se během let přes flísky přesunuli ke konceptu lehké zateplovací bundičky, pro kterou se vžilo označení “outdoorový svetr”. Bývá plněna peřím nebo umělým rounem (dutým vláknem) a slouží podobně jako klasický svetr. V zimě ji sice můžete použít i jako střední vrstvu (tedy pod vnější ochrannou bundou a nad termoprádlem), ale její hlavní využití je na podzim a na jaře v situaci, kdy z nebe zrovna nic nepadá. Třeba když při lezení čekáte na štandu nebo když se na treku zastavíte na svačinu. Pak si zateplovací bundičku navléknete navrch a membránovku necháte v záloze v batohu.
Slepé testy nelžou
Takhle to chodilo až než se nedávno objevil izolační materiál Polartec Alpha. V outdooru je to bez přehánění revoluce. Slabinou většiny předchozích zateplovacích materiálů totiž dosud byla špatná prodyšnost. Hřály, ale při intenzivnějším pohybu jste se v nich brzy začali potit. Dala se do vás zima a izolační materiál navíc vlhnul a ztrácel hřejivé vlastnosti. Zkušenější uživatelé proto zateplovací vrstvu nasazovali až při zastávkách. Svlékat, oblékat, svlékat… Začarovaný kruh rozetnula armáda USA. Vypsala výběrové řízení na oděvy pro speciální jednotky, do kterých se přihlásilo několik firem. Proběhly slepé testy, kdy testeři netuší, čí oblečení mají na sobě a znají jen anonymní číslo materiálu. Po měsících užívání v reálných podmínkách v terénu z testů vyšla vítězně firma Polartec, která mimochodem před více než dvaceti lety proslavila jiný tehdy ještě převratný outdoorový materiál – fleece.
Nový izolační materiál s názvem Polartec Alpha spojuje zdánlivé protiklady: skvěle hřeje a je lehoučký, ale zároveň i skvěle dýchá a propouští přebytečnou vlhkost od těla. Díky tomu se podle výrobce dá oblečení bez problémů nosit po celou dobu pohybu i po něm – na svlékání a oblékání můžete zapomenout.
Hybridní konstrukce
Materiál Alpha zatím používá jen několik světových firem, které jsou technologicky “na špici”. Je mezi nimi i český Tilak, což by nás nemělo překvapovat. Snad až obsesivní zájem šumperských konstruktérů outdoorového oblečení o průlomové materiály je všeobecně znám. Náplň bundy ale nespatříte. V Šumperku ji zašili do vnějšího Pertexu Microlight, což je dvojitě tkaný nylon (polyamid) s microriptop úpravou. Velmi hustá látka neprofoukne a díky DWR úpravě je i voděodolná (ale pozor, samozřejmě ne nepromokavá).
Bunda Verso konstrukčně vychází z modelu Ketil plněného izolačním rounem Climashield Apex, který jsme podrobně otestovali a popsali v Outdooru 3/2017. Celorozpínací bunda má jednoduchý střih se třemi vnějšími a dvěma vnitřními kapsami. Rukávy jsou opatřeny pruženkou a zadní díl je prodloužen. Spodní okraj se dá stáhnout lankem a zip má u krku parkovací “garáž”, aby nedřel. Žádné jiné “vychytávky” už tahle čistě zateplovací vrstva nepotřebuje.
Od Ketilu se ale Verso liší ve dvou věcech. Zaprvé mu chybí kapuce a zadruhé má na bocích panely ze zatepleného softshellu (materiál Polartec Alpha je tedy použit na zádech, na břiše a na rukávech). Podle informací z Tilaku bude mít příští generace tohoto modelu boční panely z elastického materiálu Powerstretch. Tahle hybridní konstrukce Verso předurčuje k použití při ještě více pohybově náročných a více aerobních aktivitách než Ketil.
Pokusy v kopcích
Verso se dá sbalit do své vlastní zadní kapsy. Vznikne tím malý balíček, který jsem pro porovnání vyfotil s plynovou kartuší o váze 450 gramů. Verso ovšem váží jen zhruba polovinu než kartuše (konkrétně 385 gramů ve velikosti L), takže vám batoh rozhodně nezatíží.
Subjektivně bunda hřeje asi podobně jako dvojnásobně těžší péřovka. Na letním treku rumunským pohořím Lotru jsem si Verso několikrát oblékl i při výstupu do kopce s batohem. Vzhledem ke slunečnému počasí to nebylo třeba. Chtěl jsem prostě jen vyzkoušet tu americkými vojáky tak oceňovanou prodyšnost v co možná nejextrémnějších podmínkách, kombinující vysokou teplotu a námahu. Kdybych si na stejný pokus oblékl cokoli jiného, byl bych na vrcholu mokrý jako myš. Nedá se říct, že bych se ve Versu vůbec nepotil, ale bunda “luftuje” opravdu znatelně víc, něž jakákoli jiná vrstva. V kombinaci s vlněným termoprádlem (pro odvod potu) jsem zůstal skoro v suchu. Jenže bylo opravdu horko a já “makal” skutečně naplno…
Plyne z toho, že v chladnějších podmínkách bude Verso ještě funkčnějším, teplejším a celkově příjemnějším společníkem než v letním Rumunsku. Kousavý vlněný svetr tedy můžete definitivně nechat doma a rum si do hor vzít už jen proti případné trudnomyslnosti.
Více: www.tilak.cz