Světlo nad horami: test svítilny OLIGHT M3XS-UT Javelot

Dostanete ji v kufříku jako zbraň. A vlastně tak trochu zbraní je, protože intenzita svitu vás dokáže na chvíli oslepit. Jak obstála svítilna OLIGHT v našem testu? otvorka

Klasické svítilny začaly v posledních letech vytlačovat čelovky, jejichž výkon stále vzrůstá a často se intenzitou svitu vyrovnají klasickým svítilnám. Jsou ovšem situace, ve kterých je klasická ruční svítilna nenahraditelná – své by vám o tom mohli povídat příslušníci bezpečnostních složek.

Ti by si mimochodem mohli pověsit svítilnu vedle zbraně – v kufříku totiž najdete také pouzdro na připevnění k opasku, které je vyrobeno z velmi pevného textilu.

dsc_1262

Rukavice nejsou problém

Asi není třeba zdůrazňovat, že ovládání je velmi jednoduché. Tlačítkem na zadní části svítilnu zapínáte a vypínáte. Menším tlačítkem na ústí reflektoru pak měníte světelné intenzity a jeho delším podržením přecházíte do stroboskopického módu. Skvělé je, že obě tlačítka lze bez problémů nahmatat a ovládat i v rukavicích.

dsc_1266

Olight M3XS-UT Javelot se skvěle drží a výborně padne do ruky. Díky systému drážek a zarážek nehrozí vyklouznutí a je velmi příjemný na práci, ať už si s ním chcete jen svítit nebo mlátit medvěda po hlavě. Tělo je vyrobeno z leteckého duralu, takže vám i to mlácení půjde velmi dobře.

dsc_1267

Svítilna je nárazuvzdorná a voděodolná až do hloubky dvou metrů. Neměli jsme potřebu bušit jí o zem, abychom zjistili, co vydrží, během náročného testování ale nevykázala žádné známky opotřebení. A to vydržela i jeden pád na kameny v potoce – bez úhony. A protože je svítilna určena mimo jiné na použití na dlouhých zbraních, odolá i zpětnému rázu pušek.

Přes tři krkonošské hřebeny

Díky 255 gramům (bez baterií), které svítilna váží i s bateriemi, se poměrně pronese, ale na světě je všechno otázkou priorit – pokud potřebujete světelný zdroj, který přesvítí tři krkonošské hřebeny, těžko se vejde do krabičky od sirek.

dsc_1260

A teď už k tomu nejdůležitějšímu – světelnému výkonu. O ten se stará kombinace diody LED CREE XM-L2, reflektoru o průměru 6 centimetrů a napájení, k němuž lze použít jeden li-ion akumulátor 18650, nebo dvě jednorázové baterie CR123A. S těmito parametry dosahuje svítilna výkonu, na který většina jiných výrobců potřebuje aparáty daleko větších rozměrů, než je příjemných 16 centimetrů v případě Olight.

dsc_1270

Zkuste Turbo mód

Ten dokáže vyvinout světelný tok až o intenzitě 1 200 lumenů (Turbo mód), ve kterém baterie vydrží přibližně 5 minut. Je to neuvěřitelná síla! Vždyť v ideálních podmínkách má Olight dosvit až kilometr. Pro lepší představu – kamarád vám může svítit na vzdálenost deseti fotbalových hřišť!

lblizko3

Turbo mód: 1 200 lm

lblizko2

600 lm

lblizko1

80 lm

V dalších světelných módech pak můžete přepínat na 600 lumenů (1,5 hodiny), 80 lumenů (12 hodin), 3 lumeny (360 hodin) a stroboskop. Je důležité dodat, že elektronika udržuje konstantní intenzitu světla, dokud jen baterie stačí.

V kufříku pak najdete v rámci příslušenství ještě kontejner na baterie a dva náhradní O-kroužky.

dsc_1261

Až si připadáme trochu trapně, ale není prakticky nic, co bychom mohli svítilně vytknout. Z eshopu IBOCZ.cz zákazníkovi prvotřídní vybavení, které ho bude pravděpodobně provázet až do konce života – výrobce poskytuje na svítilnu doživotní záruku.

Text: Petr Černý | Foto: Aleš Vrána