Test bundy Rab Spark: Ultralehká ochrana pro dámy
Bunda dámskéího střihu už na první pohled zaujme materiálem. Pokud chodíte běhat nebo jezdíte na kole, Pertex jste určitě nepřehlédli. Z neuvěřitelně lehkého a skladného šusťáčku se šijí větrovky, které zmačkáte do dlaně. Díky vysoké hustotě tkaní sice Pertex skvěle ochrání před větrem, ale dešti už moc neodolá – je opatřen jen DWR úpravou. Tohle je ale upgrade – výrobce základní látku doplnil membránou, čímž vznikl dvouapůlvrstvý Pertex Shield+. Tenoučká látka má navíc při pohledu proti světlu ripstopovou strukturu, což jí zaručuje zvýšenou míru mechanické odolnosti.
Právě díky materiálu bunda při absurdně nízké váze (267 g) disponuje vysokou nepromokavostí a zároveň i prodyšností. Že nejde jen o “nějakou větrovku” ostatně dokládají už plně podlepené švy a voděodolné zipy YKK AquaGuard podložené légou.
Co všechno prožila?
Bunda tedy kombinuje lehkost a sbalitelnost s odolností, což jsou vždy nutně tak trochu protiklady. Není určena na extrémní zimní přechody hor s batohem “natěžko”, kde už potřebujete opravdu robustní oblečení. Výrobce ji předurčuje pro akce ve stále rozšířenějším stylu “fast and light”, pro adventure závody a horské maratony. Logicky se ale uplatní i na běžky, na kolo nebo na trek všude tam, kde jde o každý gram. Přívrženci UL trekkingu Petr a Oli Koskovi z www.nalehko.com ji ale s úspěchem použili třeba i na CDT – pochodu horami napříč severoamerickým subkontinentem, dlouhým přes tři tisíce kilometrů.
Moje manželka bundu používala déle než rok a půl pro nejširší spektrum aktivit. Trek slovenským Rudohořím, cyklotoulky po Šumavě, monzunová výprava do Thajska, splutí Lužnice, běžky v Krkonoších… Aby ji testerka důkladně prověřila, vystavila ji skutečně různorodým podmínkám. Potvrzuje, že při nízké hmotnosti odvede bunda skutečně hodně práce. Neprotekla ani v cca dvouhodinovém středním dešti s těžkým batohem, jehož popruhy u řady jiných bund kvůli rázům vznikajícím při chůzi doslova protlačují vodu skrz látku. Podlepené švy se navíc ani po intenzivním a dlouhém používání nikde neodlepily.
Kšilt s drátem
Konstrukčně je bunda minimalistická, ale promyšlená. Dvě “napoleonské” náprsní kapsy jsou posazeny vysoko, abyste se do nich snadno dostali i při zapnutém bederáku batohu. Stahování dolního okraje se dá ovládat jednou rukou a rukávy jsou zakončeny na suchý zip. Ze zenové jednoduchosti bundy vybočuje anatomická kapuce, složená ze čtyř dílů. Má vyztužený kšilt včetně všitého drátu na tvarování, což bývá výjimka i u mnohem složitějších bund. Výhodu tohoto technického řešení poznáte ve chvíli, kdy vám vítr z nějakého úhlu žene do očí dešťové kapky nebo sněhové vločky. Kapuce má vzadu 3D stahování a dá se srolovat a zajistit páskou s drukem do límce. Podle výrobce je kompatibilní s helmou, ale to jsme nezkoušeli.
Stahování kapuce je vyvedeno do tunýlků z látky. Je to zdánlivý detail, ale jeho promyšlenost dokáže silný vítr. U jiné bundy se konce šňůrek opatřené záslepkami zmítají kolem vašeho obličeje jako hadi. Tady vám šňůrky oko nevyšvihnou.
Závěrečný verdikt
Díky materiálu je bunda Spark od Rabu až neskutečná dobře sbalitelná. Dá se složit do své levé kapsy, nebo ji prostě zmačkáte do batůžku a hotovo. A právě v tom je její hlavní výhoda – plnohodnotnou dámskou membránovku můžete mít kdykoli po ruce pro případ, že se náhle zhorší počasí.
Více: www.nalehko.com