Prokleté hory v Albánii vám učarují tak, že se do nich rádi vrátíte

Napříč hornatou Albánií prostupují od severu k jihu horské masivy. Procestujte v Albánii všechny hory a národní parky. Každý je jiný. Vydejte se nejdříve do toho nejkrásnějšího místa v celé Albánii, do Národního parku Thethi. Cesty zde jsou, na rozdíl od jiných míst, značené, dobře se najíte a domluvíte se anglicky. Jen vám při výšlapu bude trochu horko. albania-1102832_1920

Albánské Alpy lákají krásnými scenériemi

Na hranicích s Černou Horou naleznete nejvyšší albánské hory, kterým se říká Prokleté hory (Prokletije, albánsky Bjeshkët e Nemunaje). Avšak od místních uslyšíte také označení Albánské Alpy. Alpy pohoří skutečně připomíná svou krásnou přírodou, horskými štíty, čistou krajinou a nádhernými panoramaty. Při studování historie se o Prokletých horách dočtete o ztracených turistech a krevní mstě.

Při návštěvě Prokletých hor, respektive Albánských Alp, vám budou oba názvy hned jasné. Na jedné straně vás uchvátí krásná panoramata, barvité hory, tyrkysová voda a zelená tráva. Na straně druhé vás při cestě možná přepadne lehké zoufalství. V horách totiž nejsou značeny cesty. Vůbec. Turisté neví, která cesta vede do cílové destinace. Ani tady, ani tam. V horách často bloudí a místo dvou dní zde stráví týden. Mapou jen těžko něco vyřešíte, i když není na škodu si ji přibalit s sebou. Mapy totiž často neodpovídají realitě. Najdete-li sever, tak poznáte, kterým směrem dále vyrazit. Alespoň přibližně.

Vzhůru do Národního parku Thethi

Do hor se dostanete z vesnice Thethi, kam jezdí z města Skadar (Shkodër) špinavý mikrobus. V této vesnici vás překvapí hned několik věcí. Tou první jsou luxusní hotely, které v porovnání s bídou Albánie tato malá roztahaná vesnice ukrývá, další věcí je absence jakýchkoli obchodů. Budete rádi, když si zde před trekem nakoupíte nějaké jídlo. Raději tak udělejte už ve Skadaru. Dále uvidíte relativně dost malých dětí, které mluví perfektně anglicky, ale do školy toho moc nenachodí, protože pro tento rok se učiteli nechtělo příliš pracovat.

korce-104662_1280

Odtud zamiřte do Národního parku Thethi. Tento národní park byl jedním z prvních v Albánii a subjektivně lze říci, že je jedním z nejkrásnějších. V parku vede turistická trasa k hoře Maja Jezerce (2 694 m. n. m.), která je jednou z mála v Prokletých horách. Prudké stoupání s batohem na zádech je v letních měsících ztíženo absencí vody. V oblasti tečou malé říčky, ze kterých pijí kozy, ale přes léto některé z těchto napajedel vysychají. Horské štíty jsou v tomto národním parku úchvatné, stejně jako úzké cestičky, květiny a stromy.

Údolí Valbona nesmíte při cestě vynechat

Svou cestu můžete spojit s návštěvou Národního parku Valbona (Parku Kombëtar „Lugina e Valbonës“), který je hned vedle Národního parku Thethi. Od Maja Jezerce se vydáte do vesničky Valbona, kde se za rozumné peníze dobře najíte a najdete zde turistické centrum s dorozumívacím jazykem angličtinou. Ve vesničce žije Američanka, která se rozhodla zajet si na pár týdnů do Albánie a již je tomu pár let, co se zde usadila natrvalo. Na svém webu píše několik tipů na dobré výlety. Z Valbony se po probloumání hor vydejte do města Fierza, kde můžete nastoupit na loď do Skadaru. Odtud vyjeďte do Tirany, dalšího národního parku nebo k moři.

Národní park Bredhi i Drenovës nedaleko hranic s Řeckem

V Albánii se nachází patnáct národních parků a zvládnout je při jedné dovolené nelze. Na jihu země navštivte Národní park Bredhi i Drenovës, situovaný kousek od hranic s Řeckem, nedaleko městečka Korcë. V tomto parku uvidíte zajímavé slepencové útvary a jedlobukový prales. Skály ukrývají nespočet bunkrů, které zde byly zbudovány za vlády Envera Hodži.

Relaxujte na pláži v Národním parku Butrint

Po náročné dovolené si budete chtít odpočinout. Relaxujte v klidném Národním parku Butrint na jihu země, užívejte si moře a prozkoumejte historii země díky antickým památkám. Nejkrásnějším místem je pláž Ksamil. Celá tato oblast patří na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V nedalekém letovisku Saranda si v obchodech doplníte zásoby jídla. Albánie nejsou pouze hory, ale také krásné pláže Albánské riviéry, teplé moře a často nesnesitelné horko.

albania-1102844_1920

Rady na cestu se hodí

  • Veškeré doklady si okopírujte několikrát a rozmístěte je na různá místa v zavazadlech. Před uložením je zatavte nebo dejte do nepromokavého igelitového sáčku.
  • V Albánii téměř neprší. Než vyrazíte na cestu, zjistěte si zdroje pitné vody. S sebou do batohu si přibalte skladné nádoby na vodu.
  • Zásobte se dostatkem jídla ve velkých městech ideálně ihned po příletu. Nenechávejte nákup až do horských vesnic. S velkým štěstím zde naleznete obchod se základními potřebami.
  • Nezapomeňte na pokrývku hlavy, sluneční brýle a opalovací krém. Slunce pálí i v horách. V létě očekávejte až 25 °C.
  • Národní park Thethi má značené trasy. Avšak v ostatních parcích narazíte, zejména pokud se chystáte na Velky Korab. Zde trasy značeny nejsou.
  • Nikdy necestujte sami a raději volte skupinovou výpravu.