Protector 4.0: brnění ze Šumavy
Když přijde skutečný klimatický extrém, je nejdůležitější udržet stálou teplotu tělesného jádra. Zjednodušeně řečeno jde o vnitřní orgány břicha a hrudi plus mozek. Pokud nemáte dostatečně kryté nohy nebo ruce, pak sice odnesete vánici, mráz nebo sníh omrzlinami, ale nejspíš přežije. Jestliže ale dojde k podchlazení jádra, přichází dezorientace, ztráta vědomí a smrt.
V zimě nebo při výstupu do větších nadmořských výšek (kde může foukat) je proto nejdůležitější zajistit dokonalou ochranu proti profouknutí tepelně izolačních vrstev. Tzv. wind-chill efekt (“větrozima”) dokáže pocitovou teplotu snížit až o několik desítek stupňů. Druhým imperativem je udržet tepelnou izolaci v suchu. Ztráty tepla vedením jsou toiž obrovské a promoklá mikina nebo péřový svetr jsou skoro stejné, jako kdybyste byli polonazí.
Z výše uvedeného plyne, že bez kvalitní bundy vyráží ven jen sebevrah. Jenže co to je “kvalitní bunda”? Ukažme si o na Protectoru 4.0 od High Pointu.
Co říkají Japonci?
Vše začíná materiálem. Šusťáková větrovka je fajn jen do chvíle, než se vítr změní v orkán a/nebo začne pršet. Pak už látka prostě “nestíhá” – na rozdíl od kvalitní membrány s podlepenými švy. V tomto případě je to třívrstvý strečový laminát BlocVent Pro 3L, který vyrábí renomovaná japonská firma Toyota. Je vybaven neporézní membránou, díky čemuž vykazuje vysokou flexibilitu a schopnost zotavení se i po extrémním vytažení. Vynikající vlastnosti si zachovává i po dlouhodobém používání a neztrácí je ani při velmi nízkých teplotách.
BlocVent Pro 3L se vyznačuje vysokým vodním sloupcem (minimálně 25 000 mm), tedy vysokou schopností dlouhodobě odolávat promoknutí. Má výjimečnou paropropustnost (40 000 g/m2/24 hod. podle normy JIS L1099) a takřka absolutní větruvzdornost. Unikátní je vzrůst jeho paropropustnosti se zvyšováním tělesné aktivity (čím větší výkon podáváte, tím je materiál prodyšnější).
Speciální podšívka zajišťuje ještě lepší odvod vlhkosti a ještě vyšší komfort a pocit sucha při styku s pokožkou než tomu bylo doposud. Vysoká míra elasticity, kterou BlocVent Pro 3L nově nabízí, je zárukou pohodlí a volnosti pohybu pro maximální soustředění na výkon.
Dýchání podpoří větrání
Bunda nepropustila vodu ani při průtrži mračen během cesty ze Smědavy na Předěl v Jizerkách. Zároveň ale “udýchala” i výstup s batohem na šumavský Třístoličník, a to velmi svižným tempem. Proti přehřívání zdatně pomáhají velké větrací otvory pod pažemi, které si jednoduše rozepnete. Další podmínkou je samozřejmě i kvalitní termoprádlo, které pot odvádí do vnějších vrstev, ale tuhle teorii a praxi jistě znáte. Já použil triko s dlouhým rukávem Pulse 2.0, ušité z materiálu Polartec Power Grid.
Detaily, o kterých někdo přemýšlel
Stejně důležitou funkční součástí každé skutečně kvalitní technické bundy je střih. Pokud je totiž navržen špatně, i do bundy ze sebelepšího materiálu může někudy zatékat. Navíc vás může škrtit a táhnout, prostě nesedět dobře. Tady ale konstruktéři o střihu asi opravdu hodně přemýšleli, což je dobře vidět na detailech. Tak třeba kapuce má nejen vyztužený štítek, ale navíc i promyšlenou hranu s okapnicí. V prudkém dešti tak voda stéká do stran a nekape do obličeje. Centrální zip má nahoře samozřejmě parkovací garáž, aby neodíral bradu.
Dalším promyšleným detailem je třeba jednodotykové stahování rukávů. Kdo si ve vánici musel stahovat rukavice a složitě “kutit” s jinými bundami, ten ví, jaká je to otrava. Tady jednoduše zatáhnete i v rukavicích a je to. A nebo chránič zátylku proti odření. Tenhle jemný “myší kožíšek” (microfleece) oceníte, pokud jdee v bundě celý den jen v tričku (třeba v letních horách, kde nepotřebujete zateplení) a zadní část krku se vám při každém kroku opakovaně tře sem a tam. V běžné bundě byste měli večer na zátylku rudé maso.
K čemu je kapsa na MP3?
Nejefektivnější řešení bývají a nejjednodušší, což taky potvrzuje třeba ochrana centrálního zipu proti zatečení vody. Brání tomu překlad látky, přes který se voda prostě nedostane. Mimochodem, zip je dvoucestný, podložený légou, a dá se rozepnout i od spodu bundy. To se dá využít jako další efektivní způsob větrání při přehřívání.
Bunda má celkem pět kapes. Do dvou velkých bočních odkládám mohutné palčáky a kapsu rukávu používám na permanentku při lyžování. Vnitřní kapsa s průchodkou na kabel se hodí na MP3 přehrávač. Že je to zbytečné? Zkuste jet někdy sólo vícedenní přejezd nějakého delšího pohoří na BC lyžích….
S Jarošem na osmitisícovce
Běžný uživatel nejspíš na první pohled nepostřehne, že na bundě Protector 4.0 jsou použity nejnejmodernější technologie, které se v Sušici objevily teprve loni. Některé části jsou vyřezány laserem, což zaručuje větší přesnost, než běžné stříhání. Jiné jsou místo šití slaminovány (tedy slepeny speciálním lepidlem za vysoké teploty a tlaku). To je zaprvé pevnější než běžný šev a zadruhé to bundu odlehčuje. Ve velikosti L váží 590 gramů, což je vzhledem k robustnosti a odolnosti materiálu velmi slušné.
Bundu Protector 4.0 využívám hlavně při VHT a zimním trekkingu. Bezpečně mne “podržela” i v těch nejnáročnějších podmínkách, kdy se na focení nedá ani pomyslet. Aby člověk tohle brnění ocenil, stačí pořádná “hančovačka” na hřebenech Krkonoš.
Za zmínku ale jistě stojí fakt, že se na vývoji bundy podílel Radek Jaroš. Nejúspěšnější český horolezec pak bundu testoval na expedici na druhou nejvyšší horu světa K2 (8 611 m). V červenci 2014 se na ní stal teprve 15. horolezcem světa, který vystoupil na všech 14 světových osmitisícovek bez použití kyslíkového přístroje. O dva roky později navíc bunda získala prestižní ocenění Hanibal Awards a dostala se tak do úzkého výběru nejlepší outdoorové výbavy.
A konečně je tu i národní hrdost. Protector 4.0 nevzniká někde v Číně, ale na Šumavě. Tahle bunda dává práci českým lidem a její výrobce u nás platí daně. Ale hlavně jsou v ní ukryty nápady českých hlav a um českých rukou. To není patos, to je příjemný pocit, se kterým můžete bundu oblékat.
Více se dočtete na webu HighPoint zde