Nůž Pteryx L2: Kouzlo v kapse aneb úspěch ve Spojených státech
Jaké požadavky musí takový nůž splňovat? Jistě se shodneme na tom, že musí držet ostří, musí padnout do ruky, mít pevnou konstrukci, která se při hrubém zacházení v extrémních podmínkách nerozpadne, nesmí rezavět… V tomto výčtu se ale často zapomíná na jednu, dle mého názoru snad tu nejdůležitější věc, a tou je rychlost tasení.
Ano, možnost tasit opravdu bleskově pro vás může být životně důležitá, ale přitom je to všeobecně tak málo zohledňovaná vlastnost nože, až to člověka zaráží. Dovolím si tvrdit, že každý, kdo se noži zaobírá ne z hlediska jejich výroby, ale z hlediska jejich použití v různých situacích, vám potvrdí tuto jednoduchou pravdu: Pokud se zpozdíte a nepřeříznete popruh či lano včas, nebo neodrazíte útočícího psa nebo násilníka včas, pak už je jedno, o jakou dobu jste se zpozdili, zda o vteřinu nebo o rok. Tragédii zřejmě už zabránit nedokážete.
Proto, až si budete vybírat ten svůj nůž, který vám bude společníkem, pomocníkem a ochráncem pro nepředvídatelné situace ohrožení, nezapomeňte vzít v úvahu i tento pohled na věc.
Abych vám dal užitečný tip, chci vám představit vynikající nůž slovenského nožíře Ladislava „Laskyho“ Šánty, který se prodává pod názvem Pteryx L2.
Ale než si o Pteryxu L2 a jeho tvůrci povíme něco bližšího, uvedu zde základní parametry nože, abyste si mohli udělat jasnou představu, o čem bude řeč:
Váha – 173 g
Celková délka nože – 225 mm
Délka složeného nože – 127 mm
Délka čepele – 100 mm
Tloušťka čepele – 3,8 mm
Materiál čepele – Böhler N695 Extra
Tvrdost čepele – 58 – 59 HRc
Materiál střenky – nerezová ocel
Materiál pojistky – titan GR5
Typ pojistky – linear lock
Lasky je vynikající nožíř světové úrovně, který vyhrál řadu cen a soutěží. Podívejte se jen na malou část ocenění, která zatím získal:
-Nůž roku, 7. mezinárodní výstava Nože 98 – ČR
-Nůž roku, 2. ročník mezinárodní výstavy ručně vyráběných nožů a chladných zbraní – SR
-Vítěz kategorie Historické meče, 10. ročník mezinárodní výstavy nožů – ČR
-Vítěz kategorie Damašek, 11. ročník mezinárodní výstavy nožů – ČR
-Nůž roku, 4. ročník mezinárodní výstavy ručně vyráběných nožů a chladných zbraní – SR
-Vítěz Netradičního designu, 6. ročník mezinárodní výstavy ručně vyráběných nožů a chladných zbraní – SR
-Absolutní vítěz Autumn knives, 8th international knife show – ČR
Lasky je, jak o sobě sám tvrdí, perfekcionista, který nestrpí chyby či nedodělky. To je zřejmě také příčinou toho, že jeho nůž Pteryx L2 byl americkým GEAR INSTITUTE vyhlášen jako 4. nejlepší kapesní nůž na světě pro rok 2016.
Zřejmě se zeptáte, proč skončil až na čtvrtém místě? Podívejme se, co Pteryxu L2 Američané vytkli:
1) je masivní
2) není známý v USA
3) je plně funkční jen pro pravou ruku
4) s nožem dodávané pouzdro je pouze pro uložení nože
Zde je ale třeba podotknout, že uvádět masivnost nože jako nedostatek je velmi sporné. Myslím, že člověk, který chce mít nůž, který je opravdu vhodný do extrémních survivalových situací, by měl masivnost nože naopak ocenit. Pevnost konstrukce je totiž jednou z hlavních podmínek toho, aby vás nůž nezradil ani v těch nejtěžších podmínkách.
Další „chybou“, kterou GI noži Pteryx L2 vytkl, bylo, že v USA není známý… Nevím jak kdo, ale já tomu rozumím tak, že kdyby byl známější v USA, umístil by se na vyšší příčce. Ostatně, z pětice nejlépe hodnocených nožů byly první tři od amerických firem, čtvrtý byl Pteryx L2 a pátý skončil nůž od francouzské firmy. To, myslím, hovoří samo za sebe a ponechám na úsudku každého z vás, co si o tom pomyslí…
Pteryx L2 je konstruován tak, že skutečně nelze doma svépomocí přehodit klip z jedné strany nože na tu protilehlou, protože tvar klipu to zkrátka nedovoluje. Proto je nutné předem vědět, zda nůž kupujete pro praváka, nebo pro leváka, a podle toho si objednat jednu nebo druhou variantu. Pteryx L2 je totiž produkován už z výroby v obou verzích, jak pro praváky, tak pro leváky. Tato „nevýhoda“ Pteryxu L2 tudíž také ve skutečnosti odpadá. Tohle američtí testéři pravděpodobně nevěděli, proto se asi domnívali, že Pteryx L2 je jen pro praváky.
.
Když si nůž Pteryx L2 objednáte, dostanete ho krásně zabalený v luxusní krabičce, s přiloženým certifikátem o pravosti nože, s návody na používání a ošetřování, s náhradními šroubky a také s nylonovým přepravním pouzdrem. Toto pouzdro slouží k uložení nože například do kufru nebo přihrádky v palubní desce automobilu, nikoliv k nošení nože po ulici. Pteryx L2 je kapesní nůž, proto se nosí v kapse, nikoliv v pouzdře. Pokládat za „chybu“ to, že pouzdro slouží pouze k uložení nože a nikoliv k jeho nošení, mi přijde opět trochu mimo mísu.
Lasky vyvíjel nůž Pteryx L2 celkem 15 let. Použil na něj ty nejkvalitnější materiály a vložil do jeho finální podoby nejen svoje vlastní zkušenosti, ale i zkušenosti těch, kdo si od něj nůž v průběhu let koupili a sdělili mu svoje postřehy a připomínky.
Po tolika letech vývoje vypadá nůž takto: Střenka je vytvořena z nerezavějící oceli, zatímco čepel je zpracována ze špičkového materiálu Böhler N695 Extra, což je zdokonalená verze oceli 440C. Jde o jednu z nejlepších konvenčně vyráběných nerezových ocelí s vysokým obsahem legujících prvků. Díky tomu je odolná proti korozi a výborně drží ostří. Německý původ oceli je také nepsanou zárukou naprosté kvality.
Nůž je vybaven pojistkou, která je zpracována z Titanu GR5. Pojistka byla zvolena klasická, nevyžadující náročné seřizování. Jde o dobře známý a lety prověřený Linear Lock, tedy o koncept, kdy je blokovací mechanismus zabudován do rukojeti nože. Při otevírání čepele dochází k jejímu napnutí a zapření o konec čepele uvnitř rukojeti. Tím je pohyb čepele po jejím otevření zablokován. Posunutím vložky dolů, skrz otvor v postranici střenky, dojde k uvolnění pružiny a zavření čepele. Uvolnění zámku se provádí palcem, jedna ruka tedy zůstává volná pro případný boj, či jinou činnost. Jde o klasický koncept one-handu, tedy nože, který je konstruován vyloženě pro ovládání jednou rukou. Po krátkém procvičení je každý člověk schopen bez problémů nůž jednou rukou otevřít i zavřít a umístit zpět do kapsy.
Pro rychlé otevření je Pteryx L2 vybaven tzv. hook-opening systémem, jenž spočívá v tom, že na hřbetní straně čepele je zub, který se při vytahování zachytí o lem kapsy kalhot, čímž vyvolá rotaci čepele kolem čepu v přední části střenky, a tím dojde k vymrštění čepele do otevřené polohy. Vyžaduje to jen krátký trénink. Již po několika pokusech zjistíte, že vám Pteryx L2 „skáče“ z kapsy do ruky téměř sám. Kdo má zkušenosti s různými jinými systémy otvírání kapesních nožů, ten potvrdí, že to je mnohem rychlejší a také bezpečnější, než tasení různých těch vystřelovacích nožů. Navíc také nehrozí žádné nechtěné otevření nože v kapse, jako se to občas děje u vystřelováků.
Pro GEAR INSTITUTE testoval Pteryx L2 outdoorsman Nick LeFort, spisovatel, designový inženýr na volné noze a výrobce nožů. Pochází z Berlína, ale žije v Connecticutu v USA. V Outdoorovém průmyslu je známý jako Viking.
Nůž byl při testování vystaven jak běžným činnostem, typickým pro denní používání, tak extrémní zátěži. Řezali s ním lana a prořezávali několik vrstev lepenky. Bez naostření s ním pak řezali syrové dřevo, máčeli ho v potoce a ve slané vodě po dobu minimálně 12 hodin. Sušili ho na slunci a horkovzdušnou pistolí. Blokovací mechanismus testovali v nánosech bahna a písku, aby zjistili, zda i v takovém stavu bude plně funkční.
Čepel nože testovali v ohybu páčením, ale struktura čepele je tak propracovaná, že i přesto, že je poměrně tvrdá (aby držela ostří), nepodařilo se ji zlomit nebo ohnout. Jediné, čím se toto brutální zacházení na Pteryxu L2 projevilo, byla nutnost dotažení šroubku v kloubu čepele. Profil čepele nejen že ji zpevňuje proti zlomení, ale má i tu funkci, že usnadňuje průnik materiálem při bodnutí.
Součástí hodnocení Pteryxu L2 od Nicka LeForta bylo i vyjádření, že Lasky vsadil na propracovanost detailu a vysoce funkční design, stejně jako na osvědčené a léty prověřené materiály, které jsou zárukou výdrže ostří čepele. Upřednostnění klasických materiálů před novými „butique“ ocelemi by podle něj mohl být problém jedině při marketingové prezentaci nože, ale rozhodně to nemá vliv na kvalitu nože. Nick LeFort také ocenil titanovou pojistku a vyváženost čepele oproti střence.
Velikost Pteryxu L2 si podle něho vyžaduje trochu zvyku, stejně jako skrytá pojistka jednoručního systému otvírání nože. „Ale jakmile si uvědomíte, s čím máte co do činění, pochopíte, že máte nůž, kterým rozkrojíte jablko, naštípete dříví, nebo sundáte grizzlyho s vynaložením velmi malého úsilí…“
Závěrem své recenze Nick LeFort vyjádřil názor, že kdyby Lasky do budoucna pokračoval tak, jak to ukázal v případě Pteryxu L2, pak by se bezpochyby v USA prosadil.
V České republice byl Pteryx L2 podroben extrémním testům odolnosti policejními odborníky a recenze byla následně zveřejněna na internetu v Policejních novinách.cz.
Při čtení této recenze zjistíte, že naši odborníci nezůstali těm americkým v přísnosti posuzování a náročnosti testu nic dlužni. Podrobili Pteryx L2 tak brutálnímu zacházení, že v praxi by s ním podobným způsobem zacházel snad jen naprostý zoufalec na pokraji smrti, nebo úplný idiot. Řezali a bodali s ním do cihlové zdi, do betonu, propichovali s ním čelní sklo Felicie, zatloukli ho pomocí špalku až po střenku do zdi a pak jím páčili, řezali s ním kartony, lana, štípali tvrdé dřevo… A zde si dovolím citovat jejich závěrečné hodnocení:
„I přes to, že byl LASKY Pteryx L2 vystaven brutálnímu zacházení, které se noži v běžných rukou snad nikdy nedostane, vše vydrželo na výbornou. Pojistný mechanismus fungoval vždy, ať již se s nožem mlátilo o tupou část do stolu, či byl vystaven rozličnému počasí, blátu, chladu, vlhku, oleji, krvi… Ani při metodách lámání a páčení nenastalo žádné poškození. Celkově lze tedy shrnout nůž s ohledem na každodenní nošení, užití při outdoorových aktivitách, ale i při využití v práci policisty jako jeden z nejlepších zavíracích nožů, který lze koupit. Cena není nejnižší, ale vsadíme se, že po vás jej budou dědit vnoučata, i pravnoučata. Naprosté spolehnutí se na nůž je v tomto případě samozřejmostí i při aktivitách, které řadu jiných konkurentů poškodí, či přímo zničí.“
A nakonec ještě přidám další citaci z Policejních novin.cz, souhrnné hodnocení Pteryxu L2 v několika bodech:
Klady:
+odolnost
+použité materiály
+výbrus
+rychlé otevírání
+pojistka
+balení nože
+variabilita nošení (lze dokoupit špičkově kvalitní kožené pouzdro na opasek)
+pro praváky i leváky
Zápory:
-nebyl nalezen
Nemohu zde citovat celý popis průběhu jednotlivých testů, ale odkaz na něj naleznete, pokud navštívíte naše webové stránky VANDAL COMBAT SYSTEM na adrese www.boj-nozem-brno.cz. Nebo prostě zadejte do Googlu heslo „boj nožem brno“ a podívejte se, co tam pro vás máme zajímavého. Jednak si u nás můžete objednat světově úspěšný nůž Pteryx L2, ale také se můžete dozvědět zajímavé informace, přečíst si moje autorské články, nebo si objednat moje knihy, věnované tématům spojeným s noži a jejich použitím.
Naleznete tam také videa, týkající se Pteryxu L2 (ale i jiných témat), uvidíte jak ho Lasky vyrábí, co o něm říká, ale především jakým způsobem se Pteryx L2 sám otevře v průběhu vytahování z kapsy.
A moje vlastní hodnocení Pteryxu L2? Já mám starší model tohoto nože 12 let a nosím ho denně. Nikdy nevyjdu ze dveří bytu, aniž bych ho měl v kapse. Model, který mám, není ještě tak vychytaný, jako současný Pteryx L2, ale doposud mě nikdy nezklamal. A jak už jsem napsal v názvu článku, z kapsy do ruky „skáče“ sám, jako nějakým kouzlem. Upřímně vám říkám, že lepší nůž na přežití, do lesa nebo do města, prostě neseženete.
Pro všechny prodávající má Pteryx L2 pevně danou cenu, takže není možnost ho někde koupit levněji, než za 295 €. Na našich webových stránkách si ho můžete objednat za 7.891 Kč, což je cena odpovídající současnému kursu € vůči Kč. Se změnou kursu se ale bude měnit také cena v Korunách. Poštovné je zdarma.