Test: bunda Fjällräven Keb

Hledáte alternativu k membránovému oblečení – třeba proto, že příliš šustí a je náchylné k propálení jiskrami z ohně? Pak byste neměli přehlédnout tenhle kousek z dílny švédské firmy Fjällräven (“Polární liška”). DSC_0927

Začněme střihem bundy, který je velmi přiléhavý, díky čemuž se nikde netvoří záhyby nadbytečné látky. S těžším batohem je to plus, ale zase to neumožňuje se pod bundu přehnaně nabalit. To není chyba – Keb je zkrátka určen aktivním uživatelům, kteří se zahřejí pohybem. Za další plus považuju dostatečnou délku. Častým neduhem jiných bund totiž je, že jsou příliš krátké. Pokud nemáte nepromokavé a větruodolné kalhoty, jsou vaše citlivé partie vystaveny živlům. Kab si ale prostě zapnete až dolů, spodní okraj stáhnete pružnou šňůrkou a jste dostatečně chráněni. Centrální dvoucestný zip je zevnitř podložen légou a jeho pevnost je pojištěna několika druky.

DSC_0946

Promyšlené větrání

Pod rameny má bunda velkorysé ventilační otvory s dvoucestnými zipy, sloužící k odvodu přebytečného tepla. Oceníte je ve chvíli, kdy jdete s těžkým batohem do kopce. Venku sice fouká a je chladno, ale pod bundou se začnete přehřívat. Svléknout ji nemůžete – dala by se do vás zima. Řešením jsou právě ventilační otvory, ovšem za předpokladu, že bundu umíte aktivně používat. Řada lidí totiž na tohle v terénu nemyslí a pak si stěžují, jak se zpotili.

Zásadní součástí bundy je velmi dobře promyšlená kapuce. Je dostatečně prostorná na to, abyste pod ni v zimě oblékli mohutnou čepici (vešla by se pod ni i helma, ale bunda Keb není určena na lezení). Anatomicky tvarovaná kapuce umožňuje 3D tvarování v kolmém i příčném směru. Po obvidu má všitý měděný drát (měď při praní nerezaví), který umožňuje přesné dotvarování na míru konkrétnímu uživateli a různorodým podmínkám. Hlavně má ale kapuce po obvodu límec, který se dá ohrnout nebo naopak vystrčit. Potřebujete dobré periferní vidění, nebo chcete být naopak chráněni proti bočnímu větru? Límec si nastavíte přesně tak, jak se rozhodnete. Tohle technické řešení se u outdoorových bund příliš často nevidí. Jak jsem se kdesi dočetl, je odvozeno od eskymáckých anoraků, jejichž uživatelé se často pohybovali v extrémní vánici.

DSC_0933

Polyester a bavlna

Hlavním materiálem Kebu je G-1000 Eco – vysoce prodyšná směs recyklovaného polyesteru a organické bavlny. Oproti běžným outdoorovým bundám z nylonu a dalších syntetických vláken je G-1000 Eco zvýšeně odolný proti jiskrám. Bundu to předurčuje pro použití třeba v bushcraftu, ve skautských oddílech, v trampingu a při dalších aktivitách, kde uživatel přijde do častějšího styku s ohněm. Této “dobrodružné poetice” bundy odpovídají i držáky zipů, zhotovené z recyklované kůže. G-1000 Eco je použit na všech dílech, které jsou zaprvé zvýšeně vystaveny živlům a zadruhé mechanicky namáhány. Tedy především přední část bundy, kapuce, ramena, zadní prodloužení na bedrech, lokty a zápěstí.

Tam, kde je naopak třeba pružnost, kontruktéři zvolili strečový materiál. Týká se to třeba zad, která jsou při použití bundy kryta batohem. Zaprvé tedy s pohyby těla při chůzi “pracují” víc než zbytek těla a zadruhé nejsou vystavena větru. Strečový materiál je použit i na partiích rukávů a na dvou předních kapsách se zipy, do kterých se díky tomu vejde víc. Obě kapsy jsou ale podloženy materiálem G-1000 Eco, aby zepředu neprofoukly. Uvnitř mají integrované organizéry na menší předměty. Třetí menší kapsa na rukávu se dá použít třeba na mobilní telefon nebo GPS.

DSC_0924

Grónský vosk

Tady je třeba zdůraznit, že Keb není nepromokavou membránovou bundou. Po určitou dobu odolá dešti, ale primárně je určena spíš do chladného a větrného počasí. Voděodolnost materiálu se dá ale výrazně zvýšit nažehlením tzv. grónského vosku (Greenland wax), což výrobce a prodejce poskytuje jako doplňkovou službu.

Bundu primárně určenou na delší horské předhody jsem používal několik měsíců na různorodých outdoorových akcích. Ocenil jsem především její dobrou ventilaci a pružnost (tělo obepíná doslova jako druhá kůže). Robustní přírodní materiál je doslova k neroztrhání a zdá se, že Keb bude dobře sloužit řadu let. Pokud hledáte alternativu k šustivým syntetickým materiálům, jde o velmi dobrou volbu. A nakonec je třeba zmínit i velmi dobrý vzhled bundy spolu s módností značky Fjällräven. Ve Skandinávii na milovnících trekkingu prakticky nespatříte nic jiného než “Polární lišku”.

Více: www.fjallraven-shop.cz